1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ÇOCUKLAR TARAMADAN GEÇTİ
ÇOCUKLAR TARAMADAN GEÇTİ

ÇOCUKLAR TARAMADAN GEÇTİ

Hedef sağlıklı nesiller yetiştirmek Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda yaklaşık 450...

A+A-

Hedef sağlıklı nesiller yetiştirmek

 

Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda yaklaşık 450 çocuk beslenme değerlendirilmesinden geçirildi.  Gaziantep Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Hastalıkları Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Halil Kocamaz hedeflerinin 'Türkiye'de sağlıklı bir nesil yaratmak'' olduğunu ve ancak sağlıklı beslenme ile sağlıklı bireylerin yetişebileceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl Abbott Nütrisyon tarafından başlatılan ''İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır'' kampanyası 3 Nisan 2014 Perşembe günü Gaziantep Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Abbott Nütrisyon’un birlikte düzenlediği bilimsel etkinlik ile devam etti. Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda bilim ve eğlence birlikteydi. Uzman hemşireler tarafından gün boyu yaklaşık 450 çocuğa beslenme değerlendirilmesi yapılırken, çocuklar farklı aktiviteler ile beslenmenin kendi hakları olduğunu ilan ettiler.  

ÖNEMLİ OLAN DOĞRU BESLENME

Kampanyanın amacı hakkında konuşma yapan Gaziantep Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Hastalıkları Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Halil Kocamaz hedeflerinin 'Türkiye'de sağlıklı bir nesil yaratmak'' olduğunu ve ancak sağlıklı beslenme ile sağlıklı bireylerin yetişebileceğini belirtti. Hekim olarak görevlerinin çocukların sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesini sağlamak olduğunu belirten Dr. Kocamaz konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:  ''Sağlıklı büyüme ve gelişmenin ilk şartı tam ve dengeli beslenmedir. Özellikle kronik hastalığı olan çocukların hastalıkları üzerine yoğunlaşılırken, sağlıklı büyüme ve gelişme için en önemli şey olan çocuğun beslenmesi arka planda kalabiliyor"

ÇOCUKLAR DÜŞÜK KİLOLU

Kocamaz, "Oysa ki tam ve dengeli beslenme ile bir çok hastalığın önüne geçilebilir. Ülkemiz verilerine göre beş yaşın altındaki her 10 çocuktan birinin yaşına göre kısa ve yüz çocuktan üçünün yaşına göre düşük kilolu olduğu saptanmıştır. Bu bulgular özellikle 6 ay - 3 yaş arasında sık görülmektedir. Çocuklarda düzenli olarak boy ve kilo takipleri yapılmalı ve izlenmelidir. Sonuç olarak, çocuğun gelişimi düzenli olarak takip edilmeli, ek gıdalara başlama döneminde uzman desteği alınmalı, bebeklik döneminde iyi ve dengeli beslenmenin büyüme, gelişme ve motor gelişim için önemli olduğu unutulmamalı  ve tıbbi olarak endikasyon olduğunda beslenme destek ürünleri ile çocuğun gelişimi desteklenmelidir" dedi. HABER MERKEZİ

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.