1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. CUMARTESİ- PAZAR TRAFİĞİNE ÇÖZÜM BULUNMALI
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

CUMARTESİ- PAZAR TRAFİĞİNE ÇÖZÜM BULUNMALI

A+A-
Kimse dile getirmiyor, belki de ciddiye almıyor.. Ama bu kentte artık özellikle cumartesi ve pazar trafiği karmaşasına bir çözüm bulunmasının zamanı gelmiştir.. Çok net şekilde ifade etmem gerekirse, Gaziantep'e sosyal yönlü gelişim sağlayarak inanılmaz bir değişime imza atanlar, maalesef trafiği hesap edememiştir.. Bunun acısını sürücüler çekmektedir.. Kış mevsiminin sona ermesiyle bu daha net ortaya çıkmıştır.. Özellikle Sanko Alışveriş Merkezi, Masal Park, Plenetaryum ve Ayyuş Hanım Konağı ile Harikalar Diyarını çerçeveleyen bölge trafik yönünden S.O.S vermektedir. Durum bununla bitmiyor tabii.. Metro önünden başlayan ve Binevler istikametine giden yol ile Piknik dönüşlerinde Burç kavşağından başlayan trafik yoğunluğu ve tıkanıklığı Binevlere kadar etkisini sürdürmektedir. Aynı durum Dülük ormanlarından gelişte, Tuğay kavşağı ile birlikte Kalyon kavşağına ve sonrasına uzanan güzergahtaki tıkanıklıktır..
Çok ayrıntıya girmek istemiyorum, ama bu konunun süratle masaya yatırılmasının zamanın geçtiğini ifade etmekte yarar görüyorum.. Ve bu meseleyi özellikle Büyükşehir Genel Sekreteri Sayın Fuat Özçörekçi'nin dikkatine sunuyorum..AK PARTİ'DE HANGİ DÜŞÜNCE KAZANACAK

Seçim için geriye saymaya devam ediyor. Partilerin milletvekili adaylarını belirlemek için uygulamaya soktuğu değişik yöntemlerin ilki bugün AK Parti'den başlıyor. Biliyorsunuz bu partinin Gaziantep'te temayül'den geçirilen aday adaylarının, ilk kez değişiklik yapılarak ne kadar oy aldıkları açıklandı. Ve daha sonra sürpriz bir karar ile hepsi de toplu halde Ankara'ya mülakata çağrıldı..
Alışılmadık gelişmeye imza atan genel merkezin bu toplu davet konusu, iki şeyi çağrıştırdı.. Bir Temayül de çıkan sonuç bizi tatmin etmemiştir.. İki aday adaylarına moral verip gazlarını alalım..
Ben daha çok birinci şıkka takıldım..Yani sonucun parti genel merkezini tatmin etmediğine..Yanılabilirim de.. Ama çıkan söylentilere kulak kabarttığınızda öyle düşünmek zorunda kalıyorsunuz..
Şunu açıklıkla ifade etmeliyim ki, temayül'de bazı hesaplar çok kesimin canını sıkmıştır.. Blok oy iddiası bir yana, ellerine liste verilen bazı temsilci ve delege konumundaki partililerin, bunları sağda solda anlatması, özellikle il ve ilçe yetkililerine yönelik aleyhte olabilecek ciddi bir iddiayı gündeme getirmiştir.. Haliyle bu iddia, o mükemmel organizasyona gölge düşürecek kadar can sıkmıştır..

MÜLAKAT MI GAZ ALMA MI ?

Şu bir gerçek ki, elbette il de, ilçe yöneticileri de, aday sıralamasında kendilerine yakın ve uygun gördükleri isimlerin, kazanabilecek yerlerde olması için çaba göstereceklerdir.. Bu bir gelenek haline gelmiştir. Teşkilat bununla övünecektir.. Kendine pay çıkartacaktır..
Ama eğer yarışa çok sayıda insan katılıyorsa, hele katılanlar içinde, teşkilatın veya bazı kişilerin öngördüğü isimlerden daha vasıflı, daha donanımlı olanlar var ise, o zaman herşeyi hakkaniyet ölçüleri içinde değerlendirmek zorunluluğu hasıl olacaktır..
Şurasını unutmamak gerekir tabii.. AK Parti'ye adaylık için başvuranların yarısını bırakın, 5 te birinin bile ancak elle tutulur vasıfları olduğu zaten görülmüştür.. Ancak o beşte birin içindekiler dışlanmak isteniyorsa, yok sayılıyorsa, bizden değil hesabı güdülüyorsa, blok oylarla o insanlar saf dışı bırakılmak isteniyorsa, işte orada ciddi bir arıza var demektir..
İşte galiba genel merkez bu işin farkına vardı ve ne 12, ne 24 demeden hepsi de gelsin, yüzyüze görüşelimdedi.. Bu AK Parti için son derece mükemmel bir gelişmedir..
Tabii yine üzerine basarak vurguluyorum, bu işi sembolik yapmıyorlarsa.. Komisyondakilerin kafasındaki isimler belirlenmemiş ise.. Diğerlerinin gazını alalım diye düşünülmemişse..
Bekleyip göreceğiz..Nasıl olsa tüm aday adaylarının konumlarını biliyoruz.. Kimlerin hangi hesap içinde olduğu, kimlerin sırtını sağlama dayadıklarını duyuyoruz.. Umarız söylenenlerin hepsi yalan çıkar, şu ana kadar takdir ettiğimiz uygulama adaletli biçimde sonuçlanır.

