1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Derin internete dikkat
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Derin internete dikkat

A+A-

Sosyal medyadaki her yorumumuz, haber sitelerinde okuduğumuz her yazı, baktığımız her fotoğraf, oynadığımız her oyun, izlediğimiz her dizi sanal dünyaya bizden izler bırakıyor. Dijital gölgelerimizin ne zaman ne şekilde karşımıza çıkacağı belli değil. KPMG Türkiye BT Danışmanlığı, 'sadece kişilerin değil devletlerin de en büyük açmazı' diye tanımladığı siber güvenlikle ilgili alınması gereken temel önlemleri belirlemiş.

Bilgi güvenliği için çözüm üretilmeli

KPMG Türkiye Bilgi Teknolojileri Danışmanlığı Şirket Ortağı Tanıl Durkaya, hızlı esen dijital değişim rüzgârına kapılan dünyada bilgi güvenliği için aynı hızda çözümler bulunamadığını belirtiyor. Durkaya, birçok sektörün, dijitalleşmenin gücüyle yeni alanlar oluşturmak, üretkenliği sürdürülebilir hale getirmek, aynı kalitede daha kolay ve daha çok iş üretmek gibi fırsatlar nedeniyle dijital dünyada yerini aldığını belirtiyor. 3D biyolojik yazıcı sistemler, otonom sistemler, yapay zekâ, akıllı danışmanlar, kural koyabilen analitik sistemler, makineler arası derin iletişim servisleri, kişisel asistanlar, akıllı robotlar gibi pek çok teknolojik değişimin eşiğinde olduğumuzu vurgulayan Durkaya, bunun bireylere nasıl yansıdığını şöyle anlattı:

Bugün finans sistemi dijitale döndü.

"Bugün finans sistemi dijitale döndü. Dijital; elektronik haberleşmenin DNA’sında var, otomobiller dijital dönüşüm yolunda, sosyal hayatımız dijital evrimi neredeyse tamamladı. Deneyimli dijital reklam danışmanları '2004 yılına kadar internette her şey vardı ancak insan yoktu' diyor. Sosyal medyanın yaygınlaşması, devlet tarafından pek çok e-dönüşüm projesinin devreye girmesiyle insanlar da hem özel hayatlarını hem vatandaşlık işlemlerini internet üzerinden yönetmeye başladılar. Sonra bu dönüşüm kurumlara bulaştı. Bugün internet trafiğini takip edip; anlamlandırabilmek için hem kurumlar hem devletler ciddi yatırımlar yapıyor."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.