1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ÇAĞRI YAPTI
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ÇAĞRI YAPTI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ÇAĞRI YAPTI

Tarifeyi değiştirin

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, elektrik faturalarının tarifeleri konusunda değişiklik yapılması gerektiğini savunarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Arıkan, faturalarda neden tarife değişikliğine gidilmesi gerektiğini örneklerle açıklayarak sistemin değişmemesi durumunda yüksek faturalar sorununun devam edeceğini söyledi.

KOŞULLAR DEĞİŞTİ

Tarifenin değişmesinin ve daha adil bir vergilendirme yapılmasının önemine değinen Arıkan, “Ülkemizde, 24 saat esaslı, otomasyonla çalışan, sürekli üretim yapan işletmeler bulunmaktadır. Petro kimya ve kimya tesisleri, demir çelik tesisleri, araba üretim tesisleri gibi sanayide birçok sektörde, artık Ülkemiz batılı anlamda 24 saat esaslı çalışan tesislere sahiptir. Birçok işletmenin 17:00-22:00 saatleri arasında makinelerini durdurup,  diğer saatlerde çalışma imkanı verimli olmaktan çıkmıştır. Ülkemizin günlük elektrik tüketimine  baktığımızda da, eskisi gibi, puant saatlerle, diğer saatler arasında keskin bir değişim grafiği, keskin bir tüketim farklılığı bulunmadığı görülmektedir. Oluşan faklılıkta doğal olarak mesken, sosyal donatılar ve küçük ticarethanelerden kaynaklanmaktadır" dedi.

ANLAMINI YİTİRDİ

"Kurulu elektrik santrallerinin yeterli olması, RES, GES, HES’lerin ileriki süreçte hızla artması, artacağının düşünülmesi ile, artık bu tarifeler anlamını yitirmiştir" diyen Arıkan, "GES’in gündüz desteği, RES’in hem gece, hem gündüz desteği ile mevcut tarife amacını kaybetmiştir.  Tek tarife uygulanması cazip gibi görünse de, toplumlar doğal olarak, puant saatlerde yüksek elektrik tüketim eğilimi gösterirler.  Bu artış eğilimini engellemek için, puant tarifesinin uygun olacağını, saatlerin mevsimsel ve coğrafi özelliklere göre iyi etüt edilmesi gerekliliğini düşünüyoruz. Üç zamanlı tarife yerine, gündüz ve gecenin birleştirilerek iki zaman dilimli tarifenin uygun olacağı kanaatindeyiz. Zaten, mevcut üç zamanlı tarifede meskenlerde, küçük esnaf ve sanatkarlarda,  ticarethanelerde mevcut birim fiyatların adil olmadığını da düşünmekteyiz. Adı geçen sektörler üretim değil, toplumun ihtiyacı olan hizmet sektörleridir.  Söz konusu faaliyetlerinden dolayı bu sektörlerin çalışma saatlerini değiştirme imkanı bulunmamaktadır. Örneğin market, kuaför, kasap, tamirhane gibi gece 22:00 dan sonra çalışmamaktadır. Bunların  puant tarifeye maruz kalmaları adil ve anlaşılır değildir” dedi.

ADİL TARİFELENDİRME BEKLİYORUZ

 “Sanayi de kullanılan elektrik faturasında bulunan yüzde 2'lik TRT payı 1 Temmuz itibariyle kalkmıştır. Mesken ve ticarethane aboneleri, %2 olarak ödemeye devam etmektedir” diyen Arıkan sözlerini şöyle tamamladı: “Tarifelendirmede vergiler, fonlar dahil daha adil bir tarifelendirme yapılmasını beklemekteyiz. Çalışma saatlerini değiştirme imkanı olmayan özellikle küçük esnafımız için ayrı bir tarife oluşturulmasını, ilk etapta Esnaf Odalarına kayıtlı esnafların tarifelerinin Sanayi (Alçak gerilim) tarifesiyle eşitlenmesinin daha hakkaniyetli olacağı düşünülmektedir. Böylece Odalara kayıt olma konusu da teşvik edilmiş olacaktır.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.