1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. CUMHURUN SEÇİMDE DE BİR HAYIR VAR...
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURUN SEÇİMDE DE BİR HAYIR VAR...

A+A-

 

Padişahın biri ava gitmeye çok düşkün- müş, ava her gittiğinde yanında vezirinide götürürmüş. Bir gün yine ava gittiklerinde av esnasında veziri kazayla padişahın bir parmağını kılıcıyla keser. Padişah acı içerisinde sitem ederken, vezir:

“Padişahım, her işte bir hayır vardır.” demiş. Padişah parmağının da acısının etkisiyle:

“Vezir! Bu işte ne hayır vardır ki?” diye sitem eder ve veziri zindana attırır.

Günlerden bir gün padişah yine ava gider. Yollarını insan eti yiyen bir kabile keser ve herkesi yakalarlar. Ama bu kabile bir kimsenin vücudun- dabirnoksanlıkgörünceokimseyiyemezmiş. Padişahın çevresinde ki herkesi yerler sadece padişah kalır, onun da parmağı kesik olduğu için serbest bırakırlar. Padişah saraya döndüğünde muhafızlara veziri bırakmalarını söyler. Muhafızlar veziri zindandan aldıkları gibi padişahın huzuruna getirirler. Vezir şaşkınlık dolu gözlerle padişahı izlerken padişah vezirin boynuna sarılır ve af diler. Vezirine olan bitenleri tek tek anlatır:

“Nolurbeniaffet,senbenimhayatımınkurtul- masına vesile oldun, bense seni zindana attırdım.” der.Vezir:

“Padişahım, her şeyde bir hayır vardır. Siz canınızı sıkmayın ben sizi affettim. Sizin par- mağınızın kesilmesi kadar benim de zindana attırılmamda hayır vardı.” der. Padişah:

“Senbenimhayatımınkurtulmasınavesile

Baler FİDAN

oldun, bense seni zindana attırdım hayır bunun neresindedir?” der. Vezir padişaha şu cevabı verir:

“Padişahım, eğer siz beni zindana attırma- sanız ben de o gün ava sizinle gelecektim ve benim vücudumda hiçbir noksanlık olmadığından öldürülecektim. Bu sebeple sizin beni zindana attırmanızda da büyük hikmetler vardır.” der.

Pazargünüoncagürültüpatırtıdansonra12. Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gittik.

Şahsen oy vermedim ama beğenelim beğen- meyelim, sevelim sevmeyelim R.Tayyip ERDOĞAN kullanılan oyların coğunu alarak CUMHURBAŞKANI oldu.

Hani mahkeme kararları gibi, oy birliği ile değil oy çokluğu ile, sorumlu vatandaşlık görevini yerine getiren 40.2 milyon seçmenin %51.7 sinin oyunu alarak.

Diğer adayların aldığı oydan daha çok seçime katılımındüşükolması, 55.7milyonsecmenin, 15.5 milyonun sandığa gitmememesi akıllarda soru işareti bırakan bir durum .

Çoğunluk dışarıda kalmış gibi ama bunların bir hükmü yok 1 oy/puanlada olsa seçimin kazananı bellioldu,cumhuruniradesinesaygıduymak

durumundayız.
Padişah misali hayır bunun neresinde derseniz

bu şartlarda R.Tayyip ERDOĞANın Cumhurbaşkan- lığı kesin gibi bir şeydi, TBMMde seçse halkta seçse bilmem kaç defadır seçim kazanan birinin burada SOS vermesi beklenmiyordu.

“Hayır” işin ikinci tura kalmamasında, hemde %50 bandında bir oy almasında.

Seçim ikinci tura kalsa AKP veya R.T.
Erdoğan HDP, BDP ve PKK oyları karşılığı pazarlık yapmak zorunda kalacaktı.Ki seçim sonuçlarını belirleyecek kitle bu düşünceye oy veren kesimdi o durumun oluşmaması çözüm sürecinden dolayı eli kolu bağlı olanların süreci yönetmek adına elini güçlendirmiş oldu.

Aksi taktirde inisiyatif tamamen PKK veya İmralının eline geçmiş olacaktı.

Diğerbir hayırdaAKPGenelMerkezive
sadık Seçmenin beklentilerinin çok altında kalan oy oranı bir uyarı niteliğindendir.

Başbakandın istedin CUMHURBAŞKANI yaptık ama öyle başkanlığa falan heveslenme, demokra- tik rejimle, parlementer sistemle fazla uğraşma der gibi...

Evet her işin sonunda bir hayır vardır Cum- hurun tercihindeki hayır CUMHURBAŞKANININ birilerinegebeolmadan,çokşımarmayafırsat ver- meden seçilmesidir, ayrıca çatı adayı ortaya çıkarıp çokfazlaçalışmayanlarınkendidurumlarınıgözden geçirmesine vesile olmasıda önemli bir hayırdır.

“Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir.ALLAH (c.c.) bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi,216) hayırlıolmasıdileklerimle... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.