1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. EKİCİ CEVAP ALAMADI
EKİCİ CEVAP ALAMADI

EKİCİ CEVAP ALAMADI

Akif Ekici, 16 Nisan’da yapılan halkoylamasının hemen öncesinde başlatılan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) kayıtlı işyerlerinin artı 1 ilave istihdam sağlamasına yönelik kampanyayı, bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, 16 Nisan’da yapılan halkoylamasının hemen öncesinde başlatılan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) kayıtlı işyerlerinin artı 1 ilave istihdam sağlamasına yönelik kampanyayı, bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Ekici, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıtladığı soru önergesinde soruların hiçbirine cevap verilmediğini belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, iki cümlelik cevap yazısında “2017 yılı Ocak ayı itibarıyla ülkemizde sigortalı işçi çalıştıran işyeri sayısı 1.729.659’dur. İşsizliği azaltmak için açıklanan istihdam paketinde özel sektör işverenlerine yönelik olarak çeşitli teşvik, destek ve indirimler getirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

HER REFERANDUMDA AYNI ALDATMACA!

Oysa CHP’li Ekici önergesinde, 16 Nisan referandumu öncesinde başlatılan ve referandumda propaganda malzemesi haline dönüştürülen kampanyanın, aynı ad ve içerikle 2010 yılındaki Anayasa değişikliği referandumu sürecinde de yürütüldüğüne dikkat çekti.

İŞTE CEVAP VERİLMEYEN O SORULAR

Ekici bu tespitlerinin ardından şu soruların cevaplanmasını istemişti:

- Türkiye’de işçi çalıştıran kaç firma vardır? Bunlardan kaçı 5 kişiden az işçi çalıştırmaktadır? 5 kişiden az işçi çalıştıran firmalardan kaçının ilave 1 kişi çalıştırması öngörülmektedir?

- 12 Eylül 2010 referandumu öncesi ilan edilen istihdam edindirme seferberliği ile 16 Nisan 2017 referandumu öncesinde ilan edilen milli istihdam seferberliği arasında işsizliğin düşürülmesi için yapılan çalışmalar ve sonuçları nelerdir?

- “Her TOBB üyesinin ilave 1 işçi alması” söyleminin işsizlik sorununun işadamlarından kaynaklandığı algısı yaratması dışında istihdama sağladığı herhangi olumlu bir katkısı var mıdır?

 BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.