1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dünya işçileri Filistin için eylemde
Dünya işçileri Filistin için eylemde

Dünya işçileri Filistin için eylemde

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) üyesi DİSK,KESK,TMMOB,TTB,TÜRK-İŞ üyeleri  Filistin halkına yönelik saldırıların son bulması için...

A+A-

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) üyesi DİSK,KESK,TMMOB,TTB,TÜRK-İŞ üyeleri  Filistin halkına yönelik saldırıların son bulması için eylem düzenledi. Dünya çapında gerçekleştirilen eylemler Gaziantep'te de yapıldı.

2 BİN FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

Yeşilsu'da düzenlenen eylemde konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, yaklaşık bir aydır süren İsrail saldırıları sonucunda Gazze'de yaşanan drama değinerek,  "Tüm dünyanın gözleri önünde yaklaşık bir aydır süren İsrail saldırıları sonucunda Gazzede büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Emperyalistlerin bölgeyi yeniden dizayn etme politikasının bir parçası olarak İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırıları sonucunda yaklaşık 2 bin Filistinli yaşamını kaybetti" dedi.

HASTANE VE OKULLARI BİLE BOMBALADILAR

İsrail Devletinin tarihi boyunca yaptığı gibi birkez daha sivilleri hedef aldığını, binlerce insanın öldürüldüğünü, yaralandığını, on binlercesinin ocaklarına ateş düştüğünü belirten Güdücü, "İsrail Devleti BM'ye ait okulları, hastaneleri bombalayacak kadar gözü dönmüş bir terör harekatı ile kan dökmeye devam ediyor. İsrail işgali ve kuşatması Filistin halkına çok ağır bedeller ödetti. Milyonlarca Filistinli ülkesinden uzakta, mülteci olarak yaşıyor. Filistinlilerin neredeyse üçte ikisi işsiz, yarısından fazlası günde 2 dolardan az bir gelirle yaşamını sürdürmeye çalışıyor. İsrail Devletinin kontrol noktalarında insanlar aşağılanarak bekletiliyor, işkence yapılıyor, kurşunlanıyorlar" diye konuştu.

IŞİD ADLI ÇETE DE AYNI ŞEYİ YAPIYOR

İsrail Ordusu'nun Gazze'de bölgenin çok kısıtlı sivil alt yapısını da yerle bir ettiğini, tüm bu insanlık dışı eylemlerin, başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin desteğiyle hayata geçirildiğini dile getiren Güdücü, "Geçtiğimiz günlerde Pentegon'un İsrail'e cephane sevkiyatı yapacağı duyuruldu. Bu da yetmedi ABD Senetosu, İsrail Füze Savunma için 225 milyon dolar para verme kararı aldı. İşte bu açık işbirliği nedeniyle ,Filistin'de İsrail'e " dur ! "demek ,bölgedeki emperyalist saldırganlığa "hayır" demektir. Onurlu Filistin halkının yanında olmak, emperyalizme karşı yoksul Ortadoğu halklarının safında olmaktır. Bugün "Diren Filistin" demek aynı zamanda "Diren Rojava" demektir, "Diren Şengal " demektir. Çünkü Ortadoğuda İsrail'e benzer biçimde kendinden olmayan herkesi düşman gören bir başka güç de kendine Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) diyen çetedir. Onlarda bugün Irak'ta ve Suriye'de kendinden olmayan herkesi sivil demeden, çocuk demeden, kadın demeden katletmektedir"dedi.

HÜKÜMETİN ORTADOĞU POLİTİKASI İFLAS ETTİ

Hükümetin İsrail'i kınamaktan başka birşey yapmadığına değinen Güdücü şunları söyledi:"Ortadoğu halkları emperyalizmin kendilerini mahkum etmek istediği bu barbarlığa bu karanlığa mahkum olmayacaktır Türkiye'nin halklarının yüreği direnen halkların yanındadır! Türkiye Cumhuriyetini  yönetenlerin Ortadoğu politikaları ise iflas etmiştir. İsrail'i kınamak dışında hiçbir gerçek yaptırım uygulanamamakta, AKP iktidarı hamasi söylemlerle bu aczi örtmeye çalışmaktadır. Devletin en tepesindekilerin çocukları İsrail ile ticari ilişkilerini geliştirirken, "one minute" türü açıklamalar yaparak sadece samimiyetsiz değil aynı zamanda ciddiyetsizdir İsrail'in OECD üyeliğine vetoyu kaldıran AKP Hükümeti döneminde Türkiye İsrailin ençok ithalat yaptığı 4. ülke pozisyonuna gelmiştir Türkiye İsrailin en büyük 5. ticari partneri olarak dünyanın en gelişmiş ekonomilerini geride bırakmıştır." Eylem sırasında sık  sık slogan atan sendikalılar "Susma haykır

halklar kardeştir" , "Kahrolsun ABD emperyalizmi" diye slogan atttılar. Haluk ŞAHİN

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.