1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DAVAMIZ DEVAM EDECEK
DAVAMIZ DEVAM EDECEK

DAVAMIZ DEVAM EDECEK

*Kırkayak Parkı'nın mülkiyeti Belediye Başkanı Abdulkadir Batur'a aitti*Kırkayak Parkı 89'da Şahinbey Belediyesi'nin mülkiyetine geçti*Park, önce evdi,...

A+A-

*Kırkayak Parkı'nın mülkiyeti Belediye Başkanı Abdulkadir Batur'a aitti

*Kırkayak Parkı 89'da Şahinbey Belediyesi'nin mülkiyetine geçti

*Park, önce evdi, sonra kahve, ardından kreş olarak kullanıldı

*Parka yapılan kreş, Bakanlığın çıkardığı yönetmeliğin şartlarına uymuyor

*Şahinbey'in mülkiyetinde olan parka, büyükşehir nasıl kreş yapar?

Tarihi geçmişimizi ve kültürel değerlerimizi yaşatan Kırkayak Parkı'nın içerisine yapılan kreşin ruhsatsız ve kaçak olduğunu ileri sürerek yıkılması için mücadele başlatan eski Sular İdaresi Müdürü (GASKi) Mehmet Şahin Ateşoğlu, davasını sürdürmede kararlı… 

2 bin 200 kişiyle birlikte bu inşaatın yasal olmadığını belirterek yıkılması için Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçe veren Şahin Ateşoğlu, ardından Cumhuriyet Savcılığına başvurdu, İdare Mahkemesine dava açtı. Ateşoğlu, "Bu kreş ruhsatsız ve kaçak olmasının yanında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmeliğe aykırı. Sayın Fatma Şahin'den bu işi durdurmasını ve burayı derhal yıkmasını istiyoruz" dedi.

KREŞ YERİ EVDİ

Kentte yaşayanların belleğinde kalan değerlerden biri olan Kırkayak Parkı'nın 1800'lü yıllarda bostan olduğunu anlatan Mehmet Şahin Ateşoğlu, bu Parkın yerinin, eski belediye başkanı Abdulkadir Batur'a ait olduğunu belirtti. Ateşoğlu, "Batur, zamanında buraya bir ev yaptırıyor. Daha sonra bu ev bir kahve şekline dönüştürüldü" dedi.

BATUR AİLESİ KABUL ETMEDİ

Belediye Başkanı Esat Kaya Turgay zamanında ise buranın imar planında yeşil alan olarak, bir park olarak planlandığını söyleyen Ateşoğlu, "İmar planı yapılırken, burası kamu alanı olarak yeşil alan olarak tescil ediliyor. Esat Kaya Turgay, Baturlar'a haber gönderiyor, burası yeşil alandır, burayı belediyemize devredin diyor. Fakat aile razı olmuyor. Esat Kaya Turgay da, 

resen istimlak yoluyla burayı kamulaştırıyor. Burası belediye mülküne parası ödenerek geçmiştir" diye konuştu.

79'DAN BERİ KREŞ

 Zaman içerisinde park yapılıp pikniğe ve insanlara açıldıktan sonra binayı kreş olarak kullanalım şeklinde öneriler geldiğini belirten Ateşoğlu şunları söyledi:"Tabi burası daha önce Sular İdaresi Müdürlüğü (GASKİ) olarak kullanıldı. Daha sonra ise 1979'lu yıllarda burayı kreş yapalım dediler. Belediyede çalışanların çocukları gelsin burada okusun dediler herkeste bunu onayladı. Ve resen burası kreş oldu. Ömer Arpacıoğlu, Asım bey döneminde de burası kreş olarak kullanıldı. Ancak burası bir kreş olarak yapılmadı. Burası belediye başkanının eviydi."

PARK 89'DA ŞAHİNBEY'E GEÇTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in bu binanın depreme dayanıksız olduğunu, kreş olarak kullanıldığı halde ihtiyaçları gidermediği için yıkılarak yerine yenisinin yapılması yönünde adım attığını söyleyen Ateşoğlu, "Aslında burası mülkiyet olarak Şahinbey belediyesine aittir. Büyükşehirin burada hiç bir hakkı yoktur. 1989 senesinde büyükşehir belediye yasaları çıkarılınca dönümü küçük olan parklar ilçe belediyelerine devredildi. Kırkayak parkı da şahinbey belediyesinin mülkine geçirildi. Fakat büyükşehir belediyesi sanki kendi malıymış gibi burada inşaat yapıyor" diye konuştu. 

KREŞ YÖNETMELİĞE AYKIRI

Buraya yapılan kreşin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın çıkartmış olduğu yönetmeliğe aykırı olduğunu iddia eden Ateşoğlu şöyle konuştu:"Yönetmelik 30 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı. Yönetmeliğe göre kreşlerin kapasitesine uygun yeterli büyüklükte bahçesi bulunur diyor. Bahçenin alanı her çocuk için en az 1.5 metrekare olmak zorundadır, binanın teras katları bahçe olarak kullanılamaz deniyor. Yeni yapılan binada 600 civarında çocuğun eğitim göreceği söyleniyor. 600x1.5 metrekare ne kadar yeşil alan yapar? Ayrıca yıkılan yeri park olarak kullanacaklar. Öte yandan yönetmelik, bu tür kreşlerin bahçe kapılarının meyhane, kıraathane, bar, oyun merkezleri, alkollü içki satılan yerlere en az 100 metre mesafede bulunması zorunludur diyor."

