1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dülük Antik Kentte hedef, tapınağı ortaya çıkarmak
Dülük Antik Kentte hedef, tapınağı ortaya çıkarmak

Dülük Antik Kentte hedef, tapınağı ortaya çıkarmak

Dünyanın en eski yerleşim merkezleri arasında gösterilen Gaziantep-Dülük Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmaları 6 Ekim'de bitiyor. Münster Üniversitesi...

A+A-

Dünyanın en eski yerleşim merkezleri arasında gösterilen Gaziantep-Dülük Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmaları 6 Ekim'de bitiyor. Münster Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engelbert Winter, başkanlığında sürdürülen kazılarda, çoğu öğrenci 6'sı bayan 18 görevli yer aldı.. Winter, Dülük Antik Kenti'nde yürüttükleri kazı çalışmalarıyla bölgedeki tapınağı ortaya çıkarmayı ve tarihiyle ilgili daha fazla bilgi edinmeyi amaçladıklarını söyledi.

ÖNEMLİ BULGULAR ELE GEÇİRİLDİ

Dülük Antik kentinde yapılan kazı çalışmaları sırasında bugüne kadar var olduğu söylenen Tanrı Tapınağı ile ilgili önemli bulgulara rastlandığını belirten Prof. Engelbert Winter, M.Ö. 500-600 yıllarına ait üzerinde yazılar bulunan votif, mühür, para ve bir kısım kemik parçalarına ulaşıldığını bildirdi. 6 Ekim'e kadar sürecek kazı çalışmaları sırasında elde edilen bulguların hikayesi, tarih ve nitelikleri konusunda araştırmaların büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Engelbert Winter, yeni döneme kadar kazı çalışmalarına ara verileceğini açıkladı.

ADAK TABLETLERİNE ULAŞTIK

Antik kentin 600 bin yıla varan tarihi geçmişiyle Anadolu'daki en önemli antik yerleşim merkezlerinden biri ve önemli bir dini bölge olduğunu düşündüklerini, bunu kanıtlamak için kazı çalışması yürüttüklerini ifade eden Winter, "2000 yılından sonra yapılan kazılarda bu düşüncemiz doğrulandı ve tapınakla ilgili çeşitli bulgulara rastladık. Burada Tanrı ile ilgili yazılar çıktı. Bu da çok uzun yıllar önce de Tanrı'ya inanıldığını ortaya koyuyor. Tapınağın önemli bir tapınak olduğunu ve bölgeye birçok yerden insanlar geldiğini tespit ettik. Amacımız, tapınağı ortaya çıkarmak ve tarihiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek. Ayrıca, kazılarımız sırasında adak tabletlerine ulaştık.''

 

ÇALIŞMALAR 2008" KADAR SÜRECEK

Japon, Alman, İngiliz ve İtalyan arkeoloğlar nezaretinde 3 aydır 18 kişiyle sürdürülen 2007 yılı kazı programının 6 Ekimde son bulacağını tekrarlayan Prof. Winter, Türkiye'de bulunmaktan çok memnen olduğunu, ekibiyle birlikte 2008 Ağustos'unda sürdürecekleri kazı çalışmalarına kadar elde edilen bulguların Kültür Bakanlığı ve Gaziantep Müzesi'ne liste halinde teslim edildiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.