1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Disiplinde 10 altın kural
Disiplinde 10 altın kural

Disiplinde 10 altın kural

Medical Park Gaziantep Hastanesi’nde görev yapan Klinik Psikolog Elçin Külahçıoğlu; aile içi disiplin ile ilgili bilgi verdi.Aile içi disiplinin, bireylerin...

A+A-

Medical Park Gaziantep Hastanesi’nde görev yapan Klinik Psikolog Elçin Külahçıoğlu; aile içi disiplin ile ilgili bilgi verdi.

Aile içi disiplinin, bireylerin 'onaylanan' ve 'onaylanmayan' davranışları kavrayarak, davranışların sonuçları konusunda yeterli bilgiye sahip olması ve buna bağlı olarak davranışlarını şekillenmesi anlamına geldiğini belirten Külahçıoğlu, "kuralları oluştururken kararlı olun" uyarısında bulundu.

ORTAK HAREKET EDİLMELİ

Anne ve babanın ortak hareket etmesi gerektiğini belirten Külahçıoğlu, "Çocuk disiplininde gerekli olan kurallar konusunda ailelere düşen en önemli görev tutarlı olmaktır. Örneğin, dışarı çıkmak için babasından izin alan bir çocuk hayır cevabı aldığında annesine gidiyor ve annesinden izin alıyorsa, bu ebeveynler arasındaki tutarsızlığı gösterir" diye konuştu.

Çocuk disiplininde dikkat edilmesi gereken 10 kural nedir?

1) Kurallar konusunda tutarlı ve kararlı olmak: Davranış değişikliği süreç ister ve kurallara göre davranmak öncelikle onları özümsemeyi gerektirir.

2) Kuralların sınırlarını iyi belirlemek: Kişiden kişiye değişen, yoruma dayalı kurallar yerine anlaşılması net kurallar belirlemek gerekmektedir.

3) Sözleri davranışlarla desteklemek: Örneğin çocuğunuza; 'odanı toplamadan oyun oynayamazsın' kuralını koyuyorsanız ve o oyun oynamaya gittiğinde arkasından odayı siz topluyorsanız bu söylediğiniz sözlerle davranışlarınızın birbirini tutmadığı anlamına gelir.

4) Çocuğunuza davranışlar konusunda model olun: Çocuğunuz birçok davranışı sizi gözlemleyip taklit ederek öğrenir.

5) Davranışların sonuçlarının iyi belirlenmesi: Olumlu ya da olumsuz davranışın yol açacağı sonuçlar belirlenmeli ve çocuğa açıklanmalıdır.

6) Olumsuz davranışın pekiştirilmemesi: Örneğin ağladığında istediği yapılan bir çocuk düşünelim. Aile bu konuyla ilgili karar alır ve ağladığında istediğini yapmamaya başlarsa, çocuk bu duruma hemen alışmayacaktır.

7) Çocuğu disipline ederken, yaşına ve ihtiyaçlarına uygun kurallar belirlemek: Aile değişken bir yapıdır ve yıllar içinde çocuklar büyüyerek, özgürlüklerini arttırmak isterler.

8) Kuralların amaçlarının açıklanması: Sorgulayan ve düşünen bireyler yetiştirmek adına, koyulan kuralların amaçlarının ve gerekçelerinin açıklanmasında fayda vardır.

9) Çocuğunuza yüreklendirici mesajlar verin: Disiplin, işbirliği gerektiren bir süreçtir ve motivasyon, olumlu davranışın desteklenmesi ile arttırılabilir.

 

10) Kurallar ve sonuçları konusunda gerçekçi olun: Pratikte uygulanabilir kurallar koyduğunuza emin olun. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.