ŞAHİNBEY BURAYI MÜHÜRLEMELİ

Fatma Şahin'e defalarca bunu yapmamaları gerektiğini söylemelerine rağmen ısrarla bu işe devam ettiğini, bunun üzerine suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Ateşoğlu, "Şahinbey belediye başkanı ise kaçak ve ruhsatsız inşaata göz yummuştur. Kendi mülküne başka bir belediye tarafından inşaat yapılması, imar yasasına aykırıdır. Bu inşaatın Şahinbey belediyesi tarafından mühürlenip tatil zaptı tutulmasını istedik" dedi.

BURASI YEŞİL ALAN

2 bin 200 kişi ile büyükşehire inşaatın yıkılması için müracaat ettiklerini belirten Ateşoğlu, bu inşaatın yasal olmadığını, yapılan işlemin ruhsatının kaçak olduğunu, resmi dilekçe vererek dile getirdiklerini söyledi. Ateşoğlu, "Siz burada yanlış işler yapıyorsunuz burası Şahinbey belediyesinin mülküdür siz bu mülke kreş yapamazsınız yapılan işlem kaçak ve ruhsatsızdır. zaten yapılan binanın da müellifi yoktur, projeyi kimin yaptığı belli değildir. Ruhsat alma imkanınız yoktur. Burası yeşil bir alandır dedik" diye konuştu.

DAVAMIZ DEVAM EDECEK

Kırkayak Parkıma dokunma diye bir facebook sayfası açtıklarını, devamlı mesajlar, emailler aldıklarını anlatan Ateşoğlu, "İnsanlar bu konuda çok kararlılar. Biz insanları tahrik etmek istemiyoruz, yıkın, yapın demiyoruz. Ama parkımıza da sahip çıkmak istiyoruz. Ne amaçla olursa olsun kaçak ve ruhsatsız yapıya izin verilmesine biz kentli olarak müsaade etmiyoruz. Kaymakam vilayet savcılık, emniyet, bakanlıklar her türlü yolu deneyeceğiz. Burası yeşil alan olarak hakla açılmıştır. Sayın Fatma Hanımın bu işi durdurmasını ve burayı derhal yıkmasını istiyoruz. Burayı yıkmazsa davamız devam edecek. İdare mahkemesine dava açtık. Uyarıyorz. Sayın Şahin'in bu işte vazgeçmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

KREŞ YAPACAK ÇOK YER VAR

Parkların işgaline karşı olduklarını söyleyen Ateşoğlu, "Bizler;Gaziantebin ekmeğini yiyip,suyunu içerek büyüdüğümüz ,kültür ve tarihimizin yaşadığı kentimizin yeşil alanlarının,parklarının işgal edilmesine hangi nedenle olusa olsun karşıyız. Eğer amacınız kreş yapmaksa ağaçlarını bizip dikip bizim büyüttüğümüz ve Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetinde olan Hacıbaba Su  Tasfiye Tesisleri,Pancarlı Gaski Tesisleri,D3,D4 ,D5,D6  Su depolarının arazilerine çok mükemmel şekilde belediye çalışanlarımızın çocuklarına kreş yapabilirsiniz. O zaman sizleri alkışlarız" dedi.

Ateşoğlu, sadece Karkayak Parkı değil, Kamil Ocak Stadyumu, TRT'nin yeri, Düztepe Çamlık'ın da takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi. 

KENDİ DİLİNDEN ŞAHİN ATEŞOĞLU KİMDİR?

"1944 Gaziantep doğumluyum. Antebin kadim yerleşik halklarındanız. Karagöz caddesinde bizim adımıza kurulmuş Ateşoğlu sokağı vardır. Biz orada büyüyüp orada yetiştik. Antep'in tarihi ve kültürüyle büyüdük. Dedemin dedesi de Antepliymiş. Dedem din görevlisi, babam Gaziantep'in ilk mobilyacısıdır. Esat Kaya Turgay ve ve Ahmet Turan Ertuğ döneminde Sular İdaresi Müdürlüğü yaptım. Ömer Arpacıoğlu döneminde İtfaiye müdürlüğü, Celal Doğan zamanında da zabıta müdürlüğü yaptım. Büyükşehir belediyesinden emekli oldum.

Biz bu kente sahip çıkmazsak bu kent elden gidiyor. Kentin düzeninin artık inanılmaz şekilde bozulması gündeme geliyor. Antep'te çok kötü günler bizi bekliyor. Herkesin bu kente sahip çıkması gerekiyor. Biz bu kenti öyle kolay kolay teslim etmeyeceğiz. Bu konuda inançlı ve kararlıyız. Bizi destekleyen vatandaşlar, STK'lar var. Mesajımız şudur. Vurup kırma değl. Her kentli bir vatandaş olarak hakkını aramasını öğrenecektir. "

 

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum