1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EK TEDBİRLER ŞART
EK TEDBİRLER ŞART

EK TEDBİRLER ŞART

Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, HSYK'nın yayınladığı kararname ile Gaziantep Adliyesi daha da atıl hale geldiğini söyledi. Şarklı, "Tüm...

A+A-

Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, HSYK'nın yayınladığı kararname ile Gaziantep Adliyesi daha da atıl hale geldiğini söyledi. Şarklı, "Tüm uyarılara rağmen herhangi bir tedbir alınmamış, tedbir bir yana açıklanan kararnameyle Adliyemizin iyice beli bükülmüştür." dedi.

Gaziantep Adliyesinde oluşan yeni durumu; "Adalet Hanım Tatilde" şeklinde yorumlayan Şarklı Adalet Bakanlığı ve HSYK'ya şikayet dilekçesi gönderdi. Uyarılarına rağmen tedbir alınmadığını savunan Şarklı, "Hali hazırda Gaziantep Adliyesi’nde Hakimlerin izinde olması nedeniyle yapılması gereken duruşmalar ya yapılmamakta yada haksız ve hukuka aykırı bir şekilde baromuz üyelerinden “mazeret” vermeleri  istenilmektedir. Bu durum aynı zamanda “Adil ve makul sürede yargılama yapılması” ilkesine aykırı bir durum oluşturmakta olup, yukarıda belirtilen sorunların çözümü konusunda fiili durumda bir değişiklik olmadığı gibi , bugüne kadar yazılı herhangi bir cevap da verilmemiştir. Adalet Bakanının ve kurul üyelerinin herhalde ülkede adaletin sağlanması ve gecikmemesi konusundan daha önemli başka bir gündemi yoktur ve olmamalıdır da…" dedi. 

İŞTE ŞARKLI'NIN DİLEKÇESİ

"09.05.2016 tarihli yazımızda; Gaziantep İlk Derece Mahkemeleri’nden açılacak olan İstinaf Mahkemelerine tayini yapılmış olan, Hâkim-Savcıların tayin ve izin işlemleri nedeniyle Gaziantep’te ilk derece mahkemeleri durma noktasına gelmiştir. Birçok mahkemede ve savcılıkta izinler nedeniyle duruşmalar lüzumsuz bir şekilde ertelenmekte, soruşturma dosyaları gecikmektedir. Zaten fiziki mekân, mahkeme ve hâkim-savcı sayısının yetersiz kaldığı Gaziantep Adliye binasına bir an önce ek bina yapılması (bina yapılırken de uzun bir süre ihtiyacı karşılayacak şekilde yapılması)  ve Hâkim-savcı sayılarının artırılması gerekmektedir"

EK TEDBİRLER ŞART

"Bakanlığınızdan ve Kurulunuzdan İstinaf Mahkemelerinin açılması nedeniyle buraya tayini çıkan hâkim-savcıların ayrılma tarihi ve hali hazırdaki iş durumu da gözetilerek “ek tedbirler” alınması yerinde olacaktır. Malumunuz olduğu üzere, 3 ay sonra adli tatil de başlayacak, bu dönemde de izine ayrılan hâkim-savcılar nedeniyle dosyalar da ertelemeler olacak, akabinde Gaziantep Adliyesi’nde göreve başlayacak hâkim ve savcıların göreve başlaması da bir süre alacağından her dosyada yaklaşık 7-8 ay boyunca bir işlem yapılması mümkün olmayacaktır. Son söz olarak tüm adliye binalarında yazılı olan “Ekmek, su, aş bulmak gecikebilir. Temele taş bulmak gecikebilir, devlete baş bulmak gecikebilir, Adalet gecikmez, tez verilmeli.” Sözleriyle çağrımıza destek ve yardımcı olunmasını talep ediyoruz demiş idik." LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.