1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimcileri şaşırtan gelişme
Eğitimcileri şaşırtan gelişme

Eğitimcileri şaşırtan gelişme

Müdürlük, müdür baş yardımcılığı ve müdür yardımcılığına müracat sayısı azaldı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, başvuru sayısı az olunca şartları hafifletti. Ancak buna rağmen başvuru sayısı geçmiş yıllarla kıyaslanmayacak derecede düşük oldu. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, öğretmenlerin haksız ve adaletsiz uygulamalar nedeniyle idarecilikten soğuduğunu belirterek, "Okulu asıl yönetmesi gereken kişiler, yöneticilik müracaatına ayrımcılık yapılacağı düşüncesiyle müracaat etmiyorlar. Yapılan adaletsizliklerin sonucunda oluşan tablo budur. Bu tablo kabul edilebilir bir tablo değil" dedi.

BAŞVURU SAYISI AZALDI

Gaziantep'te Müdürlük için açılan kontenjanın 134 kişi, müracaat eden kişi sayısının ise 247 olduğunu belirten Bekir Avan, "Ancak esas müracaat etmesi gereken sayı kontenjanın 3 katından fazla olması gerekiyordu.Yani 247 değilde 420 kişinin üzerinde bir müracaat bekleniyordu. Geçmiş yıllarda müracaat sayısı hep kontenjanın 3 katından fazla olurdu. Müdür baş yardımcılığı için kontenjan 31 müracaat eden kişi sayısı 54 kişi. Eskiden olsaydı müracaat eden kişi sayısı 54 değilde 90'ın üzerine çıkardı. Yine müdür yardımcılığında kontenjan 720 kişi müracaat eden kişi sayısı 1682 kişi. Bu sayının da 2160 kişinin üzerine çıkması gerekiyordu" diye konuştu.

ÖĞRETMENLİK ŞARTI YARIYA DÜŞTÜ

İdarecilik için en az 4 yıl öğretmenlik yapma şartı varken,bu sene Gaziantep ve Türkiye genelinde müracaatlar az olunca, şartların düşürüldüğünü belirten Bekir Avan, "Sayı az olunca müracaat süresi uzatıldı, iki yıl , 3 yıl görev yapan öğretmenlere de yönetmelik gereği hak verildi. Başvuru sayısı aç olunca işin burasına kadar inildi. Daha şartların yarısını tutanlara inildikten sonra bu sayılar oluştu. Şartlar hafifletildikten sonra bile müracaat sayısı eski yıllara göre istenilen sayıya ulaşmadı" dedi.

KABUL EDİLEBİLİR BİR TABLO DEĞİL

Müracaat sayısının azlığını son yıllarda ya da yıllardır yapılan haksız adaletsizlik ve ayrımcılık dolu uygulamalara bağlayan Avan şöyle konuştu:"Yanlış uygulamalar sonunda millet idarecilikten okul yönetmekten uzaklaştı. Okulu asıl yönetmesi gereken kişiler, yöneticilik müracaatına ayrımcılık yapılacağı düşüncesiyle müracaat etmiyorlar. Ve idarecilik, okul müdürü, müdür yardımcılığı, okul yöneticiliğinden yıllar içerisinde Gaziantep ve Türkiye genelinde öğretmenler soğumuş durumda. Yapılan yaşanan adaletsizliklerin sonucunda oluşan tablo budur. Yıllardır haykırıyorduk, adaletsizliğin getirdiği nokta burası. Bu tablo kabul edilebilir bir tablo değil" dedi.

4 YIL FETÖ'CÜLER YÖNETTİ

Kamuda ayrımcılığın bitmesi, liyakat ve ehliyetin esas alınması gerektiğini ifade eden Avan, "Okulu hiç yönetemeyecek yandaşlara torpil yapıldı, yüksek puan verildi, haksızlık yapıldı. Türk Eğitim Sen olarak yıllardır bu haksızlıkları hep dava ettik, engelledik. Devam eden bir sürü mahkeme var. Adaletsizlikler, ayrımcılıklar eğitimi de okul yöneticiliğini de içinden çıkılmaz duruma doğru sürükledi. Bunlar siyasetten güç alan milli eğitimdeki kişiler aracılığıyla yapılan ayrımcılıklar. Adaletsizlik ayrımcılık bu ülkede bitmek zorunda. 15 Temmuz'dan sonra konuşulan neydi ehliyet ve liyakat esas alınacaktı. Gaziantep mili eğitimi 4 yıl fetöcüler yönettiler. Ve onlar okul müdürü müdür yardımcısı atıyordu. Birileri sizin yandaşınız olabilir ama o yandaş devletin canına okuyabiliyor en son. Yandaş değil enliyet ve liyakat, hak eden göreve getirilmeli. Hak edene hakkını vereceksin. Bular yapılsaydı idarecilikten bu şekilde soğunmazdı. Gelinen sonuç bu" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.