1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Doğan: Bu meclis demokrasiyi şehit etti
Doğan: Bu meclis demokrasiyi şehit etti

Doğan: Bu meclis demokrasiyi şehit etti

HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, Türk tipi Cumhurbaşkanlığı sisteminin örneği olmadığını belirterek, "Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir Anayasa yoktur.

A+A-

Ne devedir ne kuştur. Kuş desen kuş değil, deve desen deve değil. Nedir bu?" dedi. Doğan, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 'Gazi Meclis' denildiğini belirterek, "Asıl Gazi meclis eski meclisti, o meclis bize demokrasiyi hediye etti. Bu meclis ise demokrasiyi şehit etti" dedi.

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

HDP Gaziantep il binasında, Milletvekili Mahmut Toğrul'un da katıldığı basın toplantısında partililerle bir araya gelen Celal Doğan, yeni Anayasa paketini eleştirdi. Türk tipi Cumhurbaşkanlığı sistemi söyleminin yanlış olduğunu ifade eden Doğan şunları söyledi:"Türkiye'de 3-4 aydır parlamentoda sonrada vatandaşlar nezdinde Anayasa değişikliğini tartışıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir Anayasa yoktur. Ne devedir ne kuştur. Kuş desen kuş değil, deve desen deve değil. Nedir bu? Türk tipi Cumhurbaşkanlığı sistemiymiş bu" dedi. 

DEMOKRASİYİ ŞEHİT ETTİ

Anayasanın halkın sırtını dayayacağı duvarlar olduğunu belirten Doğan, "Şimdi biz bu Anayasa paketine bakıyoruz içerisinde Kürt, Alevi, demokrasi ile ilgili tek kelime bulamıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin adı 'Gazi meclistir'. Neden Gazi meclistir? Kurtuluş savaşında bile kapatılmayan bir meclistir. 15 Temmuz oldu. Herkes darbeye karşı olduğunu söyledi. Başta HDP olmak üzere, bir baktım bizim arkadaşların meclis başkanımızın da girişimi ile bu meclisin adını Gazi meclis koydular. Mevcut Gazi meclisin adını yeniden Gazi meclis koydular. Dedim ki kürsüde; geçmiş Gazi meclis size bir Cumhuriyet, demokrasi ve çok partili bir sistem bıraktı. Şimdi merak ediyorum bu yeni Gazi meclis, Türkiye'ye ne hediye edecek ki sıfatı kalıcı olsun. Bu meclis demokrasiyi şehit etti." 

diye konuştu.

EŞİT OLMAYAN BİR MAÇ

Seçimlere eşit koşullarda gidilmediğini belirten Doğan, "Eşit şartlarda referanduma gidildiğine kargalar bile güler. Bu maç eşit şartlarda yapılmıyor" dedi. Celal Doğan, evet çıkması halinde Türkiye'nin küme düşeceğini, Ortadoğuda 3. sınıfbir ülkeye döneceğini iddia etti.

BASINA ELEŞTİRİ

Doğan, toplantıya basından katılımın az olmasını da eleştirdi. Doğan, "Kimileri reklam ve ilanlarının kesilir,kimisi de biat nedeniyle toplantılarımıza gelmiyor" dedi. 

TOĞRUL:TÜRKİYE HAYIR DİYECEK

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise, toplumun kutuplaştırıcı siyasi anlayıştan rahatsız olduğunu, tüm eşitsiz şartlara rağmen Türkiye'nin hayır diyeceğini söyledi. Toğrul, herkesi sandığa gidip oy kullanmaya davet etti.Toğrul, "Pazar günü halklar hayır diyecek,bunun işaretini vermiştir.17 Nisan yeni bir milat olacak" dedi. Doğan, toplantıya basından katılımın az olmasını da eleştirdi. Doğan, "Kimileri reklam ve ilanlarının kesilir,kimisi de biat nedeniyle toplantılarımıza gelmiyor" dedi.  Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.