1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nacar

  3. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri
Mehmet Nacar

Mehmet Nacar

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

A+A-

Söze HDP ile başlayalım. HDP Selahattin Demirtaşı Cumhurbaşkanlığına aday gösterdi. Hani bu ülkede demokrasi yoktu? Kürtler demokratik haklar istiyordu. Bir Kürt olan Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığına aday olabiliyorsa daha nasıl bir demokrasi peşindeler?..

Tabi ki, oy potansiyeli bakımından kazanamayacağına kendileri de emin ama olsun….

Yarış RTE ile Ekmeleddin İhsanoğlu arasında geçecek.

Hangisi kazanır?

Şahsen ben RTE taraftarı değilim ama seçimi RTE kazanacaktır.

Neden derseniz?

Meydanda bir yandaş ve havuz medyası var. Bu medya organları hergün bildiklerimizin yanlış olduğunu bize kabul ettirmek için elli takla atmakta.

Hangi kanalı açsanız karşınızda; ‘Şu Cehapenin genel müdürü var ya..! Paralel devlet paralel, onların inlerine gireceğiz..! Eyyyy Mehape Genel Başkanı, söylediklerini ispat etmezsen…! Seçildiğimde de açılım süreci devam edecek…! diye bağıran, parmak sallayan, gözdağı veren bir RTE var.

Ekmeleddin Beyden söz eden ve onu konuşturan birkaç kanal var. Ancak Ekmeleddin Bey bir bilim adamı. Gayet sakin konuşmakta. Bazen söylediklerini anlamak için TV nin sesini açmak zorunda kalıyoruz. Aslında Cumhurbaşkanlığı standartlarına son derece uygun biri. Atatürk ilke ve inkilapları ile laikliğe bağlı biri olması son derece önemli. Bu özelliği ülkenin geleceği için çok yüksek bir puan.

Gel gör ki, bilim adamlığı ile siyaset ve seçimler taban tabana zıt iki olgu. Bilim adamları mantık kurallarına kusursuz uyma alışkanlığı içindedir. Naziktir, zariftir. Siyasetle bağdaşmayan bir kişiliktir. Siyaset de mantık kurallarını uygular ama farklı bir şekilde uygular. Her türlü yalan, halkı kandırma, verdiği sözden çarketme, köprüyü geçene kadar ayıya dayı deme mantığı siyasetin ana kurallarındandır.

Son çıkan veya çıkarılmakta olan yasayla bir tür dokunulmazlık zırhına bürünen MİT RTE nın emrinde. Seçildiğinde TSKnin Başkomutanı olacaktır. Bu nedenle Genelkurmay Başkanının durumunu takdir etmemiz gerekiyor. Ülke genelindeki AKP teşkilatları RTE lehinde faaliyet gösterecektir. Gazete, radyo ve TV kanalları RTE dan yana. TBMMinde söz sahibi tek kişi. Devletin maddi manevi bütün gücü arkasında.

Ekmeleddin İhsanoğlunun nesi var?

Bağırıp çağırması, tehdit etmesi ve sesini yükseltmesi yok. Halk kendisini yeterince tanımıyor. Parasal gücü yetersiz. CHP ile MHP nin desteği var ama CHP den 23 milletvekili adaylık başvuru dilekçesine imza atmadılar. Destekleyeceklerini söylemeleri sadece umut veriyor.

Medya desteği yetersiz. Dini yönü ön plana çıkarılmaya çalışılıyor. Bu da CHP tabanındaki Alevi kardeşlerimizin tepkisine neden olacaktır.

RTE kendisini dünya lideri görmekte. Atatürkü taklit ederek seçim propagandasını Samsundan başlatacak. Ardından da Erzurum Kongresinin toplandığı Erzurumda devam edecek. Bu bir İstiklal Savaşı ama kimin istiklali için..?

Ekmeleddin İhsanoğlu Atatürke övgüler yağdırıyor. Laik olduğunu, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılığını vurgulamakta. Her ikisi de Atatürkten rol kapma düşüncesinde.

Seçim propagandasına katkı için yapılacak bağışlar hangi yöne gidecektir? RTE seçimi kaybetse bile İktidar partisinin lideri. İktidar partisi istediği yasayı hemen çıkarma alışkanlığında. Sanayici ve iş adamları hiçbir zaman diske girmezler. Çünkü paranın dini imanı yoktur. Sanayici ve işadamları kazanç hangi taraftaysa o tarafın yandaşıdır. Yani Ekmeleddin Bey yeterince bağış alamayacak. RTE hem bol bağış alacak hem de devletin gücünü kullanacak.

Cami imamları bile RTE propagandası yapmakta beis görmeyecektir.

Kısacası iki yiğit çıktı meydane, ikisi birbirinden merdane ama şartları eşit değil. Birisinin arkasında devlet ve işadamları desteği var. Teşkilatı var. MİTi var. Var oğlu var…

Diğerinin de manevi desteği ile AKP kösteği var.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.