1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DHMİ'den açıklama
DHMİ'den açıklama

DHMİ'den açıklama

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel MüdürlüğüGaziantep Havalimanı'nda meydana gelen sefer iptalleri ile ilgili açıklama yaptı.DHMİ Genel...

A+A-

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü

Gaziantep Havalimanı'nda meydana gelen sefer iptalleri ile ilgili açıklama yaptı.

DHMİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Gaziantep’te kötü hava koşulları ve yoğun sis nedeniyle havayolu ulaşımında aksaklıklar yaşandığı, bazı seferlerin iptal edildiğiyle ilgili haberler yayınlandığı belirtilerek, "2007 tarihinde kurularak hizmete verilen Gaziantep Havalimanı ILS Sistemi  günümüze kadar kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Havalimanı Ana Pistinin onarım ve tadilat ihtiyacı olması durumlarında hava trafiğinin aksamaması için gerekli tedbirler alınmış olup bu kapsamda mevcut taksi yolu yapılan çalışmalarla hava trafiğine emniyetli bir şekilde hizmet verecek pist haline dönüştürülmüştür. Bu sebepledir ki; 2013 Kasım sonuna göre uçak trafiğinde yüzde 12, yolcu trafiğinde yüzde 20 artış olmasına rağmen havalimanımızda hiçbir kesinti yaşanmadan hizmet verilebilmiştir. Geçen sene 11 ayda toplam 1.689.250 yolcu havalimanını kullanmışken, 2014’ün ilk 11 ayında 2.015.884 yolcu havalimanımızdan hizmet almıştır" denildi.

'Havalimanlarımızın tamamında doğal veya suni manialar yanında, cihazın sinyal performansını etkileyen tahditler nedeniyle ILS tesisi mümkün olamamaktadır' denilen açıklamada, "ILS tesis edilen havalimanlarımızda ise yine benzer teknik nedenler veya yüzey etkileri nedeniyle düşük görüş operasyonlarına imkân tanıyan CAT-II veya CAT-III ILS tesisi mümkün olamamaktadır. Dolayısıyla coğrafi yapı veya teknik kriterler ILS tesisi veya kategorisinin belirlenmesinde temel unsurlardır. Gaziantep Havalimanı içinde bu kriterler dikkate alınarak yapılan çalışmada bu havalimanımıza CAT-I ILS tesis edilebileceği anlaşılmış ve CAT-I ILS sistemi kurulmuştur." ifadelerine yer verildi.

Ana pistin bakıma alınmasıyla birlikte paralel pistin kullanılacak olması nedeniyle alternatif bir uygulama olarak Side step usulünün geliştirildiği belirtilen açıklamada şu ifadelerde bulunuldu: "Side Step uygulamasında, ilan edilmiş bir aletle alçalma usulü bulunan bir pistin herhangi bir sebeple (kaza, kırım, bakım, onarım vb) kullanılamadığı durumlarda, yedek pist statüsünde kullanılmasına müsaade edilen ve bu amaçla gerekli duyurusu önceden yapılan paralel taksi yollarına, ana pistin kullanılmadığı süreler boyunca hava araçlarının inişi amaçlanmaktadır."

'Havayolu şirketlerimizin de görüşleri alınarak, 2013 yılında ilk uygulama Gaziantep havalimanı için başlatılmış olup halen kriterleri karşılayan 11 havalimanımızda da gerektiğinde uygulama potansiyeli bulunmaktadır' denilen açıklamada, "Side step uygulayan bir uçak, ana pist için ilan edilmiş ILS usulünü uygulayarak yaklaşma yapmakta ve kesintisiz pist görüşü sağlandıktan sonra yana doğru manevra yapılarak, paralel konumdaki yedek pist statüsünde ilan edilmiş taksi yoluna inişini gerçekleştirmektedir. Gaziantep Havalimanında; side step uygulaması yapıldığında, ana pist (28 pisti) için ILS yaklaşması yapılıp, takiben pist statüsündeki paralel taksi yoluna iniş planlandığından, (sola) yana doğru manevraya başlamak ve stabil hale gelebilmek için ihtiyaç duyulacak kesintisiz görüş değeri normal ILS görüş değerinden daha yüksek olmaktadır. Side Step manevrası için uygulamada ihtiyaç duyulan asgari görüş ve irtifa değerleri uçak ve uçuş ekibi dikkate alınarak şirketler tarafından belirlendiğinden, normal ILS yaklaşmasında ihtiyaç duyulan görüş mesafesinden daha yüksek görüş değerlerinde de iptaller veya divertler olabilmektedir. Sefer iptalleri, pistlerden birinin tadilatta olmasından ya da ILS sisteminden değil, sisin yoğunluğundan kaynaklanmıştır" denildi.

Düşük görüş sebebiyle sefer iptallerinin, içinde bulunduğumuz mevsim itibariyle sadece Gaziantep’te değil, yurdumuzun İç, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde de yaşandığı belirtilen açıklamada, "Side Step uygulamasına devam edilirken aynı zamanda pist statüsündeki paralel taksi yoluna da ILS temini ve tesisine yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir. Çok önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olan Gaziantep için havayolu ulaşımının büyük önem taşıdığı bilinciyle, bugüne kadar bu havalimanımızda önemli iyileştirmeler yapılmıştır. Daha süratli ve konforlu bir ulaşım için gerekli çalışmalar devamlı ve düzenli bir şekilde yürütülmektedir. Bunun için mevcut terminalde gerekli düzenlemeler yapılmış ve teknolojik donanım bakımından da ihtiyaç duyulan yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Şu anda titiz bir şekilde yürütülen pist tadilatı çalışmaları da bu duyarlığın bir sonucudur. İyileştirme çalışmaları kesintisiz şekilde devam ederken daha uzun vadeli ve köklü planlamalar da gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede Gaziantep terminalinin mevcut durumu itibariyle özellikle yoğun zamanlarda yetersiz kaldığı kuruluşumuzca da tespit edilmiş ve ilk etapta mevcut terminalin kısa vadede yolcu konforunu sağlayacak şekilde geliştirilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Bu çerçevede gelen giden yolcu salonlarında yapılan düzenlemeler ile iç hat giden yolcu salonunda % 50 i kapasite artışı sağlanmıştır. Çalışmalar devam etmekte olup yeni bir gelen yolcu salonu yapılması için proje tamamlanmıştır. Yılbaşından sonra ihalesi yapılacak olan yeni gelen yolcu salonu 2015 yılının ilk yarısında hizmete verilecektir. Bu salonun yapılmasıyla birlikte iç hat giden yolcu salonun kapasitesi, yaklaşık olarak iki katına çıkarılacaktır. Orta vadeli daha geniş kapsamlı çözümler için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmaların sonucuna göre havalimanının gelişimine yönelik yeni planlamalar yapılacaktır. " denildi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.