1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ekici suskunluğunu bozdu
Ekici suskunluğunu bozdu

Ekici suskunluğunu bozdu

* Gaziantep'te CHP'yi ben yöneteceğim hayalinde olanlar bunu hayallerinden çıkartsın*CHP 3-5 kendini bilmezin eline teslim edilebilecek bir parti değildir*30...

A+A-

* Gaziantep'te CHP'yi ben yöneteceğim hayalinde olanlar bunu hayallerinden çıkartsın

*CHP 3-5 kendini bilmezin eline teslim edilebilecek bir parti değildir

*30 Mart'ta 193 bin oy aldık. Bu seçimde 147 bine düştü. 63 Bin oy kaybımız var

*İstifa edilmesi gerekiyorsa topyekün istifalar edilmeli

*Böyle bir dönemde örgütleri görevden almak son derece hata olur

Ekici suskunluğunu bozdu

CHP Gaziantep eski Milletvekili Akif Ekici ile 7 Haziran seçimlerini ve seçim sonrası partideki gelişmeleri konuştuk. Ekici, 7 Haziran'da CHP'nin Gaziantep'te tarihinde hiç yaşamadığı başarısızlığı yaşadığını belirterek, "Sonuca başarılı deme gibi bir hatanın içerisine giremeyiz. Mevcut durum ortada. İçim sızlıyor. Bu başarısızlığın kolay kapatılmaması gerekiyor" dedi.

CHP İLK DEFA 3. PARTİ OLDU

CHP'nin kurulduğu günden bu yana Gaziantep'te hiç zaman 3. parti olmadığını belirten Ekici, "Ne yazıkki CHP'nin Gaziantep'te 3. parti hatta 4. parti olmaya yaklaştığı bir durumu gördük. Bu bizim hep içimizi sızlattı. Benim içim sızlıyor. Gerçekten içim sızlıyor. Ama bu iş gerçekten o kadar kolay kapatılmamalı. Bu işin müsebbipleri örgüt tarafından ortaya çıkarılmalı. Bunu kimler bu hale getirdi? Bu hale geliş nedenleri neler, oturup bunun geniş şekilde tartışılması, ortaya konulması lazım" diye konuştu.

BU PARTİNİN SAHİPLERİ VAR

'CHP ülkeyi ayakta tutan, ülkenin en ciddi dinamiğidir' diyen Ekici şöyle konuştu:" Ülkenin her dönem için CHP'ye ihtiyacı vardır. Onun için CHP'yi tekrar derleyip toplayıp özellikle Gaziantep'te söz sahibi hale tekrar getirmemiz gerekiyor. Bu parti 3-5 kendini bilmezin eline teslim edilebilecek bir parti değildir. CHP, dürüst olmayan, açık olmayan, şeffaf olmayan 3-5 kenini bilmeze teslim edilecek bir parti değil. Ben inanıyorum bu partinin sahipleri var. Her mahallede, her köyde, her kasabada var. En ücra köşede var. CHP'ye gönül vermiş CHP'ye sahip çıkmış, 50 yıldır 60 yıldır iktidar olmamasına rağmen bir başkaları gibi iktidar nimetlerinden faydalanmamasına rağmen CHP'ye sahip çıkmıştır hep CHP'nin arkasında durmuştur. CHP'de yalanla donatılan insanlar CHP'yi bugünkü haline getirmiş durumdalar. Bir an önce derlenip toparlanıp biraraya gelinmesi gerekiyor. Özellikle bu duruma nasıl geldik, bu duruma nasıl düştük, bunların nedenleri nelerdir, kimlerdir, mutlaka bir an önce ortaya çıkartılmalı ve CHP toparlanıp eski haline gelmeli. Ben inanıyorum CHP'nin sahipleri var."

