1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuklar suç mağduru
Çocuklar suç mağduru

Çocuklar suç mağduru

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, güvenlik birimine gelen ve getirilen çocuklar hakkındaki istatistikleri değerlendirdi.

A+A-

Yapılan açıklamada araştırmada çocuğun yıl içerisinde birden fazla kez güvenlik birimine gelmesi veya getirilmesi durumunda her gelişin bir kayıt olarak değerlendirildiği ve toplam sayı içinde yer aldığı ifade edildi.

Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocukların geliş nedenine bakıldığında; %46,9’unun mağdur, %39’unun suça sürüklenen, %5,8’inin ise kayıp (bulunan) çocuklar olduğu görüldü.

Güvenlik birimlerine 2015 yılında mağdur olarak gelen veya getirilen 142.179 çocuğun %85,9’unu suç mağduru çocuklar oluşturdu. Bu çocukların %55,6’sının erkek, %44,4’ünün ise kız çocuğu olduğu görüldü. Çocuklar en çok yaralama, cinsel suçlar ve aile düzenine karşı işlenen suçlardan ötürü mağduriyet yaşadı. 

SAYI ARTTI

Açıklamada suça sürüklenen çocuk sayısının 2015 yılında bir önceki yıla göre %0,6 arttığı bildirildi.

Suça sürüklenme nedeni ile güvenlik birimlerine getirilen 118.245 çocuğun %85,5’ini erkek, %14,5’ini kız çocukları oluşturdu. Suça sürüklenen çocuklara en çok yaralama suçu isnat edilirken, bunu hırsızlık suçu izledi. Suça sürüklenen çocukların %77,6’sı adli birimlere sevk edildi.

YÜZDE 20'Sİ UYUŞTURUCU MADDE KULLANDI

Güvenlik birimine gelen veya getirilen 303.213 çocuğun %20,7’sinin bağımlılık yapan madde kullandığı görüldü. Suça sürüklenen çocuklarda ise bu oran %36 oldu. Suça sürüklenen çocukların sırasıyla en çok sigara, sigara ile alkol, sigara ile esrar kullandıkları tespit edildi. 

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE DÜŞÜŞ

Hakkında kayıp müracaatı yapılan ve daha sonra bulunan çocuk sayısı 2015 yılında önceki yıla göre %5,3 düşerek 17.706 oldu. Bu çocukların %46,7’sinin erkek, %53,3’ünün ise kız çocuğu olduğu tespit edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.