1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çocuk istismarı öldürüyor
Çocuk istismarı öldürüyor

Çocuk istismarı öldürüyor

Çocukları en çok yakınları taciz ediyorZirve Üniversitesi Emine- Bahaeddin Nakıboğlu Tıp Fakültesi tarafında düzenlenen “Çocuk İstismarı ve Sağlık...

A+A-

Çocukları en çok yakınları taciz ediyor

Zirve Üniversitesi Emine- Bahaeddin Nakıboğlu Tıp Fakültesi tarafında düzenlenen “Çocuk İstismarı ve Sağlık Çalışanlarının Rolü” seminerine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevki Sözen katıldı. Sözen, "Adli Tıp Kurumuna cinsel istismar iddiası ile başvurulan olguların yüzde 8 7’si kız, yüzde 13’ü erkek olup, yüzde 55’inde baba, erkek kardeş, dayı gibi yakın derecede aile bireylerinin cinsel tacizine maruz kalmaktadır.

Seminere Zirve Üniversitesi Emine-Bahaeddin Nakıboğlu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cumhur Kılınç, Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Gülşen ve öğrenciler katıldı. 

EVEBEYNLER İNKAR EDİYOR

Aile içi şiddete baktığımız zaman risk altındaki grupta kadın, yaşlı ve çocuğun olduğunu söyleyen  Prof. Dr. Sözen, “Genellikle erkek şiddeti kadına, kadın ise şiddeti çocuğa uyguluyor. Baba çocuğu eve geç geldiği zaman dövüyor. Anne ise yemek yemediği zaman, tuvaletini kaçırdığı zaman, yaramazlık yaptığı zaman dövüyor” ifadelerini kullandı.

AİLELER SORUMLU

Sözen, yaklaşık bir yıldır basına yansıyandan çok daha fazla olgu olduğunu ifade ederek, “Aileler çocuğunun istismar sorumlusu, suçlanabileceklerini düşünerek savunmaya, içe kapanmaya çocuklarının istismarını kabullenmekte güçlük çekerek şok geçirerek istismarı inkâr edebilirler. Özellikle ailenin kurulu düzeninin bozulmasından endişe edebilirler” dedi.

TAHMİN ETMEK ZOR

Dünyada çocuk istismarı konusunda tahmin yapmanın zor olduğunu belirten Sözen, "Ülkemizde istismar konusunda istatistik yok. Çünkü çok ağır vakalar olduğu zaman çocuk istismarından haberimiz oluyor. Amerika’da çocuk istismarı yapan aileyi komşusu şikayet ediyor ve cezai yaptırım uygulanıyor. Türkiye’deki istatistik çocuk ölümlerinin dökümüdür" diye konuştu.

ÇOCUKLAR YALAN SÖYLEMEZ

Çocukların, okul öncesi eğitimle cinsel istismar konusunda bilinçlendirilmesinin önemli olduğu belirten Sözen, “ Adli Tıp Kurumuna cinsel istismar iddiası ile başvurulan olguların %8 7’si kız, %13’ü erkek olup, % 55’inde baba, erkek kardeş, dayı gibi yakın derecede aile bireylerinin cinsel tacizine maruz kalmaktadır. Olayın olduğu yer ise genellikle ev, okul çocuğun içinde bulunduğu yakın çevresidir. Çocuklar cinsel istismar konusunda genellikle yalan söylemezler. İlk kural çocuğa inanmaktır” şeklinde konuştu.

YÖNLENDİRİCİ SORULARDAN KAÇININ

Çocuk istismarının öğrenilmesinin en önemli noktalarından birinin ise yönlendirici sorulardan kaçınılması ve direkt sorular sorulmaması olduğunu vurgulayan Sözen, şunları kaydetti: "İstismara uğrayan çocuk için rahat bir ortam yaratılmalı. Bunun için aceleci olunmamalı, yeterli zaman ayrılmalı ve sabırlı olunmalı. Çocuğun güveni kazanılarak, iyi bir iletişim kurulmalı. Bununla birlikte özellikle konuşma zorluğu ve iletişim sıkıntısı olan çocuklarda iletişimi kolaylaştırmak için oyuncak bebek ve resim gibi yardımcı araçlar kullanılmalıdır." LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.