1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Elibol: Demokrasiye yakışmadı
Elibol: Demokrasiye yakışmadı

Elibol: Demokrasiye yakışmadı

Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof.Dr.Av. Metin Feyzioğlu’nun, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümünde yaptığı...

A+A-

Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof.Dr.Av. Metin Feyzioğlu’nun, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümünde yaptığı hukuk devleti ve demokrasilerdeki sorunlar ile ilgili nezaket sınırları içerisindeki eleştirileri nedeniyle hak etmediği şekilde ve demokratik bir sistemde görülmesi olanaksız hakaretlere maruz kalmasının demokrasiye ve hukuk devletine yakışmadığını söyledi.

OLAY YANLIŞ

Gelişmeleri kaygı ile izlediklerini söyleyen Ali Elibol, "Demokrasinin ve Hukuk Devletinin tüm kurum ve kuralları ile egemen olduğu ülkelerde, Düşünce ve düşündüklerini ifade etme ve yayma hakkı; sadece ‘hoşa giden’ düşünceler için değil ‘Devleti veya toplumun herhangi bir kesimini inciten, şoke eden ya da rahatsız eden’ görüşler için de geçerlidir. Yargının üç ayağından biri olan bu nasıl cüret, anlayışı onurumuza dokundu. Anlamak mümkün değil. Olay yanlış tepki duyuyoruz. Bu çok tehlikeli bir şey" dedi. 

YÜREĞİNE SAĞLIK

'İfade özgürlüğünün işlevlerinden birisi tartışmaya yol açması olup konuşmanın huzursuzluğa yol açması ve hatta insanları kızdırması bu işlevin doğal sonucu ve hatta gereğidir' diyen Elibol, "Konuşma hemen her zaman meydan okuyucudur. O önyargılara ve daha önce oluşmuş kanaatlere saldırabilir ve düşünceyi kabul ettirmek için alışılmadık önemli etkiler doğurabilir. Tıpkı Değerli TBB Başkanımız Prof.Dr. Av. Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın açılışında yaptığı konuşmada olduğu gibi. Yüreğine sağlık başkanım" diye konuştu.

EDEBALI'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

'Demokratik hukuk devletinde kamusal yetki kullanan kişi ve kuruluşların yasanın ve kamuoyunun denetimine tabi ve sivil eleştirilere açık olmalıdır' diyen Elibol, şunları söyledi:"Herhangi bir kişiye, kuruma veya uygulamaya karşı bir tavır olan eleştiri hakkı demokratik bir haktır. Elbette her hak gibi bu hakkın da hukukun çizdiği sınırlar içerisinde ve hiçbir şekilde şiddete başvurmadan kullanılması gerekir. Şeyh Edebalı'nın Osman Bey'e öğüdünü düstur edinmiş, daha sakin daha anlayışlı daha yumuşak yaklaşımlar sergileyen idarecilerimiz olması dileklerimle; " Oğul! Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın. Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.. Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın!.. Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir. Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.