1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. DİJİTAL DADI -4-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

DİJİTAL DADI -4-

A+A-

 Çocuğunuz siber zorbalığa uğruyorsa, ona cevap vermemesini, tüm mesajların bir kopyasını saklamasını ve durumu okula veya web sitesine bildirmesini öğretin. Mesajlar tehdit içeriyorsa, polise bildirin.

Siber zorbalığı okula bildirirseniz, durumu takip edin ve okulun soruna nasıl karşılık vereceği ile ilgili yazılı bir plan talep edin. Çoğu eyaletin bu tür kötü amaçlı girişimlere karşı kanunları vardır ve okullar, onlara bildirildiğinde bu sorunu ele almakla yükümlüdür. Üçüncü çevrimiçi risk kategorisinde kendimize verdiğimiz zararlar yer alır. Bu, cinsel içerikli mesajlar (fotoğraf, video veya kısa mesaj ile cinsel içerikli gönderimler); özel, utanç verici veya tartışmalı bilgi veya resimler paylaşmak ve gizlilik ayarlarını yapmamak gibi birçok farklı şekilde gerçekleşebilir.

Cinsel içerikli mesajlar, reşit olmayan çocuklarımızın kesinlikle bulaşmasını istemediğimiz bir konudur.

Çocuk pornografisi yasaları ve diğer yasalar, bu tür bir mesajdan haberdar olan öğretmenlerin, ebeveynlerin ve emniyet görevlerinin duruma müdahale etmesini gerektirebilir.

Çocuklar bu resimleri özel bir ilişki yaşadıklarını düşünerek paylaşabilir, ancak alıcılar sık sık bu resimleri farklı nedenlerden dolayı paylaşır. İlişki sona ermiş olabilir, alıcı arkadaşlarına hava atıyor olabilir veya bir arkadaşı bu resimleri telefonda görüp başkalarına göndermiş olabilir. (Bu da tüm aygıtları parola ile korumak için ayrı bir nedendir!)  Sizin hakkınızda oluşturulan bu portre, sizin hakkınızdaki gerçekleri çarpıtan bir hikâye anlatan dijital bir sicil haline getirilebilir.

Çok sayıda gencin düşüncesizce paylaşımlarda bulundukları, reşit olmadıkları halde içki içerken çekilen fotoğraflarını yayınladıkları veya tartışmalı çevrimiçi gruplara üye oldukları için akademik geleceklerini, kariyerlerini veya ilişkilerini sabote ettiklerini duyuyoruz. İnternette gizlilik konusu birçok insanı her geçen gün daha çok endişelendiriyor. Hepimiz çevrimiçi hesaplarımızı güvenlik altına alarak, herkese açık forumlarda paylaştığımız bilgileri sınırlayarak ve kullanılmayan veya istenmeyen çevrimiçi hizmetleri iptal ederek kişisel bilgilerimizi korumak için önlemler almalıyız.

Hayatlarımız her geçen gün daha rahatsız edici bir seviyede herkese açık bir şekilde belgeleniyor. İnternette kendinizle ilgili bir arama yaparsanız sınav sonuçlarınızı, evinizin ipotek bilgilerini ve sosyal ağınızda etiketlenen fotoğraflarınızı görebilirsiniz.

Özel bilgiler birçok rahatsız edici ve zararlı şekillerde kullanılabilir. Bu nedenle gizlilik konularını dikkate almak ve çocuklarınıza iyi tavsiyeler verip iyi alışkanlıklar aşılamak her geçen daha büyük önem kazanmaktadır. Paylaştıklarınıza erişebilen kişileri sınırlamak için sosyal ağınızda ve tüm hesaplarınızda güvenlik ve gizlilik ayarlarını kullanın.

 

Telefonlarınız, oyun aygıtlarınız, tabletleriniz ve tüm bilgisayarlarınız için ebeveyn denetimi ayarları hakkında bilgi edinin. Çocuklarınızla düzenli olarak teknolojiyi nasıl kullanmaları gerektikleri konusunda konuşun.Kurallarla sınırlar belirleyin ve teknolojinin göz önünde kullanılmasını sağlayın.Karşılıklı iletişim her sorunu çözer.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.