1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliler memnun değil
Emekliler memnun değil

Emekliler memnun değil

Yıllarca zor şartlar altında çalışıp emekli olan on binlerce emekli kendilerine yapılan 24 liralık zamdan memnun değil. Zor şartlar altında geçinen...

A+A-

Yıllarca zor şartlar altında çalışıp emekli olan on binlerce emekli kendilerine yapılan 24 liralık zamdan memnun değil. Zor şartlar altında geçinen emeklilere bir şokta  yeni yasayla geldi. Yeni yasayla çalışan emeklilerden alınmayan prim parası bundan sonra yüzde 30 olarak uygulanacak. Hali hazırda 900 liralık emekli parasıyla geçinemeyen emekliler yeni durumu ve zamları gazetemiz için değerlendirdi.  

Emekliler yıllardır çektikleri sıkıntıya birde bu durum eklenince isyan etti. Emekliler, "Zam iadesi gibi bir durumu biz gerçekleştirmedik, aramızda olan birkaç kişi zammı geri gönderdi, desteklemiyoruz. Zaten hali hazırda zam gibi bir durumda söz konusu değil. Bu hükümetin bize biçtiği sadaka değeridir, 24 lirayı başka türlü değerlendiremiyoruz. Emekli olduktan sonra başka bir işle uğraşırsa maaşından yüzde 30 destekleme primi keseceklermiş biz  zaten geçinemeyen insanlarız nasıl bu paraları da keserlerse hiç geçinemeyeceğiz.   Kendilerinin yaptıkları bu zamdan utanmaları gerek. Biz emeklilerin hakkı her tarafta gasp ediliyor.Yeni yasayla birlikte bizden yüzde 30 sigorta primi keseceklermiş bu bizleri kayıt dışı çalışmaya teşvik eder" dediler. 

KADİR SÜMER (TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI)

ZAM DEĞİL SADAKA  BU PARA 

"Zam iadesi gibi bir durumu biz gerçekleştirmedik, aramızda olan birkaç kişi öyle bir durum yaptı desteklemiyoruz zaten hali hazırda zam gibi bir durumda söz konusu değil bu hükümetin bize biçtiği sadaka değeridir 24 lirayı başka türlü değerlendiremiyoruz. Türkiye'de enflasyon değerleri tam değeriyle yansıtılmıyor emekli ve işçi ücretlerine. Bizler vatandaşlar olarak günlük hayatımızda olan temel ihtiyaç malzemelerine yapılan zamma göre zam almak istiyoruz ne hikmetse Türkiye'de enflasyonu  Aralık ayında  eksi altında gösterdiler bizler buradan soruyoruz bu ayda ne ucuz kaldı yağ mı, şeker mi, et mi ? Bunların hangisinde düşüş olduda enflasyon eksi geldi bizede bu zammı yaptılar.Bu durum hiç inandırıcı değil bu enflasyonu hesaplayan insanlar ellerini vicdanlarına atsınlar. Biz emekliler olarak artık yeter diyoruz biz emeklilerle artık kimse ne alay etsin ne gururumuzu kırsın bizler emekliler olarak bu ülkeye en güzel 25-30 yılımızı verdik namusumuz maaşımızı tam olarak almadan vergimizi ödedik. Ömrümüzün son baharında bu cennet ülkede hiçkimseye muhtaç olmadan insanca yaşayalım dedik ama maalesef bu cennet ülkemizde emeklilere cehennem hayatı yaşatıyorlar ve şuan ülkemizde bulunan iktidar ile muhalefete sesleniyorum kendi maaşlarına bin 500 lira zam yaparken emekliye emekliye 24 liralık zammı nasıl reva gördünüz. Artık emeklinin sabrı taşıyor emeklinin aldığı emekli maaşları yetmediği için çoğu emekli arkadaşımız ek işte çalışıyor son çıkan yasayla onlarıda perişan ettiler. Emekliler emekli oldukları halde tekrar bir ek işte çalışırlarsa yüzde 30 destekleme primi ödüyorlar ve bu primin ilerde hiçbir avantajını göremiyorlar madem avantajını göremeyecez neden bizden destekleme primi alıyorsunuz. Birde şimdi emekli vatandaşlar emekli olduktan geçimini sağlamak için bir bakkal dükkanı açsa yüzde 15 kesinti uyguluyorlar bu  uygulama dünyanın hiçbir ülkesinde yok bu uygulamayı yetkililerimiz  biran önce lütfen kaldırsınlar." 

KAHRAMAN UÇDERE ( EMEKLİ)

 

ZAM TEPKİSİNİ ÇOK OLUMLU BULUYORUM 

"Emekli arkadaşlarımızın başbakana yaptığı zam tepkisini çok olumlu buluyorum .Günlük bir liraya bile gelmeyen zammı  biz ne yapaycağız nasıl ailemizi geçindireceğiz. Milletvekilleri son olarak kendilerine bin 500 lira zam yaptılar bu zammın bize yüzde onunu yapsalardı biz onlardan razı olurduk. Bu ülkede açlık sınırı açıklandı bin 200 lira civarında biz aldığımız 800 lira ile o açlık sınırının neresinde kalıyoruz. Emekli vatandaşlarımızın zaten çoğunun evi yok kendini zor geçindiriyorlar bu maaşlarla nasıl ayakta dursunlar birde son zamanlarda bir yasa çıkardılar emekli eğer emekli olduktan sonra başka bir işle uğraşırsa maaşından yüzde 30 destekleme primi keseceklermiş biz  zaten geçinemeyen insanlarız nasıl bu paralarıda keserlerse hiç geçinemeyeceğiz kayıt dışını artırmak için mi yapıyorlar bunu anlamadık." 

İSMET ERTUĞRUL (EMEKLİ)

KENDİLERİNİN YAPTIĞI BU ZAMDAN UTANMALARI GEREK 

"Bir tuvalet bile 50 kuruştan 75 kuruşa çıktı. Bir insan 30 gün camiye ihtiyacını görmeye gitse bile o  parayla onu bile yapamaz. Kendilerinin yaptıkları bu zamdan utanmaları gerek. Biz emeklilerin hakkı her tarafta gasp ediliyor hayat pahalılığı çok yüksek vatandaş 25-30 sene çalıştıktan sonra mecburen emekli oluyor geçim zor emeklilik yanında ayrı bir işte yapayım diyor bu sefer devlet yakasına yapışıyor yok sigorta parası yok prim parası falan diye emekliyi soyuyor biz geriye  kalan son 7-8 senede yaşamayalım mı ?" 

MUSTAFA YILDIRIM (EMEKLİ)

YILLARCA ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞTIK

"  Yıllarca bir ekmek parası için zor şartlar altında çalıştık rahata ermek için emekli olduk. Tam rahata ereceğiz dedik aldığımız paraya baktık ailemizin durumuna baktık tekrar çalışmak zorunda kaldık biz emekliler 800-900 lira maaşla evlerine bakmaya çalışan buldukları her ek işi yapmaya çalışan insanlarız  biz zaten normal şartlarda evlerimizi geçindiremediğimiz için ek iş yapıyoruz bize evlerimizi geçindirecek zammı yapsınlar biz ek işte yapmayız zaten hayatımızın en güzel yıllarında çalışmışız birde emeklilikten sonramı çalışalım. Yeni yasayla birlikte bizden yüzde 30 sigorta primi keseceklermiş bu bizleri kayıt dışı çalışmaya teşvik eder." Haluk ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum