1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Değerli yazarımız Bilge Kazaz hanımın üstün başarısı
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Değerli yazarımız Bilge Kazaz hanımın üstün başarısı

A+A-

"1920'li yıllardan 1970'li yıllara kadar Gaziantep Eğitim Tarihini Konuşturan Fotoğraflar" isimli, bazıları rahmetli olmuş, bazıları kıdemli öğretmenlerimiz olarak emeklilik ve yaşlılık yıllarını birer eğitim çınarı olarak sürdüren çok değerli öğretmenlerimizin fotoğraflarıyla dolu bu değerli kitabı yazarak üstün bir başarı örneği ortaya koyduğu için, Gaziantepli değerli yazarımız Sayın Bilge Kazaz hanımefendiyi ne kadar takdir etsek, kutlasak ve alkışlasak azdır.

 Bu kitabın hazırlanmasında ve 28 Mart 2013 günü Gaziantep Üniversitesinde çok katılımlı ve anlamlı bir törenle kitabın tanıtımı ve yaşayan kıdemli öğretmenlerimizle vefat etmiş değerli öğretmenlerimize şükran belgesi niteliğinde, onların hayatta olan aile fertlerine birer teşekkür belgesi verilmesi töreninin Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilmesi dolayısı ile başta Üniversite Rektörlüğümüze ve kitabın hazırlanmasına katkısı olan değerli öğretim üyelerimize ve Kazaz ailesine de sonsuz teşekkürler ederiz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Asım Güzelbey'in, güzel bir konuşma ile bu kitabın ve değerli öğretmenlerimizi saygı ile anma ve hatırlama gününün anlam ve önemini  belirttiği törende, öğretim üyelerimiz, yaşayan kıdemli öğretmenlerimiz ve vefat etmiş olan öğretmen anneleri ve öğretmen babaları adına Gaziantep içinden ve başka şehirlerden davetli olarak gelerek törene katılan ve kendilerine teşekkür belgesi verilen aile fertlerinden bazıları da günün anlam ve önemi belirten kısa konuşmalarla katkıda bulunmuşlardır. Bilge Kazaz hanımın bu güne kadar Gaziantep'te önemli bir yazarımız olarak birçok önemli yazıya, makaleye, dergilere ve kitaplara yazar olarak imza attığını, aynı zamanda şair olduğunu biliyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. 

Bilge hanım bu kitabında, hem kendisinin hem de ulaşabildiği öğretmen ailelerinin aile fertlerinin arşivlerinden yararlanarak, 1920'li yıllardan 1970'li yıllara kadar Gaziantep'in eğitim hayatında yer almış ve eğitime büyük katkıları olmuş, ana okulundan, ilk, orta ve liseye ve meslek liselerine kadar, fotoğraf arşiv kayıtlarına ulaşılabilen öğretmenlerimizin çeşitli fotoğraflarına yer vermiştir. Arşiv kayıtlarına ulaşılmayan veya aile fertleri ile temas kurulamayan, dolayısı ile bu kitapta resimleri ve ismi yer almamış olan bazı öğretmenlerimizin de, mevcut dokümanlardan yararlanılarak ve aile fertlerinden araştırmaya devam edilerek isimlerinin ve resimlerinin tespiti ile gelecek yıl aynı tarihlerde ikinci bir tören yapılmasının ve hiçbir öğretmenimizin adının unutulmaması gerektiğini, herkesin saygı ile onaylayacağı görüşündeyim. 

Kitapta yer alan rahmetli öğretmenlerimiz içinde geçen yıl kaybettiğimiz Gaziantep'in değerli öğretmenlerinden annem Hayriye Güngör de vardı. Onun adına teşekkür belgesi alırken yaptığım kısa konuşma sırasında annemin Atatürk ile karşılaşma sahnesini anlatırken çok duygulandım ve yazdığım öğretmen şiirimi okuyarak konuşmamı bitirdim. Rahmetli öğretmen amcam Turgut Güngör ve Ankara'da olan öğretmen dayım Nadir Gül adına da çocuklarına teşekkür belgesi verildi ve resimleri bu kitapta yer almış bulunuyor. Rahmetli Gaziantepli öğretmen babam Kadir Güngör de aynı kuşağın değerli öğretmenleri arasındaydı. 

Ailece İstanbul'da olduğumuz için herhalde babam hakkında arşiv resimleri ve biyografisi hakkında bizlerle temas kurulamaması nedeni ile gereken şekilde kitapta yer almamış görünüyor. Fakat bir öğretmenin arşiv kayıtlarına göre iki fotoğrafta kitapta yer almış görünüyor. Yukarda belirttiğim gibi, inşallah gelecek yıl benzeri bir törenle, ailelerine ulaşılamadığı için kitapta gereken şekilde yer verilememiş rahmetli öğretmenlerimizin de hatırlanması ve konu ile ilgili ikinci bir kitapla hatıralarının ebedileştirilmesi uygun olacaktır. 1970'li yıllardan sonraki öğretmenlerimizin de benzer kitaplarla hatırlanması ve bu tür etkinliklerin her yıl tekrarlanması gerektiği görüşündeyim. Bu vefa dolu hizmet, Gazianteplilerin öğretmene ne kadar değer verdiğinin önemli bir göstergesi olacaktır. 

Bu gibi kültür faaliyetleri hiç kimseye yük olmamalı ve zor gelmemelidir. Ne kadar çok şeye zaman, emek ve para harcıyoruz. En anlamlı katkı, kültür ve sanata olan katkıdır. Vefat eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, yaşayan tüm öğretmenlerimize uzun ömürler diliyorum. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.