1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çin'e fıstık ihracı
Çin'e fıstık ihracı

Çin'e fıstık ihracı

Çin, Antep Fıstığı ithalatı için kapıları aralıyor. Antep Fıstığıyla ilgili incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Kalite...

A+A-

Çin, Antep Fıstığı ithalatı için kapıları aralıyor. Antep Fıstığıyla ilgili incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetimi, Kontrol ve Genel İdaresi üç kişilik heyet GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz’la GAİB hizmet binasında görüşerek Antep Fıstığının Çine ihraç edilmesi için yeşil ışık yaktılar.

Dünyanın en büyük tüketici nüfusuna sahip olan Çin üretici ülkelerin büyük ilgisini çekerken Türkiye’den de birçok ürünün ihraç edildiği bu ülkeye önümüzdeki günlerde Antep Fıstığı da ihraç edilmeye başlanacak.

MERCEK ALTINA ALDILAR

Antep Fıstığını mercek altına alan ve incelemeler yapmak üzere Gaziantep’e gelen Çin heyetinin GAİB ziyaretinde GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Genel Sekreter Salim Kocaer ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri katıldı.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yetkililerin de eşlik ettiği Çin heyetinin başkanı Xie Qiunhui ile uzmanlar Chen Yan, Liu Donghong Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğini ziyaret ederek çeşitli bilgiler aldılar.

ÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "Türkiye’nin birçok ürünü için olduğu gibi Antep Fıstığı içinde Çin önemli bir pazardır. Çin Amerika’dan yıllık 200 bin ton fıstık ithalatı gerçekleştirmekte bu rakamlara yakın fıstığı da İran ve diğer ülkelerden almaktadır. Teknik heyete Antep Fıstığının özellikleri yanında Türkiye’nin Antep Fıstığıyla ilgili ihracat alışmalarını da anlattık. Çin’e Antep Fıstığı ihracatının canlanması gerektiğini vurguladık. Antep Fıstığının diğer ülkelerde yetişen ürünlerle arasındaki farkları sıraladık. Zaten heyet ürünümüzü çok beğendi ve diğer fıstık çeşitleri ile kıyaslanamayacak ölçüde güzel olduğunu ifade ettiler. Önümüzdeki süreçte Çin’in Antep Fıstığı için önemli bir Pazar olacağını umuyoruz. Antep Fıstığını incelemek üzere Gaziantep’e gelen Çin heyeti birkaç gün ürünle ilgili incelemelerini sürdürecek. Üretimden işletmeye ve paketlemeye kadar olan süreçleri mercek altına alarak gerekli raporları hazırlayacaklar. Çinliler Antep Fıstığını çok seviyor. Değişik dönemlerdeki ziyaretlerimizdeki gözlemlerimiz ve daha önce bu ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımızda bunu göstermektedir” dedi.

ÇOK LEZZETLİ BULDULAR

Çin’den gelerek Antep Fıstığını mercek altına alan ve üretimle ilgili çeşitli incelemeler yapan Çin heyeti Antep Fıstığının özellikle ABD ve diğer ülkelerde yetişen fıstıklardan çok daha farklı ve lezzetli olduğunu belirterek Çine yapılacak olan ihracat için yeşil ışık yaktı.

TANIMAK VE TATMAK İÇİN GELDİK

Yapılan incelemeler hakkında bilgi veren Çin Heyet Başkanı Xie Qiuhui  “Biz Antep fıstığını yerinde tanımak ve tatmak için Gaziantep’e geldi. Antep fıstığı tadıyla, görünümü ve sahip olduğu değerleriyle çok farklı ve güzel bir ürün. Biz Amerika’da yetişen fıstıkları da biliyoruz, ama burada ki fıstıkların tadı daha güzel. Türkiye’yi tanımak ve bu güzel kuruyemişten ithal etmek istiyoruz.  Çin’de bu ürünün sevilerek tüketildiğini de biliyoruz. Antep Fıstığı üretimiyle ilgili teknik incelemelerimizi birkaç gün içerisinde tamamlayacağız. Ürünün yetiştiği bahçelerde ve arazide incelemeler yaptıktan sonra üretim tesislerinde de incelemelerimiz sürecek. Hijyenik bir ortamda işlenen bu ürünün Çin’e ihraç edilmesini arzu ediyoruz” dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.