1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DÜNYADA EN FAZLA EKMEĞİ TÜRKİYE TÜKETİYOR
DÜNYADA EN FAZLA EKMEĞİ TÜRKİYE TÜKETİYOR

DÜNYADA EN FAZLA EKMEĞİ TÜRKİYE TÜKETİYOR

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, dünyada en fazla ekmek tüketiminin kişi başına  120 kilogramla Türkiye’de  gerçekleştiğini...

A+A-

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, dünyada en fazla ekmek tüketiminin kişi başına  120 kilogramla Türkiye’de  gerçekleştiğini söyledi. Özmen, Gaziantep’te fırın sayısının çok, ekmek çeşidinin az olduğunu ifade etti.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), şehirde kaliteli ekmek üretiminin ve çeşitliliğinin arttırılmasına yönelik sektör temsilcileri ve akademisyenleri istişare toplantısında bir araya getirdi. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’nun başkanlık ettiği, “Gaziantep Ekmeğinde Kalitenin Arttırılması” sektör istişare  toplantısına,Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Türkay Dereli, Gaziantep Gıda  Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet  Karayılan,Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Birol Ülger,Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr Mustafa Bayram, Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Sevimli,Pideciler,Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Başkanı Abdullah Sarı ve  çeşitli kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep’te   kaliteli ekmek üretiminin ve çeşitliliğinin arttırılması için sektör temsilcilerinin birlikte  ortak  hareket etmesi gerektiğini  söyledi.

Ekmek konusunda öncelikle şehirde mevcut durumun çok iyi analiz edilmesi gerektiğini savunan Tiryakioğlu, “ Ekmek üretiminde kötü isek iyiye, iyiysek çok daha iyiye gitmenin yollarını aramak için bugün bir aradayız.Hepimiz iki  milyon nüfuslu bu büyük şehrin vebalini üzerimizde  taşıyoruz ve bu sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmeliyiz. Yaşadığımız şehirdeki ekmek kalitesi ve çeşitliliğinin arttırılması noktasında, karşılıklı suçlamalar yerine çözüm odaklı ortak  çalışmalar yapmamız gerekiyor. Hepimiz aynı gemideyiz ve ekmeğimizin kalitesi için rotamızın da aynı olması gerekiyor. Ben inanıyorum ki  belli standartlar ve yenilikler  eşliğinde Gaziantepli hemşehrilerimiz Türkiye’nin en kaliteli ekmeğini tüketebilirler” dedi.

Dünyanın en kaliteli buğdayının yetiştirildiği topraklarda yaşadıklarını ve bu toprakların insanlarının  en kaliteli ekmeği  yemeyi de hak ettiklerini kaydeden Tiryakioğlu,” Hani, ‘peynir ekmek gibi ‘ diye bir deyim vardır. İşte biz peynirin Antepli olanını tescil ettirmek için başvurumuzu hazırladık, şimdi de ekmeğin en kalitelisini ve bol çeşidini halkımıza yedirmek için yola çıktık. Bu konuda paydaşlarımızla birlikte ortak çalışmalar ve projeler yürüteceğiz. Kalitenin daha da yükseltilmesi noktasında  ekmek üreticilerimizin de  maddi ve manevi hiç bir şekilde zarar görmesini  istemiyoruz.Sonuçta ekmek üretimi onların ekmek kapısı ve bir şekilde korunmaları,teşvik edilmeleri lazım .Çözüm noktalarını sadece  üretim aşamalarında  değerlendirmek bizler için en büyük yanlışlık olur” şeklinde konuştu.

DÜNYADA EN FAZLA EKMEĞİ TÜRKİYE TÜKETİYOR

Dünyada en fazla ekmek tüketiminin kişi başına  120 kilogramla Türkiye’de  gerçekleştiğini bu sıralamada Almanya’nın ise  90 kilogram ile  ikincilikte  yer aldığını açıklayan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen ise , Gaziantep’te fırın sayısının çok, ekmek çeşidinin az olduğunu ifade etti.

Almanya’da bir ekmek işletmesinin insana tıpkı bir kuyumcu dükkanı hissiyatı uyandırdığını ifade eden Özmen, açıklamalarını şöyle sürdürdü:”Almanlar  gerek tam buğday ekmeği, gerekse de vitamin ve minarelle beslenmiş ,hububat- bakliyatla desteklenmiş  ekmekler tüketiyorlar.Yani ekmeğin içinden ne çıkacağını beklerken ekmeği bitirmiş oluyorsunuz. Bizimde bu zengin çeşitliliği en kısa sürede yakalayarak sofralarımıza taşımamız gerekiyor.”

Halkın isteğine göre ekmek hazırladıklarını belirten Gaziantep Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Sevimli ise ,” Halk alışık olduğu  ve sevdiği ekmeği  tüketiyor. Değişik görünümde ve tatta en süper ekmeği de çıkarsan halk talep etmiyor. Gaziantep’te çeşitli türlerde ekmek üreten fırınlar açıldı  fakat halktan talep görmediği için bu fırınlar tekrar kısa sürede kapandı” ifadelerini kullandı. 

Sevimli ayrıca Gaziantep’te yüzün üzerinde ekmek fırını olduğunu bu sayının ise nüfusu 2 milyonu geçen Gaziantep için çok yüksek bir rakam olmadığını sözlerine ekledi.

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda TOBB Gaziantep Akademik Danışmanı olan Prof.Dr.Türkay Dereli ise, Gaziantep’e komşu olan bazı illerden örnekler vererek ekmekte çeşidin rahatlıkla  arttırılabileceğine vurgu yaptı.

Tüketilen pide ve francala ekmeğin kalitesinin en üst seviyeye çıkması için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Gaziantep Gıda  Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan ise  şehirde sadece pide üretimi yapan 1260 fırının  olduğunu söyledi.

 

Toplantının son bölümünde ise şehirde ekmek üretiminin kalitesinin arttırılmasına yönelik  ortak ele alınabilecek çözüm önerileri görüşüldü. Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.