1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Dakikada 300’den Fazla siber tehdit
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Dakikada 300’den Fazla siber tehdit

A+A-

Dakikada 316 siber tehdit ortaya çıkıyor

McAfee Labs’in global tehdit istihbarat ağı, 2016 yılı ikinci çeyreğinde, her bir dakikada 316, saniyede ise 5’ten fazla yeni tehdidin ortaya çıktığını belirledi.

Fidye yazılımlar tespit edildi

Son dönemde en hızlı artışlar fidye yazılım, mobil uygulamalara yönelik zararlı yazılım ve makro zararlı yazılımlarda gözlemlendi. Rapor döneminde 1.3 milyon yeni fidye yazılım tespit edildi. Bu, McAfee Labs’in şimdiye dek saptadığı en yüksek rakam. Geçtiğimiz yılda fidye yazılımlar toplamda %128 oranında arttı. Fidye yazılımlarla yaratılan maddi kayıp da önemli boyutlara ulaştı. 2016 yılının ilk yarısında çeşitli sektörleri hedefleyerek 121 milyon dolar (BTC 189,813) elde etmiş olan bir fidye yazılım ağı tespit edildi. 2015 yılı Ekim ayında ise Intel Security’nin dahil olduğu bir istihbarat ekibi, CryptoWall yazılımı sayesinde 2 ayda 325 milyon dolar elde etmeyi amaçlayan bir fidye yazılım operasyonunu ortaya çıkartmıştı.

Bir başka rekor gelişme ise mobil uygulamalara yönelik zararlı yazılımlar alanında gözlemlendi. Bu dönemde, mobil uygulamalara yönelik yaklaşık 2 milyon yeni zararlı yazılımın ortaya çıktığı tespit edildi.

Yazılımlar artıyor Trojan

Necurs ve Dridex gibi Locky fidye yazılım dağıtan Trojan yazılımlar ile yeni makro zararlı yazılımlarda %200’den fazla artış yaşandı.

Solucan ve indirilen zararlı yazılımlar dağıtan Wapomi %8 oranında arttı. Muieblackcat ise %11 oranında azaldı.

Ağ saldırılarının hacmi değerlendirildiğinde, hizmet reddi saldırı oranı %11 oranında artarak birinci sıraya yerleşti. Tarayıcılara yapılan saldırılar birinci çeyrek döneme kıyasla %8 oranında azaldı. Hizmet reddi ve tarayıcılara yapılan saldırıları, Brute Force, SSL, DNS, Scan, sisteme izinsiz erişim gibi yöntemler izledi.

Raporun tamamı, McAfee Labs Threats Report: September 2016 adresinde yer alıyor.

McAfee Labs Hakkında

McAfee Labs, Intel Security’nin tehdit araştırma birimidir ve tehdit araştırması, tehdit istihbaratı ve siber güvenlik düşünce liderliği için dünyanın önde gelen kaynaklarından biridir. McAfee Labs araştırmacılar ekibi, önemli tehdit vektörlerindeki (dosya, web, mesaj ve ağ) milyonlarca sensörden veri toplar. Bu verilere çapraz vektör tehdit korelasyon analizini uygular McAfee uç nokta, içerik ve ağ güvenlik ürünlerine gerçek zamanlı tehdit istihbaratını dağıtır. McAfee Labs ayrıca, endüstrideki en geniş güvenlik ürün portföyü ile birleştirilen ana tehdit bulma teknolojilerini (uygulama profili ve gri liste yönetimi gibi) geliştirmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.