1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Duyarlı Belediye -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Duyarlı Belediye -1-

A+A-

Son yıllarda Belediyeler, Parklar, yollar, kanalizasyon, asfalt gibi altyapı konusunda çok büyük mesafeler kat ettiler. Doğal olarak da literatürde ‘Sosyal Belediyecilik anlayışı öne çıkmış oldu. Bir anlamda Belediyeler ‘insan odaklı hizmetlere daha bir ağırlık veriyorlar. Örneğin seminerler, kültürel faaliyetler, festivaller, aile, gençlik, eğitim, bilinçlendirme, meslek edindirme, gibi sosyal konularda halka yönelik faaliyetler akla gelen ilk satır başları. Bu kapsamda ‘Uyuşturucuya Hayır isimli semineri kapsamında geçtiğimiz Perşembe (12 Haziran 2014) günü Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözenin ‘Sosyal Belediyecilik anlayışı ile halkın bağımlılık konusunda bilgilendirilmesi amacıyla nazik davetine icabet edip yola koyulduk. Belediyenin imkânlarıyla son derece çağdaş bir eser oluşturulmuş. Kültürel etkinler alanında hizmet veren İbrahim Sözen kültür merkezinde değerli Manavgat halkıyla bir araya gelme fırsatı bulduk.

Sağ olsunlar, Manavgatta görev yapan basın mensupları da bizi bu anlamlı günde yalnız bırakmadılar. Hatta onore ettiler. Sağ olsunlar.

Bir kere şunu belirteyim, Manavgat basını ilçede yaşanan gelişmelere son derece duyarlı ve temkinli.

Gerek köşe yazarları, gerekse basın mensupları seminerimizi sonuna dek takip ettiler. Gelelim seminerden önce ne konuşulduğuna.

Seminere damga vuran olay ne konuşacağımız değil de, bundan bir süre önce Manavgat nehir kıyısında bulunan ceset oluşturdu. Seminerden kısa bir süre önce bazı vatandaşlarla hasbihal ettik.

Nehirde bulunan cesetlerle ilgili adli tıp kurumunun vereceği rapor gelmeden, her kim olursa olsun, ahkâm kesmek, yorum yapmak, suçlamak için kişi ve kurum aramak akla ve mantığa uygun olmayacağı gibi, vicdansızca bir yaklaşım olur. İlçede konuşulan asılsız ve mesnetsiz şehir efsanelerine pek katılmasalar da bu söylentileri yayanlardan rahatsızlar.

Art niyetli odakların amaçları belli: asılsız söylentilerle ve hurafelerle hedef devletin resmi kurumlarını yıpratmak ya da işlevsiz hale getirmek. Ama bu efsanelere de Manavgat halkının pek de katılmadıklarını da belirteyim. Yok, bazı çocuklar kaçırılmış ta, organları çıkarılmış da, yok insanlar evlerinde kaçırılıp haber alınamıyormuş ta, yok şu yok bu.

Hedef belli. Halk arasında korku ve panik oluşturup vatandaşı pasif hale getirip dışarı çıkartmamak. Ama bilinmelidir ki, Polis bu pis ve aşağılık oyunu bozar.

Bir kere aslı astarı olmayan bu hurafelere halkımız asla itibar etmemeli. ‘Sosyal medya çıktı mertlik bozuldu hesabı sosyal medyanın hangi ellerde nasıl kullanıldığı da önemli. Kime hizmet ettikleri belli olmayan ve belli ki birileri sosyal medyayı da işine geldiği gibi kullanarak huzur ve esenlik şehri Manavgat ilçemizde istediği gibi at koşturmaya çalışıyor ya da kaos ortamı oluşturup bundan rant devşirmek peşinde. Ama bu karanlık ruhlu odaklar o hevese sakın kapılmasınlar.

Hevesleri kursaklarında kalacaktır.

 

Seminerden sonra görüştüğüm vatandaşlar Manavgat Polisinin samimi bir şekilde gecesini gündüzünü katarak huzurun temini için görev başında olduğunu belirtiyorlar. Polis denetimlerini daha da sıkılaştırmış. İlçe Emniyet Müdürlüğü yaşanan bu gelişmelerden sonra kamuoyunu konu hakkında bilgilendirmiş. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.