1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çocuklarınıza bedenlerini korumayı öğretin
Çocuklarınıza bedenlerini korumayı öğretin

Çocuklarınıza bedenlerini korumayı öğretin

GKV Özel Okulları 2017-2018 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programı kapsamında düzenlenen seminerde “Çocuğa Yönelik İhmal ve İstismarın Önlenmesi” konusu ele alınarak alınması gereken önlemler tartışıldı.

A+A-

 Uzmanlar yaptıkları konuşmalarında ailelerin çocuklarına bedenlerini korumayı öğretmesi gerektiğini ve yaşadıkları bütün sorunları anne ve babalarıyla paylaşmaları yönünde telkinlerde bulundu.

GKV Özel Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Zümresi öğretmenlerinin konuşmacı olarak katıldığı seminerde çocukların istismardan korunması için alınması gereken önlemler tartışıldı.   GKV Özel Ortaokulu Rehber Öğretmeni Nurten Tosun. cinsel istismarın tanımı ile başladığı konuşmasına maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımlarından bahsederek devam etti. Cinsel istismarın aile ve çocukla ilgili risk etmenlerine değinen Tosun cinsel istismarın çocuklarda bıraktığı psikolojik etkilere hakkında da katılımcıları aydınlattı.

ÇOCUKLARINIZI BİLGİLENDİRİN

Seminerin son bölümünde ise GKV Özel İlkokulu Rehber Öğretmeni Fatma Okuyucu, “Amerikalı Antropolog Hall kişisel sınırlarımızı mahrem mekân, kişisel mekan, sosyal mekan ve topluma açık mekan olarak çeşitli kategorilere göre açıklar. Çocukluğumuzda bizim sınırlarımız ne kadar ihlal edilirse, yetişkinliğimizde de sınırlarımızı çizmekte o kadar zorlanıyoruz. Çocuklara mahremiyet eğitimini verirken doğal olmasına özen göstermeli, zorlamamalı, izin alarak yaklaşmalı ve özel alanı tanımlamalıyız. Cinsellik konusunda çocuklarınızı bilgilendirin. Güvenliklerini sağlamayı öğretin. Bedenlerini korumayı öğretin.  Hayır demeyi öğretin. Yardım istemeyi öğretin.” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.