1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolaylı vergi isyanı
Dolaylı vergi isyanı

Dolaylı vergi isyanı

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay, Türkiye'de dolaylı vergilerin genel vergiye oranının yüksek...

A+A-

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay, Türkiye'de dolaylı vergilerin genel vergiye oranının yüksek oluşundan yakındı. Özbay, "AB ülkelerinde bu durum tam tersi. Ülkemizde vergi politikalarında buna dikkat edilerek, sosyal barışı da göz önüne alarak bu anlayışın terk edilmesini düşünüyorum” dedi.

Muhasebe Haftası etkinlikleri kapsamında Elektronik Vergisel Uygulamalar Işığında Muhasebe Mesleğinin Geleceği ve Felsefesi konulu panel düzenlendi. Panelde Gelir İdaresi Grup Başkanı Emrah Günek ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Dursun Ali Yaz’ın sunumu eşliğinde ‘elektronik Vergisel Uygulamalar Işığında Muhasebe Mesleğinin Geleceği ve Felsefesi konusu anlatıldı. 

Hüseyin Özbay açılış konuşmasında vergi uygulamalarındaki sıkıntıları dile getirerek, “Günümüzün değişen koşullarında mevzuat değişikliğinin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde meslek yasamızın da mesleki ihtiyaçlara göre tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. 2013 yılında Gelir Vergisi mükellef sayısı 1 milyon 798 bindi. Mükellef sayısı 2014 yılında 693 kişi arttı. Basit usulde ise 37 bin artış var. Maliye Bakanlığı uzun vadeli planlarında basit usulün tasfiyesini hedeflemişken tam tersi bir sonuç doğurmuştur. Bu durum kayıt dışılığı kontrol altına almayı zorlaştıran bir durumdur" dedi.

AB, TÜRKİYE KIYASLAMASI

AB ülkelerinde 1965 yılında dolaylı vergilerin bütçe gelirleri içerisindeki oranı yüzde 37 iken 2010 yılında bu oranın yüzde 31 olduğunu söyleyen Özbay, "2013 yılına gelindiğinde bu oran yüzde 27'ye düşüyor. Türkiye'deki duruma bakacak olursak, 2000 yılında dolaylı vergilerin genel vergiye göre oranı yüzde 59, 2011 yılında yüzde 67, 2013 yılında ise yüzde 69'a çıkmış. AB ülkelerinde bu durum tam tersi” dedi.

TEKİN:FARKLI DAİRELER OLUŞTURMAK İSTİYORUZ

 

Gaziantep Vergi Dairesi Başkan Halil Tekin ise konuşmasında, “1 milyar TL üzerinde KDV iadesi yapan 5 ilden bir tanesiyiz. İstanbul, İzmir, Ankara ve Kocaeli 1 milyar TL’nin üzerinde Vergi İadesi yapan illerimiz. Ama bizim ilimizde Gazikent ve diğer vergi dairelerimiz ihtisas vergi dairesi niteliğini taşımıyor. En kısa zamanda farklı usullerdeki mükellefleri farklı dairelerde oluşturmak istiyoruz. Beyan edip ve vergisini ödeyen Mükellefin karşısında değil yanında olmayı hedef edinmiş bir hizmet anlayışımız var. Devlet ile İş dünyası arasında köprü görevi gören ülkemizde vergi sisteminde özel bir yer tutan muhasebeci meslek mensuplarının bu anlamlı gününü kutluyor başarılar diliyorum” diye konuştu. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.