1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. DİJİTAL DADI -3-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

DİJİTAL DADI -3-

A+A-

Ebeveynler en çok yabancı tehlikesi ve çevrimiçi kötü niyetli kişilerin oluşturduğu riskler konusunda endişeleniyorlar. Çocuklarımıza öğretmemiz gereken çok sayıda çevrimiçi risk mevcut. Bu riskler üç kategoriye ayrılabilir. Birinci kategoride siber suçlar veya para sızdırmak isteyen insanların oluşturduğu tehditler yer alır. Siber suçlar her yıl artmakta ve değişmektedir. Ebeveynlerin çeşitli tehditler hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Bu gözünüzü korkutabilir, özellikle teknoloji ile aranızın iyi olmadığını düşünüyor veya nereden yardım alacağınızı bilmiyorsanız.

Neyse ki her türlü siber suçu bilgisayarınızdan, ev ağınızdan ve ailenizin bilgilerinden uzak tutmak için alabileceğiniz birkaç önlem var. Bu ipuçlarını hem kendiniz uygulayın hem de çocuklarınıza öğretin. Sahip olduğunuz tüm bilgisayarlarda  Internet güvenlik paketi kullanın. Sadece bir antivirüs programı kullanmak, yeterince koruma sağlamaz. Tam bir casus yazılımlara karşı korumaya ve bir setin sunabileceği diğer korumalara ihtiyacınız var.

İyi bir parola ve güvenlik ayarları ile ev ağınızı koruyun. Tanımadığınız birisinden gelen veya şüpheli görünen bağlantıları tıklatmaktan, reklamlara yanıt vermekten ve e-postaları açmaktan kaçının. Arkadaşınızı arayıp O bağlantıyı sen mi gönderdin? diye sorun, bankanızın URLsini kendiniz yazın ve sosyal mühendislik ürünü bu numaralara kanmamak için sağduyunuzu kullanın. Tüm hesaplarınızda ve aygıtlarınızda benzersiz ve karmaşık iyi bir parola kullanın.

En önemli iki parolanız, sosyal ağ ve e-posta hesabı parolalarınızdır. Bir korsan sosyal ağınızın kontrolünü ele geçirirse arkadaşlarınızı dolandırabilir. E-posta adresiniz onda olduğunda, her yerde kullanılan parolamı unuttum bağlantısını kullanarak diğer tüm hesaplarınızın parolasını sıfırlayabilir. 

Çocuklarınızla siber suçları önlemek hakkında konuşun. Onlar da sizin kadar dikkatli olmalılar. Bir hile yazılıma inanmak veya bilgisayara tehlikeli bir şey indirmek gibi çevrimiçi bir hata yaptıklarında size bunu anlatabileceklerini bilmeleri de önemlidir.

Birçok çocuk bir virüs indirdiğinde bunu fark edecek kadar bilgi sahibidir, ancak çok azı ebeveynlerine hatalarını itiraf edecek kadar rahattır. İkinci kategoride, çocuklara tanıdıkları kişilerden gelebilecek zararlar yer alır. Bu da çocuklarımızın uğrayabileceği en yaygın çevrimiçi zarar olan siber zorbalık anlamına gelir. Farklı istatistikler mevcuttur, ancak çocukların en az yüzde 20si sosyal ağlar, e-postalar, anlık iletiler, videolar ve kısa mesajlar üzerinden taciz niteliğinde, nefret dolu veya hakaret içeren mesajlar alır.

Fakat ilginçtir ki, teknolojik olmayan benzerinin aksine siber zorbalık, doğası gereği rollerin anında değişmesine izin verir. Kurban, kötü niyetli bir e-postaya başka bir söz yağmuru ile yanıt vererek zorba haline gelebilir. Çocuklarınıza, yakın bir arkadaşlarıyla bile olsa hiçbir zaman parolalarını paylaşmamalarını öğütleyin. Paylaştıklarını düşünüyorlarsa parolalarını değiştirmeliler.

 

Çocuklarınıza, evde olsalar bile işlerini bitirdiklerinde bilgisayardaki oturumu kapatmaları gerektiğini öğretin. Böylece şaka yapma amaçlı bile olsa bir arkadaşlarının veya kardeşlerinin onların hesabını kullanarak mesaj atması veya e-posta göndermesi önlenmiş olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.