1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanının çağrısına uyulmadı
Cumhurbaşkanının çağrısına uyulmadı

Cumhurbaşkanının çağrısına uyulmadı

Kalifiyesize iş var, Elektrik Mühendisine yok

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, yönetmeliği uygulamayan fabrikalar ve dağıtım şirketleri nedeniyle çok sayıda mühendisin işsiz olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam seferberliği kampanyasından umutlu olduklarını, ancak beklentilerinin boşa çıktığını belirten Arıkan, "Yönetmelik gereği her fabrika bir elektrik mühendisi çalıştırmak zorunda. Dağıtım şirketlerinin de buna uymayan fabrikaların elektriğini kesmesi gerekiyor. Maalesef bu da yapılmıyor. 1600 üyemizin yüzde 10"u civarında işsizlik var. Maalesef istihdam çağrıları sektörümüzde yer bulmadı" dedi.

SANAYİCİNİN ALIŞKANLIĞI YOK

Oda olarak en büyük sorunlarının istihdam olduğunu, genç mühendislerin işsiz olduğunu belirten İslim Arıkan,  "Aslında Cumhurbaşkanımızın çağrısı sonrası umutluyduk. Ancak umduğumuzu bulamadık. Normalde yönetmelikterimizde trafolu abonelerin elektrik mühendisi çalıştırma zorunluluğu var. Bunu uygulayan var mı, maalesef yok. Sanayicinin mühendisle çalışma alışkanlığı yok. Ar-Ge ve inovasyonun gelişememe sebeplerinden biride bu. TEDAŞ, Enerjisa ve organize sanayi bölge müdürlüğü bir dağıtım şirketidir. Bunların bunu tesbit etmesi durumunda o işletmenin, fabrikanın elektriğini can ve mal güvenliği açısından kesmesi gerekir. Bunu yönetmelik söylüyor. İşletmeler, fabrikalar, elektrik mühendisinden bakım, onarım, manevra sırasında hizmet almak durumunda. İşletmenin sözleşmesi yoksa, dağıtım şirketinin elektriğini kesmesi gerekiyor. " diye konuştu.

ENERJİSA BİR ADIM ATTI AMA…

EnerjiSA'nın tüm işletmelere bu konuda yazı gönderdiğini ve bir adım attığını belirten Arıkan, "Ancak yazı göndermek sorumluluğu kaldırmaz, devamı gelmeli, ısrarcı olmalı. Biz yıllardır işsiz meslektaşlarımızın istihdamı için bunun mücadelesini veriyoruz. Biz bu girişimlerimizi Ankara'ya kadar da taşıdık. Dahada taşımaya devam edeceğiz. Bunun takibi noktasında eksiklikler var, yani biz bu yazının formaliteden ziyade uygulanmasını istiyoruz. Gerçekten o hizmetini almıyorsa elektriğinin kesilmesini bekliyoruz. Bu doğru bir şey değil ama uygulanabilir olabilmesi için, bu yönetmeliğin tam uygulanması gerekiyor. Dağıtım şirketleri noktasında bunun tesbitini yapamıyoruz, şimdi masaya oturupta hakikaten bu ortamın düzelmesini sağlayacak girişimler olmuyor. Bir işletmede bir abone varsa bir elektrik mühendisi barındırması gerekiyor ya da dışarıdan elektrik mühendisinden hizmet alımı, destek alması gerekiyor" dedi.

İŞSİZ SAYIMIZ ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istihdamdam seferberliği çerçevesinde bunun karşılığını bulabileceklerini düşündüklerini, bununda hatırlatmasını yaptıklarını anlatan Arıkan, "Ama henüz karşılığını bulamadık maalesef. Bir fırsattı hem gençliğimiz için yazık, hem işletmelerin can ve mal güvenliği için yazık. Bu noktada beklentilerimiz vardı, o beklentilerimize karşılık bulamadık. Hakikaten işsiz sayımız, mezun sayımız çok fazla artıyor. İşsizlik oranları da artmaya başlıyor. Bu uygulansa Türkiye genelinde işsiz elektrik elektronik mühendisi kesinlikle kalmayacaktır. Gazianep'te işletmelerin yüzde 50'si elektrik mühendisi bulundurmuyor. Diğer yüzde 50'side bunun farkında değil. Devletin mühendislere de en az iki yıl teşviği olmalı " dedi.

OSB BU FIRSATI KULLANMADI

Dağıtım şirletlerinin yönetmeliği uygulamadığı iller arasında Gaziantep'in ilk sıralarda geldiğini söyleyen Arıkan, "Elbette üretim yapan bir işletmenin elektriğinin kesilmesi kabul edilemez.Ama can ve mal kayıpları oluşturacak ortamları yok etmemiz gerekiyor.  Elektrik mühendisi çalıştırması gereken ancak yönetmeliğe uymayan işletmelerin elektriğinin kesilmesi konusu Türkiye genelinde sorun, ama uygulanması az olan illerden bir tanesi Gaziantep' diyen Arıkan, "21 dağıtım şirketi içerisiNde bunu uygulamayan ilk 10'un içerisindeyiz. Batı bölgesi çok daha fazla uyguluyor. Ancak şehrimizde Organize Bölge Müdürlüğü ve Enerjisa dağıtım şirketi elektrik kesme zorunluluğunu uygulamıyor. OSB'de bine yakın fabrika var. Önemli olan burada uygulanması. Bu bir fırsattı ama OSB bu fırsatı kullanmadı. Dağıtım şirketlerine çağrımız olsun. 1600 üyemiz var, yüzde 10'u işsiz. Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. İstihdam seferberliğinde bizim sektörümüzde beklediğimiz olmadı" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.