1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. DİJİTAL DADI -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

DİJİTAL DADI -2-

A+A-

Çocuğunuzun size cevap verebilmesi için ona kişisel bir alan tanıyın (fiziksel olarak ve zaman bakımından). Çocuklarınızın size karşı dürüst olmasını istiyorsunuz, bu nedenle verdikleri cevaplar karşısında onlara ceza vermeyeceğinizi bilmeliler. Çocuğunuza bu sitelerin neden popüler olduğunu sorun.

Artık popüler olmayan siteleri ve neden artık popüler olmadıklarını da sorabilirsiniz. Evet, yoğun hayatınızın 20 dakikasını ayırıp karlı bir dağdan aşağıya doğru kayan penguenleri veya çocuğunuzun rastalı savaşçısının kılıcını sağa sola sallamasını izlemenizi istiyorum. Çocuğunuza güvenlik veya gizlilik ayarları kullanımı hakkında sorular sorun (ekranın üstüne veya altına bakarak sitede bu alanları bulun). Belki siz de çocuğunuza eşlik edip kendi hesabınızı açmak isteyebilirsiniz. Ancak bunu mutlaka çocuğunuza söyleyin.

Çocuğunuza siteyi nasıl kullandığını ve bu sitelerin neden en sevdiği siteler olduğunu sorun. Çocuğunuz terim olarak siber zorbalığı bilmeyebilir, ama nasıl göründüğünü ve nasıl hissettirdiğini bilir. Terbiyesiz e-postalar, utanç verici fotoğraflar ve onay verilmeden paylaşılan veya başka çocuklara gönderilen kişisel bilgilerle ilgili olarak okuduğunuz makaleler veya gördüğünüz haberler hakkında konuşun. Sahte sosyal ağ yayınlamaları veya bir sınıf arkadaşı ile ilgili acımasız çevrimiçi testler hakkında sorular sorun.

Çocuğunuza böyle şeyler yapıldığından haberi olup olmadığını sorun. Çocuklarınızın siber zorbalığının çok yaygın olduğunu bilmesini sağlayın ve henüz böyle bir şeyle karşılaşmadılarsa, karşılaşmaları an meselesidir. Bir zorbalıkla karşılaştıklarında nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilmelerini sağlayın (yanıt verme, kaydet, engelle et ve anne veya babana ya da başka bir yetişkine anlat). Bu, siber zorbalık, pornografik veya ırkçı siteler gibi yanlışlıkla tarama sonucu keşfedilen siteler veya bir arkadaş ya da mahallede yaşayan bir çocuk hakkında tuhaf bir durumu tartışmak için bir imkândır. Amacımız çocuğunuzun size gelmesini ve çevrimiçi kötü bir şey olduğunda ceza almayacağını bilmesini sağlamaktır.

 Çocuğunuz İnterneti etkin olarak kullandığında, kötü bir deneyim yaşaması neredeyse kaçınılmazdır. Çocuğunuzun yardım için size gelebileceğini ve aşırı tepki göstermeyeceğinizi bilmesini sağlayın.

Arkadaş listendeki herkesi gerçekten tanıyor musun?

Yabancılardan hiç mesaj alıyor musun?

Onlara nasıl karşılık veriyorsun. Çevrimiçi konuştuğu birisiyle gerçek hayatta buluşan birisini tanıyor musun?

Arkadaş grubundaki çocuklar birbirlerine çevrimiçi ortamda veya telefonda kötü davranıyor mu?

Neler diyorlar?

Sana hiç kötü davrandılar mı?

Davransalar bana anlatır mıydın?

 

Çocuklar bazen çıplak veya seksi fotoğraflar çekip başkalarına gönderirler. Bu hiç senin okulunda oldu mu? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.