1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. EBULFEZ ELÇİBEYDEN, TURGUT ÖZALA : TARİH İÇİNDE BİR YOLCULUK
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

EBULFEZ ELÇİBEYDEN, TURGUT ÖZALA : TARİH İÇİNDE BİR YOLCULUK

A+A-

Onlar Şiidirler, bizden ziyade İrana yakındırlar. yaklaşımıyla Azerbaycanla Türkiye arasına mesafe koyan, dahası Tek millet, iki devlet gerçeğinin Azerbaycan kanadını İrana monte etmeye çalışan at gözlüklü bir ara rejim ürünüydü.

Türkiye, Turgut Özal ismini 12 Eylül sonrası kurulan Bülent Ulusu hükümetinde aldığı görevle tanıdı.

Bugünkü AKP sürecinin temel taşlarını koyan, Körfez Savaşında Bir koyup, üç alamayan kendi deyimiyle President Bushun arkadaşı ydı.

Özcesi Turgut Özal Haçlı-Batının Türkiyedeki taşeronu ve emperyallerin Anadolu işlerine kadar uzanan koluydu.

Nakşiliği onu Azerbaycan Türklerine sosyo-tarihsel bir pencereyle ırkiyet ve Türklük temelinde bakamayacak kadar cahil bırakmış ve saplantıları onu mezhep milliyetçiliğinin girdabına kadar sürüklemişti.

Tıpkı Tayyipizmin ve onunla aynı ekolden gelenlerin Sünni milliyetçiliği saplantısıyla giderek gericileşmesi gibi.

Ancak Turgut Özala verilecek en güzel cevap, bir Türkiye gezisi sırasında Anıtkabir özel defterini imzalayan yine Ebulfez Elçibeyin Atatürke hitabını Sizin askeriniz Ebulfez Elçibey diye bitirmiş olmasıydı.

Ebulfez Elçibey o satırları kaleme aldığı zamanda Azerbaycan Cumhurbaşkanıydı. Türktü ve Türkiyenin ta kendisiydi. Hayatını kaybettiği son ana kadar da Atatürkün askeri olarak kaldı.

Turgut Özal ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmasına rağmen Atatürkün devrimleri ve ilkeleriyle barışık bir profil çizemedi ve siyasetteki gericiliğin hamisi olmaya devam etti.

Büyük dava adamı ve mütefekkir Ebülfez Elçibeyin tarih içindeki yolculuğu ve duruşu bize çok şeyler anlatacaktır. 

Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından Azerbaycandaki bağımsızlık mücadelesinin öncüleri arasında yer alan Ebülfez Elçibey, 7 Haziran 1992de Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Rus ordusunun Azerbaycandan çıkartılması, milli para basılması, üniversiteye giriş sınavlarında test yönteminin uygulanması, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçilmesi Elçibey dönemindeki önemli gelişmeler arasında yer almıştı.

 

 

22 Ağustos 2000de tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde hayatını kaybeden Ebulfez Elçibeyi 15. ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.