1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Çocuklara baskı yapmayın !..
Çocuklara baskı yapmayın !..

Çocuklara baskı yapmayın !..

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Töremen, yeni dönemde üniversite sınavlarına tekrar hazırlanacak adayların...

A+A-

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Töremen, yeni dönemde üniversite sınavlarına tekrar hazırlanacak adayların karamsar olmaması gerektiğini belirtirken, ailelere de öğrencilere baskı yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Yeniden sınava hazırlanacak adaylar ile aileler arasında sevgi ekseninde kuvvetli bir etkileşim olması gerektiğine değinen Töremen, “İlk olarak aileler çocuğa kaygılı olduklarını hissettirmemelidirler. Çünkü kaygı zamanla çocuğa yansıyabilir. Bu da bireyi olumsuz etkileyebilir. Ayrıca çocuğa kesinlikle ders çalış denilmemelidir. Çünkü öğrencinin dışarıdan uyarılmalar ile dersin başına oturması çocuğu ancak bir yere kadar götürür. Önemli olan içsel motivasyondur. Bu arada negatif motivasyondan da uzak durmalıyız. Yoksa öğrenciyi olumsuz etkileyebilir. Öte yandan çocuğumuzdan beklentilerimizde gerçekçi olmalıyız. Sınava hazırlanan bir adaya aile ayrıca imkanları doğrultusunda çocuklarına ders çalışma ortamı hazırlamalı ve psikolojik anlamda destek vererek onları motive etmeli” diyerek ailelere uyarılarda bulundu. 

KOŞULSUZ DESTEK OLUN

Ailelerin özellikle sınav dönemlerinde ve sonrasında çocuklarına koşulsuz destek vermesi gerektiğini belirten Töremen, “Öncelikle aileler başarı koşulu olmaksızın çocuklarına destek olacaklarını hissettirebilmeli, onları koşulsuz bir şekilde kabul edebilmelidir. Bu bağlamda stresli bir yılın sonunda aile çocuğuyla beraber ortam değişikliği için kısa süreliğine tatile çıkmalıdır” dedi. 

ADAYLARA DESTEK OLUNMALI

Yanlış tercih kurbanı pek çok adayın olduğunun altını çizen Töremen, “Bilinçsizce yapılan bir tercih elbette bireyin geleceğini ateşe atmak demektir. Onun için olumsuzluklarla karşılaşmamak için tercih sürecinde olabildiğince temkinli davranmakta yarar var. Yanlış tercih sonrası ileriye dönük doğru adımların ne olabileceğinin konuşulması gerekiyor. Sorun odaklı yaklaşım yerine, çözüm odaklı yaklaşım benimsenmelidir. Bu süreç içerisinde, bireye hayatının alt üst olduğunu düşünmek yerine, hayatın bir süreç olduğunu ve bu süreç içerisinde karşısına belki de daha iyi fırsat ve imkanların çıkabileceğini söylemeliyiz. Ayrıca hiç birşey için geç olmadığı mesajı öğrenciye verilmelidir.” derken aileleri de özellikle uyardı.

BAŞARISIZLIĞIN ANALİNİZİ YAPIN

 

Bir insanı kendisinden başka kimsenin daha iyi tanıyamayacağını altını çizen Töremen, öğrencilerin başarısızlığın ardından gerek kendilerince gerek de aileleriyle beraber başarısızlığın nedenleriyle alakalı iyi bir analiz yapması gerektiğini özellikle açıkladı. Töremen, “Adaylar ve aileler bu nedenleri tespit ettikten sonra aynı hataları yapmamak adına gelecek yıla daha motive bir şekilde hazırlanmalı, yaz dönemi derse uzun bir ara verilmesinden dolayı tekrar hazırlanmada adaptasyon sıkıntısı çekmemek için, tatil içerisinde ara sıra kitap okumalıdır. Ayırca sene içerisinde iyi bir program eşiliğinde hazırlıklar sürdürülmelidir.” diyerek sözlerine son verdi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.