1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. ‘Default’ güvenlik kodu ve ‘icloud ‘uygulamasına dikkat -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Default’ güvenlik kodu ve ‘icloud ‘uygulamasına dikkat -2-

A+A-

İcloud uygulamasına dikkat!

Geçtiğimiz haftalarda dünyaca ünlü yıldızların ‘çıplak fotoğrafları internet ortamında sızdırılmıştı! Aralarında Jennifer Lawrence ve Kate Upton gibi isimlerin de bulunduğu 100 ünlünün özel fotoğrafları, iPhoneun veri depolama uygulaması iCloud üzerinden hacklenmişti. Fotoğraflar bir bilgisayar korsanı tarafından ‘4chan isimli internet sitesinden yayınlanmış; dünya gündeminin ilk sırasına yerleşmişti.  Hollywood ünlülerinin internete sızan çıplak fotoğrafları akıllı telefonlar hakkında şüpheleri de beraberinde getirmişti. Bu tür servisleri kullanmak tamamen zararlı değil ancak çok dikkatli olmak gerekiyor. Çoğu zaman hayat kurtarıcı olan İcloud servislerini denetimli kullanmak en önemlisi. 

Telefonunuzun ayarlar kısmından İclouda ne gidip ne gidemeyeceğini seçmek sizin elinizde. iCloudu internetteki ya da buluttaki asistanımız olarak düşünebiliriz. iCloud, içeriğimizi bizim için bulutta (internette) saklıyor ve kablosuz olarak tüm cihazlarımıza iletiyor. Tüm cihazlarımız için bilgileri otomatik olarak yüklüyor, saklıyor ve iletiyor. Her şey otomatik olarak gerçekleşiyor. Bu yüzden iCloud ile ilgili olarak öğreneceğimiz yeni bir şey yok.  Bir kere kurup ayarlarını tek bir sefer yaptıktan sonra unutabiliriz bile. Örneğin iPhone ile çekilen bir fotoğraf,  hiçbir şey yapmadan önce iClouda gönderiliyor, iCloud da bu fotoğrafı Mac, iPod ve iPad ve Apple TVme gönderiyor. Böylece eve döndüğünüzde çektiğiniz tüm resimleri diğer cihazlarınızda da hiç bir şey yapmadan görebiliyorsunuz) iCloud, sizi Apple aygıtlarınıza bağlamanın harika yollarını da buluyor. Kullandığınız aygıtların tümünde, uygulamaların, notların ve kişilerin, yani önem verdiğiniz tüm belgelerin son versiyonlarını kullanmanızı sağlıyor. Fotoğrafları, konumları, takvimleri ve daha fazlasını arkadaşlarınızla ve ailenizle kolayca paylaşabiliyorsunuz. Hatta aygıtınızı kaybettiğinizde bulmanıza yardımcı oluyor. Ve iCloud bunların hepsini otomatik olarak yapıyor.

Ünlülerin çıplak fotoğrafları bir gerçeği de ortaya serdi; fotoğrafları telefondan silseniz de şirketlerin veritabanında saklanıyor.

İcloud servislerini kullanırken bir kez daha düşünün

Appleın Cloud servisi gibi programlar bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan zindan edebilir. O yüzden Appleın Cloud‘u, Googleın Drive‘ı ve Microsoftun OneDrive‘ı gibi programları kullanırken iki kere düşünmek gerekiyor.

Telefondan silmek çözüm değil

Bu programlar telefonunuza kaydettiğiniz dokümanları, fotoğrafları ve telefon numaralarını otomatik olarak veritabanına kaydediyor. Bu sebeple de bir şeyi telefonunuza kaydettiğiniz an gittiği son yeri belirlemek güçleşiyor. Bu noktadan sonra dosyayı telefonunuzdan silseniz bile Cloud servisinde saklanıyor. Hatta Cloud servisinden silseniz bile şirketlerin veritabanından silmeniz mümkün olmuyor.

Dikkatli olmakta fayda var

Bu tür servisleri kullanmak tamamen zararlı değil ancak çok dikkatli olmak gerekiyor.

Çoğu zaman hayat kurtarıcı olan Cloud servislerini denetimli kullanmak en önemlisi. Telefonunuzun ayarlar kısmından Clouda ne gidip ne gidemeyeceğini seçmek sizin elinizde. iCloudu internetteki ya da buluttaki asistanımız olarak düşünebiliriz. iCloud, içeriğimizi bizim için bulutta (internette) saklıyor ve kablosuz olarak tüm cihazlarımıza iletiyor. Tüm cihazlarımız için bilgileri otomatik olarak yüklüyor, saklıyor ve iletiyor. Her şey otomatik olarak gerçekleşiyor. Bu yüzden iCloud ile ilgili olarak öğreneceğimiz yeni bir şey yok.  Bir kere kurup ayarlarını tek bir sefer yaptıktan sonra unutabiliriz bile. Örneğin iPhoneum ile çekilen bir fotoğraf, ben hiçbir şey yapmadan önce iClouda gönderiliyor, iCloud da bu fotoğrafı Mac, iPod ve iPad ve Apple TVme gönderiyor. Böylece eve döndüğümde çektiğim tüm resimleri diğer cihazlarımda da hiç bir şey yapmadan görebiliyorum) 

 

iCloud, sizi Apple aygıtlarınıza bağlamanın harika yollarını bulur. Kullandığınız aygıtların tümünde, uygulamaların, notların ve kişilerin, yani önem verdiğiniz tüm belgelerin son versiyonlarını kullanmanızı sağlar. Fotoğrafları, konumları, takvimleri ve daha fazlasını arkadaşlarınızla ve ailenizle kolayca paylaşabilirsiniz. Hatta aygıtınızı kaybettiğinizde bulmanıza yardımcı olur. Ve iCloud bunların hepsini otomatik olarak yapar. İşte bu kadar basit.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum