1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Duyarlı Belediye -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Duyarlı Belediye -2-

A+A-

Vatandaşlarımız şundan emin olsunlar. Polis, Polisiye bir konu ile ilgili olarak ne varsa üstüne gider. Faili ne olursa olsun bulur. Polisimizin sahip olduğu teknik donanım ve imkânlar ile bu olaylar en kısa sürede olayı aydınlığa kavuşturacaktır. Bunu göreceksiniz. Şehrin asayişinde sadece Polise değil, halkımıza da önemli görevler düşüyor. Yaklaşan turizm mevsiminde nüfusu üç katına çıkan İlçede şüphe uyandıran gelişmeler 155 Polis imdat telefonuna aktarılmalı. Halkın esenliğine gölge düşürecek ne varsa vatandaş gözünü dört açıp yazılı ya da sözlü bir şekilde Polise bildirmelidir. Gelelim madde bağımlılığına. Bu illetin arkasında gözünü para hırsı bürümüş yaratıklar var.

Üç kuruş için çocukları ve gençleri zehirlemekten çekinmeyen vicdansızların tepesine Polisin balyozunu enselerine yiyeceklerdir. Merak etmeyin. Biz ebeveynler olarak da yapmamız gerekenler var. Okullar kapandı. Bugün yarın tüm ülke çapında okul mezuniyet geceleri tertip edilecek. Okulların mezuniyet törenlerine bir sözümüz olamaz. Ama kim olduğu belli olmayan, yok, baloydu, yok şölendi gibi tuzaklara aman dikkat diyorum. Bu tür etkinliklere dikkat çekmek istiyorum.

Bazı vicdansızlar gözlerine kestirdikleri gençleri tuzaklarına düşürmek için kendilerince bir yer buluyorlar.

Hemen bir matbaaya ya da ajansa gidip broşür, afiş ve pankartlar bastırıyorlar. ‘Büyük Partiye hazır mısınız türünde iddialı sloganlarla ergenleri kaya kola sarmak için akla hayale gelmeyen yol ve yöntemlere yaklaşıyorlar. Bu arada sosyal medyayı da iyi kullanıyorlar.

Deneyimsiz ve hayat tecrübesi zayıf gençlere ilk sigarayı, ilk maddeyi bu tür yerlerde ücretsiz sunuyorlar. Daha sonraları kullanıcı ergenler bu ücretsiz sunulan maddeyi yüksek rakamlarla ‘torbacı adı verilen şahıslardan almaya başlıyorlar. Biz ebeveynler çocuklarımızı ve gençlerimizi izleyeceğiz. Nereye gidiyorlar? Kimlerle görüşüyorlar? İzleyeceğiz. Yapılan araştırmalarda maalesef ergenler arkadaş ortamında teklif edilen sigaralara ve diğer maddelere ‘Hayır diyemiyorlar.

Neden diyemiyorlar?

Çünkü grup psikolojisi diye bir olgu var.Hayır dese ya guruptan dışlanacağını düşünüyor, ya da sevilmeyeceğini. Onun için seminerde bir konuya vurgu yaptım. Dedim ki, ‘çocuklarınızın sadece bir arkadaş gurubu olmasın. Okulda da arkadaş gurubu olsun, dershanede de olsun. Seçeneği çok olursa hayır deme becerisi yüksek olur.

Ailelere bir başka önerimiz de şu idi. Günde çocuğunuzun gözlerine 60 saniye ile bakınız. Bakınız ki, çocuğunuz sevgiyi, ilgiyi ve şefkati dışarıda aramasın. Seminerde sadece madde bağımlılığı değil, bilişim bağımlılığını de dile getirdik. Çocuklarımızı, kızlarımızı ve ergenleri internette bekleyen tehlikeleri anlattık. Örnekler verdik. Ailelerin bu konuda dikkat etmeleri gereken hususları da anlattık. Kimyasal ve doğal uyuşturucuların yaptıkları tahribatları da dile getirmeye çalıştık. Semineri okulların açılacağı haftada tekrar düzenlenmesi için Milli Eğitim Şube Müdürümüz de istekte bulundu. Kabul ettik.  

 

Bu arada etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen, başta Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözene, Danışmanı Nalân Yunusoğluna, Belediye Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğüne, katılımı ile onur veren Belediye Başkan Yardımcısı Erşan Özdene, Belediye Meclisi üyelerine, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüze, Basın mensuplarına yürekten teşekkürü bir onur kabul ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.