1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Eczanelerde ikinci dönem
Eczanelerde ikinci dönem

Eczanelerde ikinci dönem

Yıllık cirosu 3 milyon lira olan eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılacak ve bunun üzerine ilave edilen her 2 milyon liralık ciro için de bir eczacı...

A+A-

Yıllık cirosu 3 milyon lira olan eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılacak ve bunun üzerine ilave edilen her 2 milyon liralık ciro için de bir eczacı daha istihdam edilecek. Türk Eczacıları Birliğinin tespitine göre, Türkiye genelinde bu kritere uyan 223 eczanede toplam 369 eczacıya yeni iş imkanı sunulacak.

"Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde, eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılmasıyla ilgili esasları düzenleyen genelge yayınladı. Genelgede, söz konusu yönetmelikteki, "Yıllık Katma Değer Vergisi hariç 3 milyon Türk Lirası ve üzerinde ciro yapan serbest eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılması zorunludur. Belirtilen meblağa eklenen her 2 milyon Türk Lirası tutarındaki ciro için bir eczacı daha çalıştırılması gerekir. Bu rakam, kurum tarafından her yıl Türk Eczacıları Birliğinin de görüşü alınarak güncellenir ve ilan edilir. Ciro bilgileri, Türk Eczacıları Birliği tarafından her yıl nisan ayı içerisinde kuruma gönderilir" hükmü anımsatıldı.

RUHSAT ASKIYA ALINABİLİR

İkinci ya da üçüncü eczacı çalıştırma zorunluluğu bulunan eczanelerin bu kişileri 30 gün içerisinde işe başlatarak, bunu il sağlık müdürlüklerine bildirmesi gerektiği anımsatılarak, ikinci eczacı çalıştırma konusunda kriterleri tutan ancak bundan imtina eden eczacının, il sağlık müdürlüğü tarafından uyarılacağı ve 30 gün süre verileceği, uyarıya rağmen yükümlülüğünü yerine getirmeyen eczacının ruhsatının 30 gün süreyle askıya alınacağına dikkat çekildi. Genelgede, eczacının bu süre sonunda da yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde de ruhsatın süresiz askıya alınacağı vurgulandı.

İŞLEM YAPILACAK

Bu doğrultuda, Türk Eczacıları Birliği tarafından kuruma gönderilen ciro bilgilerine göre, ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu eczanelerde çalışacak ikinci eczacılar için il sağlık müdürlükleri tarafından "İkinci Eczacı Belgesi" düzenlenecek ve sisteme kaydedilecek. İkinci eczacı çalıştırılması zorunlu eczanenin ikinci eczacıyı veya eczacıları 30 gün içerisinde işe başlatıp başlatmadığı il sağlık müdürlüklerince takip edilecek, yönetmeliğe uygun hareket edilmemesi halinde işlem yapılacak. DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.