1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanının yetkilerinin
    kısıtlanmasına anlam veremiyoruz
Cumhurbaşkanının yetkilerinin<br>kısıtlanmasına anlam veremiyoruz

Cumhurbaşkanının yetkilerinin
kısıtlanmasına anlam veremiyoruz

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini ön gören anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum tarihi yaklaşıyor. Referandumla ilgili eleştirilerin devam...

A+A-

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini ön gören anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum tarihi yaklaşıyor. Referandumla ilgili eleştirilerin devam ettiği Türkiye'de, Gaziantep Barosu Başkanı Av. Aziz Canatar, Cumhurbaşkanını halkın seçmesi demokrasinin bir gereği olduğu, kimsenin karşı çıkmak gibi hakkının bulunmadığını söyledi. Canatar, "Ancak halkın seçeceği bir Cumhurbaşkanın yetkilerinin kısıtlanmasına anlam veremiyoruz. Bunun demokrasiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur" diye konuştu. Türkiye 22 Temmuz seçimlerinin ardından 21 Ekim'de yeniden sandık başına giderek Cumhurbaşkanını halkın seçip seçmemesi konusunda oy kullanacak. Ancak bu oylamaya katılmamanın yasal bir zorunluluğu olmadığı gibi cezai müeyyidesinin de bulunmadığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Baro Başkanı Aziz Canatar, aslında Türkiye'de demokrasinin tam olarak çalıştığını iddia edilemeyeceğini belirterek, AKP tarafından önerilen Cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik yasal değişiklik önerisinin doğru olduğunu savundu. Canatar "Ancak halkın tercihini doğru yapar mı yapmaz mı onunda yine halkın takdirinde olduğunu kabul etmeliyiz. Türkiye'de demokrasi zaman zaman sekteye uğrasa da bu demokrasinin tam olarak yerleşmemesinden kaynaklıdır. Ama kimse halkın teveccühüne engel olamaz referandum da çıkan sonuca da saygı duyulmalıdır" dedi.

YETKİ KISITLAMASINA ANLAM VEREMİYORUZ

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini istenirken yetkilerinin kısıtlanmasına ise anlam veremediklerini söyleyen Canatar sözlerine şöyle devam etti; "Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanını yetkisini siz nasıl kısıtlarsınız. Üstelik yetkisiz bir cumhurbaşkanını bir etkisi de olmaz formaliteden öteye bir görev olmaz. Bu yanlış, demokrasiye de aykırı. Yetkilerin kısıtlanması yerine artırılması gerek. Hükümet ve siyasi çevreler bu yanlışı düzeltirler kanısındayım. Bugün ABD ve Fransa da durum böyledir. ABD cumhurbaşkanı atadığı bakanları görevden alma yetkisine sahip."

SANDIKLAR AMBARDAN ÇIKARILDI

Canatar, referanduma katılma zorunluluğu olmadığı için katılımın düşük olacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan yapılacak referandum için seçim kurullarında hazırlıklar tamamlanırken sandıklarda ambarlardan çıkarıldı. Referandum ile ilgili Gümrük kapılarında oy verme işlemi 21 Eylül'de başlamıştı. Türkiye genelindeki oylama ise 21 Ekim pazar günü başlayacak. Referandum ile ilgili siyasi konuşmalar ise dünden itibaren başladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.