1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DÜLÜK'ÜN GERÇEK YAŞI ORTAYA ÇIKACAK
DÜLÜK'ÜN GERÇEK YAŞI ORTAYA ÇIKACAK

DÜLÜK'ÜN GERÇEK YAŞI ORTAYA ÇIKACAK

Çekül Bölge Koordinatörü Zafer Okuducu, Büyükşehir Belediyesi'nin, Dülük'ün tarihçesini ortaya çıkarmak için önemli bir çalışmaya imza atacağını...

A+A-

Çekül Bölge Koordinatörü Zafer Okuducu, Büyükşehir Belediyesi'nin, Dülük'ün tarihçesini ortaya çıkarmak için önemli bir çalışmaya imza atacağını söyledi. 

Zafer Okuducu, büyükşehir belediyesi tarafından, yaptırılacak karbon testleri sonucunda, antik kentin gerçek tarihinin ortaya çıkacağını söyledi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Dülük'te bilimsel bir ekip tarafından karbon testi yaptırılması için harekete geçtiğini, karbon testiyle birlikte en doğru bulgulara ulaşılacağını belirten Zafer Okuducu, "Şu anda Göbeklitepe ilk yerleşim tarihi açısından Dülük'ten önde. Dülük'ün Göbeklitepe'den sonra ona yakın bir tarihte olduğu düşünülüyor. Ancak bilimsel bir ekip tarafından yaptırılacak bu karbon testiyle birlikte Dülük'ün gerçek yaşı ortaya çıkmış olacak. Bu testle ilk yerleşim yeri nasıl oluşmuş, karbon testiyle bilimsel olarak Dülük'ün gerçek tarihi, gerçek yaşı daha doğru olarak ortaya çıkacak" dedi.

DÜNYA KADAR UYGARLIK

Gaziantep'te tarihi ve kültürel dokunun oldukça zengin olduğunu, binlerce yıllık geçmişe sahip kentte çok sayıda uygarlığın hepsinin de bıraktığı kültürler olduğunu söyleyen Okuducu, "Şu an livaslarla ilgili çalışma yapıyoruz, Fatma hanım da buna destek veriyor. Fırat havzasında çalışmalar yapılıyor. İlçelerde ciddi çalışmalar, kent içinde de zaten restorasyon oldukça yoğun" dedi.

TEK GAZİANTEP'TE ÇIKTI

Gaziantep'te tarihe ve kültüre olan bilincin her geçen gün arttığını, yerüstü değil, yeraltındaki tarihi zenginliklerimizle ilgili de çalışmalara ağırlık verileceğini söyleyen Okuducu, özellikle su dağıtım sistemimizin dünyada şu ana kadar örneği olmadığını söyledi. Su dağıtım sistemimizin, Arap ülkeriyle Avrupayla benzerlikleri olduğunu belirten Okuducu, "Ama böyle bir sistem tek Gaziantep'te çıktı. Yer altındaki su yolunun 17 km olduğunu tahmin ediyoruz. Taihsizlik, livaslar, bu işin bilincinde olmadan çeşitli ev yapımında, yol yapımında tahribata uğramış" dedi.

KENT MERKEZİNDE DOĞAL MAĞARAMIZ

YOK Gaziantep kent merkezinde doğal mağaramız olmadığını, doğal mağaraların ilçelerde bulunduğunu söyleyen Okuducu, "Kent merkezinde doğal mağaramız yok. Evler yapılırken, taşlar alınmış bu şekilde ortaya çıkmış mağaralar var. Nizip yolunda, Araban, Yavuzeli'nde doğal mağaralar var. Çalışmalarla mağaralara da fonksiyon vereceğiz" dedi.

BİZ PAZARINA NUR YAĞARDI

Tarihe ve kültürde, 2000'li yıllardan sonra uyanış olduğunu söyleyen Okuducu, "Tarihi Kentler Birliği Belediyelerin desteği ve Avrupa fonları Gaziantep için bir nimettir. Celal bey zamanındada çalışmalar vardı. Ancak o zaman tarihi ve kültür bilinci yoktu. Kime söylesen eskide rağbet olsa bit pazarına nur yağardı derlerdi. Asım beyin emeği var. Yeni çıkan kanunlar var. Avrupa fonları büyük bir nimet.  Fatma hanım döneminde il sınırları büyüdü" dedi.

NASIL OLSA BİTECEK

Gaziantep'in tarihi ve kültürüyle hakettiği yere gelmesi için çalıştıklarını söyleyen Okuducu, "Zaten çalışmalarıyla Türkiye'ye örnek oldu, tarihi kentler birliğinin gözbebeğiz. Ancak etrafımız ateş çemberi. Yanlış bilgilerle turizmimiz engelleniyor. O olmasaydı bu kadar çalışmalar meyvesini verecekti. Ama bunun bizi yıldırmaması lazım. Belediye çalışmalarına devam ediyor. Nasıl olsa bu savaş bitecek" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.