1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Derin internete dikkat -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Derin internete dikkat -2-

A+A-

Derin internet

Tanıl Durkaya, internetin 'derin internet' ya da 'deep web' diye ifade edilen görünmeyen bir yüzü olduğunu hatırlattı. Durkaya, "Farklı sunucu yöntemlerinin kullanılarak herkesin erişimine açık olmayan özel ağlarda barınan sitelerin olduğu, bildiğimiz internetten farklı bir dünya olarak tanımlayabiliriz burayı. Bilgisayarı açıp, Google'da arama yaparak internetin tüm verilerine erişebildiğimizi düşünmek, kendimizi küçücük bir kutuya kapatmak olur. Buzdağının öteki yüzü 'deep web' içerik olarak bildiğimiz erişilebilir internetten çok daha fazlasını taşıyor" dedi. Erişilebilir sosyal medya, haber siteleri, oyun, film, dizi siteleri ve blogların tüm internet içeriğinin yalnızca yüzde 4’ ünü oluşturduğunu belirten Durkaya, şöyle devam etti:

İnternetten sızan bilgiler ne olacak?

"Savaşların bile siber dönüşümü tartışılırken herkesin en büyük yanılgısı, verimsiz yöntemlerle siber saldırılardan korunmaya çalışmak. Kimin ne tür bir teknolojiye sahip olduğunu ve bu teknolojinin sizi zedeleyip zedelemeyeceğini bilmeniz mümkün değildir. Asıl tehlike; belki de çoktan yaşanmış ancak henüz farkına varmadığınız olayla yaşanmış olabilir. Son dönemlerde sık sık gündeme gelen siber saldırıların sonuçlarını bugün yaşamaya devam ediyoruz. Yakın zamanda ifşa edildiği iddia edilen internet bilgilerinin kim tarafından ne zaman ve hangi yöntemlerle ele geçirildiği kanıtlanmadı. Hem bu gibi saldırıları önleyecek teknikleri hem de sorumluları tespit edecek altyapı ve farkındalığı oluşturmak önemli."

Şirketlere dijital güvenlik önerileri

Kurum ve kuruluşların, “Dijital dönüşüm yolunda ilerlerken, bu rüzgârı arkamıza almak için neler yapmalıyız?” sorusundan hareket etmeleri gerektiğini belirten Durkaya, "İnternetin görünmeyen yüzü olduğu unutulmamalı. Markaları, rakipleri ve sektörü sürekli olarak sosyal medya üzerinde izlemenin yanında 'deep web' üzerinde oluşan içerikleri de anlık olarak tespit etmek gerekli. Bunun için eş zamanlı, kapsamlı ve gereksiz içeriklerden arındırılmış çözümler seçilmeli. Güvenlik, uygun teknoloji ile uzmanlığın güçbirliği yapmasıyla sağlanabilir" dedi.

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 155 ülkede, 162 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanısıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1000 çalışanıyla her sektörden 2000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi içinwww.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.