1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. DOĞAYA AŞKIMIZI İLAN EDİYORUZ
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞAYA AŞKIMIZI İLAN EDİYORUZ

A+A-

Geçtiğimiz hafta Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan Bahar şenlikleri kapsamında asılan bilboard afişlerinden bir tanesi.

Bu afişi Gaziantepin geleceği için çok değerli bulduğumu söylemek istiyorum, bu değer ilimize ve doğal güzelliğine verilecek değer olarak görmek istiyorum. Hemen aklıma şu soru geliyor:

Doğaya aşkımızı ilan edersek ve mevcut bu doğal güzelliği olan ilimize de zarar verecek doğallıklardan kaçınmamız gerektiğini ,güzelleştirme adına çalışma yapıp mevcudu korumamız gerektiğinin altının çizilmesi gerekir. O zaman doğaya neden zarar verir projeler yapılır?

Burada Gaziantepin doğal güzelliğini yok edebileceğine inandığım birkaç değişim ve yapılan tadilatlarla zarar verileceğini düşündüğüm yerlerden bahsedeceğim.

1-Gaziantep Ordu caddesindeki mevcut ordu evine ve jandarmaya ait ve yıllanmış yeşil alanın tadilat yapılarak binalaşmanın yapılacak olması ihtimali.

2-Polisevi ve Çevik Kuvvet şube müdürlüğü karşısı radyo verici istasyonu olan ve daha sonra birçok yeşil alan yıkılarak bölge hastanesi kurulacak düşüncesi ile temeli atılan sonrasında vazgeçilip yeni bir imar tadilatı ile binalaşma çalışmasının olma ihtimali,

3-Gaziantepin merkezi olan ve mevcut spor il müdürlüğü binası Yüzme Havuzu Tarihi Kamil Ocak stadyumu ve salonu olan alanın stadyum karşılığı TOKİ ye verilerek yeni bir yapılaşma olma ihtimali (Her ne kadar Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin Meydan Sözü vermişse de halen tapunun TOKİde olması)

4-Tarihi Kırkayak Parkında yapılan yeni yapılaşmanın olması.

5-Düztepe Semtinin tek yeşil alanı olan Çamlık parkının tadilat yapılarak yıkılacak olması ihtimali.

6-İpek yolu Karşıyaka kavşağı ile İpek yolu mezarlık kavşağı arasında kalan ve Devlet Demir yollarına ait istasyon alanı ile ilgili bir çalışmanın ve yapılaşmanın olma ihtimali

Bu ihtimalleri çoğaltma şansımız var ancak Gaziantepin çığ gibi büyüyen sorunlarına yenisini ekleyerek devam etmemiz yerine sorunları çözme projelerini yapmamız ve uygulamamız ın geleceğimizin kurtulması adına daha önemli olduğunu düşünüyorum.

   Şehir merkezinin trafik anlamında kilitlendiği bir durumda merkeze yakın yeni yapılaşmalar ilerde çözümü olamayacak durum yaratacaktır.

   Bu nedenle biz yukarda sıraladığımız konular konusunda değerli yetkililerin bir kez daha düşünüp ‘doğaya aşkımızı ilan ederken aşkımıza zarar vermekten kaçınmalıyız. Hiç bir kimse aşkına zarar verecek düşünce içerisinde olamayacağını düşünüyor.Kısa sürede yeni çözümler ve güzellikler bekliyoruz.

Yaşanılabilir kentler sıralamamız gerilere düşmemeli.Olmamız gereken en üst seviye bize yakışır.! 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.