CELAL DOĞAN'IN ETKİSİ YOK

Celal Doğan'ın oy düşüşünde ne kadar etkisi olduğuyla ilgili sorumuz üzerine Ekici şöyle cevap verdi:"Oy düşünde kişilerin etkisi yok. Filan kişi filan yerde diye hiç kimse oyunu alıp başka bir yere götürmez. Biz oturup kendimiz bakmalıyız hatayı nerede yaptık diye. Bizim seçmenimiz çok kısa süre önce, 13 -14 ay önce 30 Mart seçimlerinde hem de en zor dönemdeyken bize 193 bin oy veri. Seçmen sayısı arttı. 2015 seçimlerinde 210 bin oy almamız gerekirken 147 bine düştük. 63 Bin oy kaybımız var. Bu oy kaybı neden oluştu? Filan kişi için hiç kimse gitmez. Biz dönüp kendimize bakmalıyız. Hatayı kendimizde aramalıyız. Sericin tamamında hatalar var. Aday tesbit yönteminde de hatalar var. Maalesef çok ciddi hatalar yapıldı. Halkı yok sayarak, partiliyi yok sayarak siz bu tesbitlere girerseniz sonunda mutlaka hüsrana uğrarsınız."

HALK KENDİNİ TEMSİL EDECEK KİŞİYİ SEÇEBİLMELİ

Mutlaka siyasi partiler ve seçim yasasının değişmesi gerektiğini, halk kendini temsil edecek kişiyi kendisinin seçmesi gerektiğini dile getiren Ekici, "Seçilen kişi halka karşı sorumlu olmalı, kendini atayan kişiye karşı değil. Burası bir fabrika binası atölye değil, işe aldım, işten çıkardım değil. Türkiye'de siyasi partiler kanunu ve seçim kanunu bir an önce değişmelidir" dedi.

BUNLARIN DERSİNİN VERİLMESİ GEREKİYOR

CHP'de bu sonucu bekleyip beklemediğiyle ilgili sorumuz üzerine Ekici, "Bu sonucu beklemiyordum ama bir sarsıntı olacağını bekliyordum. 193 bin oy 3.5 milletvekili yapıyor. Bunu bu hale getirenler kimler ve oturup nedenlerini tartışmamız lazım. Bunları kamuoyu biliyor. Bunların dersinin verilmesi lazım" dedi.

TOPYEKÜN İSTİFA EDİLMELİ

Başarısız ilçelerin görevden alınmak istenmesiyle ilgili de konuşan Ekici, "Onurlu davranış içerisinde başarısız olanlar bırakır. Demekki halk bize güvenemedi, partilimize güvenmedi, biz götüremiyoruz. Ama kalkıp da bunu 3-5 kişinin üzerine yüklemek, 2-3 ilçenin üzerine yüklemek son derece yanlış işler. İstifa edilmesi gerekiyorsa topyekün istifalar edilir ve yerine yeni yönetimler gelir. Şehirdeki CHP yönetimlerinin tamamı istifa eder yerine yenileri gelir" dedi.

GÖREVDEN ALMA, HUSUMET YARATIR

Kurultay sürecine girildiği, erken seçim mi olacak, koalisyon mu kurulacak gibi belirsiz bir dönemde örgütleri görevden almak gibi bir yanlışa girmenin hata olduğunu ifade eden Ekici, "Alırlarsa tüzük gereği kayyum atanır. Kayyum ilçeleri 30 günde seçime götürür. Yeniden görevden alınanlar yeniden göreve gelir. Husumetler, gerginlikler oluşur. Parti bu kadar dağılmış durumdayken hiç bir anlam ifade etmez, hiçbir fayda getirmez, hiçbir katkı sağlamaz, aksine ortalığı gerginleştirir" diye konuştu.

KİŞİSEL HESAPLAR GÜDÜLÜYOR

 

'Şehrin yönetimini ele geçirme, ben yönetirim iddiasında bulunan herkes hüsrana uğrar' diyen Ekici, "Bir takım kişiler kendine göre kişisel hesaplar güdüyor. Hiç kimse partiyi şehirde ben yöneteceğim, benim kontrolüm altında tutacağım diye bir şey düşünmesin, bunu hayalinden çıkarsın. Gaziantep'te CHP'yi ben yöneteceğim hayalinde olanlar bunu hayallerinden çıkartsınlar. Bu düşünce içinde olan insaları bu düşünce döner boğar, kendilerini yutar. Geçmişte de benzer şeyler yaşandı. Bunu deneyenler hep hüsrana uğradılar. Bir kollektif yönetimi anlayışı hakim olmalı" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.