1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EĞİTİMDE ÖĞRETMEN KRİZİ
EĞİTİMDE ÖĞRETMEN KRİZİ

EĞİTİMDE ÖĞRETMEN KRİZİ

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, bir eğitim-öğretim yılına daha sıkıntılı başlandığını söyledi.

A+A-

Avan, "FETÖ operasyonları kapsamında ilimizde binin üzerinde öğretmen açığa alındı. Bunların yerine atanacaklar ancak Ekim ayının ortalarında göreve başlayacak. O güne kadar çoğu ders boş geçecek. Bunun yanısıra bazı kitaplar iptal edildi. Yerlerine hangi kitaplar basılacak belli değil. Derslik açığı devam ediyor. Yani yeni eğitim-öğretim yılı ağır aksak başlayacak" dedi.

ÖĞRETMENSİZ GEÇEN DERSLER OLACAK

Okulların açıldığını, ancak öğretmenlerin ne olacağının belirsiz olduğunu dile getiren Bekir Avan, "Açığa alınan, ihraç olan öğretmenlerin ardından kimler açığa, alınacak kimler ihraç olacak bilinmiyor. Yine göreve dönmesi gerekenler henüz göreve döndürülmedi. Gaziantep'te binin üzerinde öğretmen ihraç oldu. Çok sayıda öğretmen açığa alındı. Yeni atanacak öğretmenler ekimin ortalarında ancak göreve başlar. Ekimin ortalarına kadar boş geçen dersler olacak, öğretmensiz sınıflar olacak, bu da ciddi sıkıntı yaratacak. Ciddi öğretmen açığı zaten vardı. Gaziantep bu eğitim öğretim yılına dörtte bir, beşte bir oranında öğretmen açığıyla başlayacak. Zaman içerisinde yeni başlayanlar, dönenler olacak, ancak şu an için ciddi problemlerle başlayacak. Sadece öğretmen merkezli bakarsak, yeni eğitim-öğretim yılı ağır aksak başlayacak. İnadına 19 Eylül'de okullar açılıyor. Milli eğitim herşeyimiz hazır diyor. Ancak veliler, öğretmen verilmediğini görecekler" diye konuştu.

YETKİLİLERİ UYARIYORUZ

'Görevden alınan, ihraç olanlar öğretmenlerden çoğu suçunu bilmiyor' diyen Avan şunları dile getirdi:"Valiliğe dilekçeler vermekteler. Hukuk adalet herkese lazım. Suçları neyse öğretmenlere bu bildirilmeli. Belki suçu var, belki yok. Darbeye karşıyız, hangi suç örgütü olursa olsun suça karışmış olanlar cezasını çekmeli. Ancak çoğunun suçsuz yere açığa alındığı veya ihraç edildiğiyle ilgili ciddi kuşkular var. Öğretmenlerin itirazları sağlıklı şekilde değerlendirilmeli. Suçsuz olanlar acilen göreve iade edilmeli. Kurunun yanında yaşı da yakmamalı.  Öğretmenlerle ilgili suç net şekilde ortaya konmalı, ihracı gerekiyorsa ihraç edilmeli. İnsanlar açığa alındı, ihraç edildi ancak suçunu bilmiyor. İhbarlar tarafından bazı suçlar atılmış olabilir, bu konuda ciddi kuşkularımız var. Haksız yere açığa alınan, ihraç edilenlerin acilen göreve dönmesini bekliyoruz. Yetkilileri uyarıyoruz. Hem ülkeyi yöneten Ak Parti'yi, hem de CHP ve MHP'yi uyarıyoruz. Adalet gecikmemeli, geciktirilmemeli, suçları varsa hemen ortaya konmalı, suçsuzsa ihraç olmamalı. Bu konuda valiliği milli eğitim bakanlığını da uyarıyoruz. Suçu olan cezasını çekmelidir, ülkemiz bundan sonra hiç bir darbeyle karşılaşmamalı ve darbeciler en ağır şekide cezalandırılmalıdır. Ancak bunların içerisinde hala masum olan çok sayıda insanların olduğunu, ciddi şekilde durumlarının incelenmesini istiyoruz."

EĞİTİMİ EĞİTİMCİLER YÖNETMELİ

Öğretmen açığının yanısıra, okullarda kitap sorunu olduğunu da dile getiren Avan şöyle konuştu:"Birçok kitap iptal edildi. Bu kitapların yerine okutulacak kitaplar neler, ne zaman basılacak, belli değil. Ayrıca derslik sıkıntısı var. Okulara baktığımızda mesleki eğitim Anadolu, fen, imam hatip ortaokullarında halkın arz talep dengesi hiç gözönüne alınmamış. Milli eğitim kökenli bakan istiyoruz. Eğitimi eğitimciler yönetmeli. Sözleşmeli öğretmen alımıyla yandaş uygulamalar devam edecek. Biz öğretmen ve diğer tüm memurların KPSS ile alınmasını istiyoruz. Eğer bir güvenlik problemi varsa güvenlik incelemesi yapılmalı. Yeni şaibelere kapı aralanmamalı. Liyakata önem verilmeli."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum