1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda Göz Hastalıkları
Çocuklarda Göz Hastalıkları

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Çocuklarda sıklıkla görülebilen göz hastalıklarından bazıları; kırma kusurları (miyopi, hipermetropi, astigmatizm), şaşılık, göz tembelliği, doğumsal...

A+A-

Çocuklarda sıklıkla görülebilen göz hastalıklarından bazıları; kırma kusurları (miyopi, hipermetropi, astigmatizm), şaşılık, göz tembelliği, doğumsal katarakt, doğumsal glokom (göz tansiyonu), göz kapağı şekil bozuklukları ve gözyaşı kanal tıkanıklığıdır.

Medical Park Gaziantep Hastanesinde görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burak BİLGİN, Çocuklarda Göz Hastalıkları ve Göz Muayenesi hakkında ebeveynlere bilgiler vererek “Göz muayenesinin belirli bir yaşı yoktur. Şikayeti olan çocuk hangi yaşta olursa olsun, göz muayenesi yapılmalıdır. Çocuklarda ilk göz muayenesi yeni doğan döneminde çocuk doktorları tarafından yapılır. Şüpheli bir durumda, ayrıntılı muayene için göz hastalıkları uzmanına yönlendirilir. Herhangi bir göz problemi olmayan çocuklarda, 6. ay ve 3 yaşlarda göz hastalıkları uzmanı tarafından genel göz muayenesi yapılması önerilir. Bu dönemler arasında, ebeveynler tarafından fark edilen herhangi bir normal dışı durumda hemen göz doktoruna başvurulmalıdır. Görme muayenesi için hastanın hekim ile iletişim kurabilme yetisine ve uyuma ihtiyaç olduğu için üç yaşın altındaki çocuklarda görme tam olarak tespit edilemez. Fakat yapılan göz muayenesinde görmeye engel teşkil edebilecek sorunlar saptanarak, çözümüne yönelik tedaviler planlanabilir. Üç yaşın üzerindeki çocuklarda çeşitli şekiller ve işaretler kullanılarak görme düzeyleri belirlenebilir. Tek gözde ortaya çıkan göz problemleri, çocuğun diğer gözü iyi gördüğü için aile tarafından fark edilmez ve gözden kaçabilir. Tek taraflı görme kayıpları tedavi edilmediği taktirde, ileri yaşlarda telafisi mümkün olmayan görme kayıpları ile sonlanabilir. Dolayısıyla, 3 yaşını dolduran sağlıklı her çocuğun her iki göz için görme düzeylerinin değerlendirilmesi gerekir” dedi. Çocuklarda herhangi bir göz hastalığına işaret edebilecek belirtilerden bazıları şunlardır: "Gözlerin içe, dışa, yukarı veya aşağı kayması, Göz sulanması, Göz kapağı düşüklüğü, Göz kapaklarında şişlik, Çapaklanma, Başı bir yana eğerek bakma, Bir gözünü kısarak yada kapayarak bakma, Çok yakından okuma, Sık göz kırpma, Sık sık gözleri kaşıma, Televizyonu çok yakından izleme, Okuduğu satırı karıştırma, Baş ağrısı, Baş dönmesi, Bulantı, Sakarca davranışlar, Bebek 4-6 aylık olmasına rağmen obje takibi yapmaması, Bebeğin kuvvetli ışıktan rahatsız olmaması." Op. Dr. Burak BİLGİN, ebeveynler tarafından yukarıdaki belirtilerin fark edilmesi durumunda, çocuğun bir göz hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.