1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çocuk işçiler mecliste
 Çocuk işçiler mecliste

Çocuk işçiler mecliste

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na çocuk işçileri sordu.  Türkiye’de çocuk işçi sayısının 1 milyona yaklaştığı...

A+A-

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na çocuk işçileri sordu.  Türkiye’de çocuk işçi sayısının 1 milyona yaklaştığı iddiası olduğunu belirten Toğrul, "Çocuk işçiliği ve çocukların emeğinin sömürüldüğü kentlerden bir tanesi de sanayi kenti olan Gaziantep’tir. Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı bir kent olması ve yeterli düzeyde imkân sunulmaması da Gaziantep’te çocuk işçiliğini attıran nedenler arasında olduğu belirtilmektedir" dedi. 

ÇOCUK DİLİENCİLER

 

Toğrul, "Birkaç ay öncesine kadar Gaziantep’te kâğıt toplayıcılığı yaptırılan ve dilendirilen çocukların yaşı 13- 14 iken bugün ise 6-10 yaş grubu kağıt toplayıcılığı veya dilencilik yaptığı görülmektedir.  Sokakta, tarlada ya da çeşitli atölyelerde çalışan çocuklar, çalışma esnasında, çeşitli ihmal ve istismar biçimleriyle karşılaşmaktadır. Bu durum çocuğun ruhsal, zihinsel ve duygusal gelişimini örselemektedir. Bu bağlamda, Türkiye’de kaç çocuk işçi vardır?  Gaziantep’te kaç çocuk işçi vardır?  Bunlardan kaçı Suriyeli çocuktur? Bu çocukların kaçı erkek kız çocuğudur? Gaziantep’te çocuk işçiliğini izleme birimleri oluşturmak gibi bir çalışmanız mevcut mudur?  Çocuk işçiliği önlemeye yönelik temel stratejileriniz nelerdir? Çocukların çalışma yaşamına girmesinin temel nedenlerini oluşturan yoksulluğu ortadan kaldırma gibi bir çalışmanız mevcut mudur?  Çocukların çoğu pamuk üretimi ve tarımda çalıştırılmaktadır. Bu üretimlerde çalıştırılan çocuk işçilerin durumuna ilişkin bir çalışmanız var mıdır? Eğer varsa bu çalışmalarınız nelerdir?" dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum