1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DÖRT KİŞİDEN BİRİNDE VAR
DÖRT KİŞİDEN BİRİNDE VAR

DÖRT KİŞİDEN BİRİNDE VAR

 Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Koruk, stres ve yaşam tarzımızdaki  değişikliklerin...

A+A-

 

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Koruk, stres ve yaşam tarzımızdaki  değişikliklerin reflü ve psikosomatik hastalıkları arttırdığını söyledi. 

 

4 KİŞİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

 

Mehmet Koruk, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'yi ziyaretinde sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgili bilgi verdi. Son yıllarda reflü ve psikosomatik hastalıkları etrafımızda çok sık görmeye başladığımızı belirterek, "Stres ve yaşam tarzımız, beslenme başta olmak üzere bu hastalıkları arttırmış durumdadır. Eskiden bu kadar sık görülmezken, şu anda 4 kişiden birinde reflü görülmektedir" dedi.

 

BEBEKLERDE BİLE ÇIKIYOR

'Reflü mide asidinin ve içeriğinin yukarıya doğru yemek borusuna ve boğazınıza kaçmasıdır' diyen Koruk, "Eskiden reflü bu kadar bilinmezdi. Orta yaş ve üzeri insanlarda görülürdü. Şu anda bebeklikten başlayarak yaşlı insanlarda da görülüyor. Yani reflü her yaş grubunda görülmeye başladı" dedi.

 

DAHA ÖNCE TOPLUM ŞİŞMAN DEĞİLDİ

Reflüye neden olan etkenlerle ilgili bilgi veren Mehmet Koruk, "Beslenme tarzı, şişmanlık, hareketsiz yaşantı, akşam yemeklerinin fazla yenilmesi ve geç yenilmesi reflüye neden oluyor. Ayrıca sigara ve alkol çay ve kahve alışkanlıkları, kafeinli içecekler reflü oluşumunda son derece etkili. Daha önceleri toplum bu kadar şişman değildi, insanlar hareketliydi. Sofralarda tek çeşit yemek vardı, kuru fasülye, pilav olurdu. Şu anda tatlısından, tuzlusuna çok çeşitli yemekler sofraları süslüyor" diye konuştu.

 

AKŞAM YEMEĞİNİ ERKEN YİYİN

Reflüden korunmak için, kahve, sigara, alkolden uzak durulması gerektiğini söyleyen Koruk, "Gece yatmadan 3 saat önce yeme içme kesilmelidir. Şişmanlar zayıflamalı, hareket edilmeli" dedi.

 

BİREYSEY VE TOPLUMSAL STRES ARTTI

Sık görülen toplumsal sindirim sistemi hastalıklarından birinin de psikosomatik hastalıklar olduğunu dile getiren Koruk, "Nedeni sindirim sistemi hastalıkları. Özellikle şişkinlik, gaz, kabızlık, bazan ishal, bunların önde gelen şikayet şekilleridir. Bu da son yıllarda toplumumuzdaki aşırı stresin ve bireysel hayatımızdaki kaygı ve endişelerin artışıyla ilişkidir. Çevresel stres etkenleri mide- bağırsak belirtilerini tetikliyor. Televizyon dizileri, çocukluk yaşında yaşanan psikolojik tramvalar, ekonomik kaygılar, inani ilişkilerde yaşanan bozulmalar, birey hayatında ekonomik bekentilerin yüksek olması yine son yıllardaki ülkemizde ve komşularımızdaki  savaş hali, bireysel ve toplumsal stresimizi çok artırmıştır. Kişilerin yaşadığı bu psikolojik baskılar kendisini bir çok hastalıkta olduğu gibi sindirim sistemindede sanki bir organik hastalık gibi göstermektedir" dedi.  Göğüs ağırısı, ritim bozukluğu, baş ağrıları, vucudun değişik bölgelerindeki uyuşmalar, kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesi gibi birçok şikayetlerin yine psikosamatik nedenli olabileceğini söyleyen Koruk, "Bu gibi şikayetleri olan kişiler çoğunlukla panik halinde doktora başvurarak, kendini kalp, mide, kanser hastası gibi zannedebilirler. Ve çoğu zaman gereksiz yere girişimsel tıbbi işlemler (anjiyo ve endoskobi gibi) yapılmaktadır" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.