1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitimde 52 aile parçalandı
Eğitimde 52 aile parçalandı

Eğitimde 52 aile parçalandı

Okulların açılmasına sayılı günler kala ilimizde ve tüm Türkiye’de sendikal faaliyet ve çalışmalarından dolayı, 1100 civarında öğretmen sürgün edildi.

A+A-

 Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, Gaziantep'te sürgün edilen öğretmen sayısının 59, bunlardan 7 tanesinin bekar olduğunu belirterek, "Eşlerden biri bir ile, diğeri başka bir ile gönderildi. Yani 52 aile parçalanmış durumda" dedi.

NEYİ TARTIŞIYORUZ?

Eğitimde bunca sorun varken, kamuoyunun sürgünü tartıştığını belirten Ali Ersönmez, "Müfredat, yeni ders kitapları, yeniden yapılandırılmaya çalışılan eğitim sitemi ve eğitimde öğretmen açığını tartışmak yerine kamuoyu sürgünü tartışıyor. Bu sürgünle eğitim sorunları daha da katmerleştirilmiştir. Yaklaşık 50 bin öğrenci bir anda öğretmenlerinden koparılmıştır. Öğretmenler ise okullarından, öğrencilerin, çocuklarından, eşlerinden ve yaşadıkları yerden kopartılmışlardır" dedi.

SUÇLARI NE?

10 Ekim 2015 Ankara katliamını protesto eden kamu emekçilerinin sürgün edildiğini öne süren Ersönmez, "21 ve 29 Aralık 2015 tarihlerinde “yaşamı ve yaşatmayı savunuyoruz” diyen emekçiler sürgün edilmiştir. Laik, bilimsel, demokratik yaşam savunan Eğitim emekçileri sürgün edilmişlerdir! “İnsanca yaşam, hak, hukuk, adalet” diyen bizler sürgün edilmiş bulunmaktayız! Ulusal ve Uluslar arası hukukun güvenceleri çerçevesinde yaptığımız sendikal faaliyetlerden ötürü üyelerimizin bir kısmı  disiplin cezaları almıştı, şimdi de 1100 civarında üyemiz sürgün ediliyor" diye konuştu.

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ PARÇALANDI

Yasal teminatlara rağmen aile bütünlüğü ve birliğinin sürgünle parçalanmış durumda olduğunu anlatan Ersönmez, "Aileler bölünmüş haldedir. Eğitim Sen olarak, üye ve yöneticilerimize yönelik her türlü baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için, aydınlık, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü yarınlar için tüm gücümüzle örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir!" şeklinde konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.