1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EĞİTİM İÇİN ELLERİ TAŞIN ALTINDA
EĞİTİM İÇİN ELLERİ TAŞIN ALTINDA

EĞİTİM İÇİN ELLERİ TAŞIN ALTINDA

Suriyeli öğrencilerin eğitim durumlarını değerlendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Suriye'den gelen çocuklara eğitim vermek için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, "Sadece Türkiye Cumhuriyeti kimliği olanlara değil bütün çocuklara karşı sorumluluklarımız var" dedi.

Demirci, "Suriyeli Öğrencilerin Eğitim Durumlarını Değerlendirme Toplantısı"nda, bakanlık olarak uzun zamandır Suriyeli öğrencilerle ilgili gerek merkez gerekse taşra teşkilatlarıyla büyük bir çaba içinde olduklarını söyledi.  Türkiye'nin Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana Suriyeli çocuklar ve gençlerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için bir seferberlik halinde olduğunu söyleyen Demirci, bunu da onca yüküne rağmen kendi kıt kaynaklarıyla yapmaya çalıştığına dikkati çekti.

BAŞIMIZIN TACI

Demirci, Suriyelilerin misafir edildiği toprakların özelde eğitimin lojistiği, alt yapısı ve fiziki imkanları açısından sorunlu iller ve bölgeler olduğuna işaret ederek, "Suriyeli çocuklara eğitim vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim sınırlarımızı belirleyen bir kalem, cetvel değil yüreğimizdir. Yüreğimizi ayakta tutan maneviyatımızdır. Bu anlamda Suriyeli misafirlerimiz bizim başımızın tacıdır. Biz onları kendimizden ayrı görmüyoruz" diye konuştu. 

GENÇOĞLU: CİDDİ DEĞİŞİM YAPILMASI GEREK

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu da, 2011'den beri yaşanan süreç ve Türkiye'nin son 40 günü değerlendirildiğinde eğitim paradigmalarında ciddi bir değişim yapılması gerektiğinin görüldüğünü kaydetti. "Kaliteli okul ve kaliteli eğitim sistemi nasıl olur?" sorusunun yıllardır tartışılan bir konu olduğunu anlatan Gençoğlu, "Biz bu soruya şöyle cevap veriyorduk; iyi öğrencileri ne kadar seçer en kadar doğru okullara yerleştirirsek, kaliteli okul ve kaliteli eğitim anlayışını bu sistem üzerine oturturuz" diye konuştu

KATILIM YOĞUNDU

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Mete Cengiz ile Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerin milli eğitim müdürlüğü yetkilileri katıldı. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.