BU ADAMLARDAN CHP NASIL KURTULUR

AK Parti'deki son durumu kısaca özetledikten sonra, şimdi CHP'ye geçelim.. Adaylığını koyanların hepsine saygımız var..Ama aralarında partili partisiz herkesin gına getirdiği isimlerin olması, CHP'nin şanssızlığı olarak nitelendiriliyor..Yeterdiyenler kadar, bu adamlardan parti nasıl kurtulurdiyenlere ulaşan bir öfke seli var CHP'de.. Ama buna yapacak birşeyin olmadığını herkes biliyor..Aslında genel merkez aday olmak isteyen bazı kişilere olmadiyebiliyorsa, bunun teşkilatlara da yansıması gerekiyor.. İllerde milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunanlara zahmet etmeyindenilemez mi? Elbette söylediğim şey demokrasiye aykırı birşey.. Ama bu uygulama bazen hayata geçiriliyorsa, o zaman neden Türkiye genelini kapsamasın ki?
Yine de CHP'de ilk kez adayların üyeler tarafından belirlenecek olması iyi bir gelişme.. Umarım ayak oyunları oynanmaz, oy kullanacak üyeler kendi özgür iradeleriyle sonuca etki ederler..

MHP'DE KÜBRA KABAALİ NEREDE ?

Sanal yönde daha etkin olduğunu gözlemlediğimiz ve geçen yıllara oranla özellikle medya ile iletişim konusunda daha aktif olduğunu net şekilde gördüğümüz MHP'de, aday adayları düzenlenen törenle açıklandı. Öncelikle belirtmeliyim ki, Milletvekili Hasan Özdemir'in tekrar aday olmasını, bu parti için iyi bir kazanç olarak görüyorum.. Çünkü Hasan Özdemir, gerçekten de MHP'liyim diye ortalıkta gezen çok partiliyi cebinden çıkartır.. Partisine bu kadar bağımlı olduğunu, son derece seviyeli bir politika yaptığını gördüklerim ve yaşadıklarımla ifade ediyorum.. Belki Hasan Özdemir bazıları için iyi milletvekilliği yapmamış olabilir, ama bizim gibiler için o düşünce geçerli değildir..
Bu arada MHP'de aday adaylarının listesine baktığımızda gözümüz geçen seçimin 6. sırada olmasına rağmen en çok konuşulan ve gündemler yaratan ismi Avukat Kübra Kabaali'yi aradı.. Niye listede yoktu bilemiyorum.. Bu siyasetçi 6. sırada iken bile partisi adına müthiş ses getirmiş, Gaziantep'te etkili bir muhalefet havası yaratmış ise, bu seçimde onu mutlaka ön sıralarda görmeyi bekliyordum.. Tabii Sayın Kabaali için ayrıntıları bilmiyorum. Eğer arar ve bilgi verirse onu da yazarım.. Ama ben yine de Keşke aday olsaydı demeden geçemiyorum.. Çünkü bu MHP'ye Kübra Kabaali gibi biri lazım diye düşünüyorum..

ADİL KONUKOĞLU VE NEJAT KOÇER

Sanayi Odası Başkanı artık Adil Konukoğlu..Nejat Koçer uzun bir dönem sonrası milletvekilliğine soyununca, Sanayi Odasını var eden bir babanın oğlu olarak görev Adil Konukoğlu'na düştü..
Adil Konukoğlu, Nejat Koçer'den devraldığı bayrağı umarız daha yükseklere diker.. Her ne kadar görebildiğim ve bilebildiğim kadarıyla, Koçer ile tarzları farklı olsa da, bakış açıları birbirleriyle çok uyuşmasa da, bunun etkilerinin ileride sanayi odasına ne şekilde yansıyacağını nasıl olsa göreceğiz.. Zaten halihazırda yoğun olan iş temposuna sanayi odasını katması, elbetteki Adil Konukoğlu'nu oldukça yoracak.. Ama bu işe isteyerek girmesi, meseleleri bilmesi, Sanayi Odasının misyonunu devam ettirme yönünde kendisine önemli avantajlar sağlayacak unsurlar olarak göze çarpıyor.
Bu konuda herkes değişik görüşler belirtiyor.. Kimileri Adil Konukoğlu'nun eskiyi aratacağını iddia ederken, kimileri ise sanayi odasının daha aktif hale geleceğini iddia ediyor.. Bunların hepsini dinliyor ve değişik bir benzetme yaparak yazıma son vermek istiyorum.. Biliyorsunuz, Celal Doğan Büyükşehir Belediye seçimini kaybedip Asım Güzelbey göreve geldikten sonra, herkes işinin zor olacağını düşünüyordu.. Ama aradan yıllar geçince Asım Güzelbey farklı bir yöntemle kendini farkettirdi ve şimdi kentimizde yapılan güzel hizmetleri ve değişimleri konuşur olduk..
Umarım bu benzetmem Sanayi Odasında da gerçekleşir..

Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.