1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En büyük ihracatçılarda Türkiye 3'üncüsüyüz
En büyük ihracatçılarda Türkiye 3'üncüsüyüz

En büyük ihracatçılarda Türkiye 3'üncüsüyüz

Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında Gaziantep’ten 68 firmanın yer alması sevinçle karşılandı.

A+A-

 İlk 1000 ihracatçı firmanın illere göre dağılımında,  2017'de 426 firma ile İstanbul yine birinci oldu. İzmir 83 firma ile ikinci, Gaziantep de 68 firma ile üçüncü sırada yer aldı. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan “İlk 1000 İhracatçı Firma - 2017” araştırmasında yer almayı başaran Gaziantep menşeli 68 firmayı başarılarından dolayı kutladı. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise  "“İnanıyorum ki küresel ticaretin canlandığı ve bölgemizde suların durulduğu bir dünyada, Gaziantep ihracatta çok daha yukarıları zorlayacaktır. Hedefimiz tabii ki ilk 1000’de daha fazla firmamızın yer alması. Bunun için de şartlar ne olursa olsun çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz” dedi. 

YILDIRIM:GURUR DUYUYORUZ

Araştırma sonuçlarına göre, Gaziantep’in geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul ve İzmir’in ardından üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “İhracatçılarımızı kutluyorum, ihracat kültürünün yerleştiği bölgemizde önümüzdeki yıllarda en fazla ihracat yapan ilk bin firma sıralamasına daha fazla ihracatçı firmamızın gireceğine inancım sonsuzdur” dedi. 

İhracatta Türkiye’nin lokomotif illerinin başında Gaziantep’in geldiğini, ihracattaki başarının altında yatan sırrın girişimcilik ruhu olduğunu vurgulayan GTO Başkanı Yıldırım, “İhracat çıtamızın her geçen yıl artmasına katkı sunan, başarılı performanslarıyla sadece şehrimizin değil bölgemizin de gururu olan tüm firmalarımızı ve çalışanlarını yürekten kutluyorum. Şartlar ne olursa olsun yılmadan, yorulmadan sürekli üreten, istihdam eden ve ihracata katkı sunan Gazi şehrimiz, 2017 yılını toplam 6,5 milyar dolar ihracatla kapatırken bu yılın ilk beş ayında 2 milyar 855 milyon 301 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştiren 6. şehri olmaya devam ediyoruz. Bu başarıda payı olan, emeği geçen herkesi kutluyorum. 2018 yılı sonu için hedefimiz en fazla ihracat yapan ilk beş kentten biri olmak, bu hedefe de el birliği ile ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.  

İYİ BİR PERFORMANS

Ülkemiz ihracatının artarak devam ettiğine ve Gaziantep’in 2018 yılı ilk 5 aylık dönemde iyi bir performans sergilediğine işaret eden Ünverdi, Ocak-Mayıs döneminde Gaziantep’ten yapılan ihracatın 2 milyar 855 milyon 302 bin dolara ulaştığını kaydetti.   Adnan Ünverdi, Gaziantep’in geçtiğimiz yıl 6 milyar 552 milyon 855 bin dolarlık ihracatla, en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer aldığını hatırlattı. 

ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN ÜRETİME DEVAM

Ünverdi, “İhracatçılarımız küresel sorunların ülke ekonomilerini de etkilediği bir dönemde her türlü güçlüğe rağmen azimle çalışmaya devam etti. Mevcut pazarlarla yetinmeyen firmalarımız alternatif pazarlar bulmak için çalışmayı sürdürüyor. Dünya koşulları biraz daha iyi olsa inanıyorum ki çok daha fazla firmamız listede yer bulacaktı. Buradan azimle çalışan, katma değer katan, ihraç eden, adımızı dünyaya duyuran, ekonominin bel kemiği firmalarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” ifadelerine yer verdi. Güçlü bir ekonomi için ülkemizin üretmek ve ürettiğini satmaktan başka çaresinin olmadığının altını çizen Ünverdi, “İnanıyorum ki küresel ticaretin canlandığı ve bölgemizde suların durulduğu bir dünyada, Gaziantep ihracatta çok daha yukarıları zorlayacaktır. Hedefimiz tabii ki ilk 1000’de daha fazla firmamızın yer alması. Bunun için de şartlar ne olursa olsun çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

İŞTE LİSTEYE GİREN FİRMALAR

Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında Gaziantep’ten 68 firma yer aldı. Bazı firmalar isimlerinin açıklanması istemezken, işte Gaziantep'ten listeye giren ihracat şampiyonları

Sanko Dış Ticaret, Altunkaya, Erdemoğlu, Gülsan, Oba, Dost Kardeşler, Şölen, Kartal Halı, Mutlu Makarna, Tiryaki Agro, Kadooğlu, Beşler, Akınal Sentetik, Yasin Kaplan Halı, Gürteks Pazarlama, Merinos Halı, Naksan Dış Ticaret, Gentaş İç ve Dış ticaret, Melike İplik, Çimko, Işık Ahşap, Unat Yağları, Bossan, Canan İplik, Eruslu iç ve dış ticaret, Özkaplan Carpet, Sanko Tekstil İşletmeleri, Acarsan, Tat Nişaşta, Safyün Halı, Ritaş, Kaşmir Halı, Sayınlar, Pakten ve Kahraman Tarım Ürünleri * HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.