1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. DOLMUŞLAR  OTOBÜS OLDU ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLDÜ MÜ ? ...
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

DOLMUŞLAR  OTOBÜS OLDU ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLDÜ MÜ ? ...

A+A-

Ulaşım Gaziantebin en büyük sorunlarından biri. Sebebi; plansız yapılanma, çarpık yapılaşma, ileriye dönük imar planlarının yapılmaması ve koskoca şehrin bir ulaşım politikası olmaması...

Ulaşım politikası varsa göremedik şimdiye kadar sanırım oda ülke politikası gibi çarpık. Bir şehir planlamacısı değilim ama bu cahil kafamla bile yaşanabilir bir şehrin nasıl olması gerektiği yönünde fikir beyan edebilirim.

Hal böyle iken bu şehri yönetenler neden normal vatandaşın düşündüğünden daha fazlasını neden düşünmezler merak ederim. Belediye başkanları başta olmak üzere yetkili kim varsa, günün herhangi bir vakti, şehrin göbeğinde tamda yolların kesiştiği bir noktada bulunan TİLMEN Otelin terasına çıkıp  şöyle bir seyreylesinler Gaziantebi.

Gözlerinin alabildiği kadar İnönü Caddesine, Balıklıya, Maarif Kavşağına, arkatarafta Düztepeden süzülüp inen 6 şeritli olmasını sabırla beklediğimiz Özdemirbey Caddesine bir baksınlar. Bu ne trafik bu ne yoğunluk efendim ne araçla ne yaya yürüyüp ilerlemek mümkün değil. Sanırsınız şehrin trafik yükü kasten bu aralığa sıkıştırılmış.

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ülkede tek lüksleri arabalarıyla bir yerlere gitmek olan şehrin insanına hem madden hem manen bu zulüm reva olmasa gerek.

Eskiden trafikte uzun araç olarak yeşil, turuncu belediye otobüsleri, mavi beyaz halk otobüsleri, öğrenci servisleri, binbir çeşit renkte fabrikaların servis otobüsleri vardı, bunlar yetmezmiş gibi beton mikserleri, nakliye ve harfiyat kamyonları daldımı trafiğe Şanlıurfa Gaziantep karayolu gibi konvoy oluşurdu.

Millet çileden çıkar saç baş yolardı.

Sözüm ona Gaziantebin şehiriçi trafiğini hafifletmek isteyenler tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdi Sarı sarı otobüsleri dolmuşların yerine sürdü trafiğe. Bir belediye otobüsü, ardında halk otobüsü onun peşinde bir İKİ sarı dolmuş bir beton mikseri al sana trafik.

Değerli okuyucular; inanlır gibi değil. Şehrin içi bozuk düzensiz, kuralsız daracık yollarla dolu iken bu kadar otobüs işkenceden başka bir şey değil. Hadi vatandaşı toplu taşıma araçlarına teşvik edelim, öyle bir şey yapalım ki kimse itiraz edemesin; yasak konsun  kimse özel aracıyla inmesin şehir merkezine. Herkes otobüsleri, tranvayı kullansın.

Evet büyükşehir belediye başkan adaylarına tavsiyemdir böyle bir proje çok anlamsız olmaz. Sarılara biniyorsun farklı, turuncunun birinde farklı diğerinde farklı, mavi beyaz otobüslere biniyon farklı ücretler, kim hangisine kaç payaya  bineceğini bilmiyor...

Kim itiraz eder dolmuş ve otobüslerede sabit ücrete, tranvayda olduğu gibi hepsi 1-1.5 liraya taşısın dakikalarını geciktirmemek için koşturup birbirleriyle yarışacaklarına, yoğunluğa göre 3 dakikada değilde 2 dakikada bir araç çıksın, ne kimse yolda kalsın, ne tıkış tıkış üst üste yolculuk etsin. Belediyeler kapalı otoparkları şehrin ortasına yapmak yerine barkomat rantınıda ortadan kaldıracak şekilde, Karagöz, Atatürk, Gazi Muhtar, İnönü Caddelerine araç parkını yasaklayıp meslek lisesi, stat civarlarına vatandaşın uygun ücret ödeyip gireceği otoparklar yapıp şehir içi trafiğini hafifletmek için çözümler üretmeli. Bu şartlarda sadece özdemir bey caddesini 6 şeritli yol yapmakla bu sorun çözülmez. 6 şeritli yoldan geldin devlet hastanesi kavşağına nere gideceksin. Sn. Ökkeş ÖZEKŞİ'nin her hafta ortaya koyduğu gibi Gaziantebi yaşanılır bir şehir olması için çok çalışılması, doğru ulaşım politikalarının uygulanması lazım... Aksi taktirde Gaziantep yaşanabilir olma özelliklerinden birini daha kaybetmiş olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.