1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nacar

  3. Cinayet Yönetmenleri
Mehmet Nacar

Mehmet Nacar

Yazarın Tüm Yazıları >

Cinayet Yönetmenleri

A+A-


Gaziantep'teki bombal eylemin ardndan bir yandan haberleri izledim, diğer yandan da sürekli düşündüm. Vardğm sonuçlar ksa özetler halinde aşağya alyorum.

İsrail çevresi düşmanlarla kapl olduğu halde varlğn nasl korumakta? Öncelikle srtn ABD ye dayamş durumda ama bu konuda MOSSAD'n rolü ABD kadar büyük ve hayati bir rol. İsrail MOSSAD sayesinde birçok eylemi önceden haber almakta, engellemekte ve hatta frsat vermeden karş eylemini gerçekleştirmekte. Sözü nereye getireceğimi anladğnz sanyorum. Gazete ilanlar ve yabanc dil snavlaryla eleman toplayan MİT bu konularda maalesef başarszdr. Yahut da başarl ama güvenlik güçleriyle koordine olamamakta. Terörle mücadelede en hayati görev MİT'e düşmektedir.

Bombal eylemi kimlerin gerçekleştirdiği konusuna gelince; eylemin PKK tarafndan yapldğ noktasnda kimsenin şüphesi yok. Üstlenmemesinin sebebi bebek katili künyelerini gizlemek içindir. Tabi ki, PKK yalnzca taşeron örgüt. Bu tür eylemler hem kendisinin hem de arkalarnda duran güçlerin hesabna gelmekte.

Komşularla sfr problem söylemleri içinde olan hükümet son yllarda problem olamayan bir komşu brakmamştr. Ermenistan kadim düşman olduğunu yllardr ortaya koyan bir ülke. PKK teröristleri arasnda çok sayda Ermeni var. Bebek katili Apo da bir Ermeni yeğenidir ve daylarna çekmiştir.

Suriye'de Esat hanedan PKK y bugünlere getiren bir zihniyetin temsilcisi. Hatay' sahiplenmeyi hala sürdürmekte. Hiçbir zaman bizlere dost olmadlar. Suriye ayn zamanda İran ile Rusya'nn Akdeniz'deki peyki. İran Esat yönetimine alevi olduğu ve İran'a her tür kolaylğ sağladğ için arka çkmakta. Rusya ise Lazkiye'de üs bulundurmakta. Lazkiye'deki Rus üssü İncirlik'teki ABD üssüne rakip olarak kurulmuş bir üs. Düşen uçağmz Rus teknolojisi ile düşürüldü. Ayrca İran Malatya'daki NATO radar üssünden son derece rahatsz. Bu durumda Rusya ile İran da Türkiye'ye düşmanca tavrlar beslemekte.

Irak'ta yaptğmz hatalar yüzünden orada hem bir Kürt devletinin doğmasna, hem de Irak yönetimiyle düşmanlğa sebep olduk. Bir zamanlar krmz çizgiler çizdiğimiz, bir Kürt devleti kurulmasn savaş sebebi saydğmz Irak'n kuzeyinde Barzani devletine destek vermeye başladk. Akla zarar bir siyaset bu. Diyarbakr'da hak iddia eden Barzani'ye padişah mülkü olan Kerkük ve Musul'u bağşladk. Bu nedenle Kandil'i besleyip koruyan Barzani ile de, yasal Irak yönetimiyle de düşmanz.

İsrail ve Kbrs'taki konumumuzu ve oralardan nasl göründüğümüzü uzun uzun anlatmaya gerek yok sanyorum.

Ortadoğu ve Avrupa'ya kuş bakş bakarak değerlendirme yaptğmz zaman görünen tablo şöyle; Bütün komşularmzla hasm haldeyiz. Hepsi de beyinlerini Türkiye'ye zarar vermeye odaklamş durumda. Rusya ve Çin ile soğuk savaştayz. Arap ülkelerinde yaşayan alevi kesimlerin sevmediği bir ülkeyiz.

PKK yönetimi Suriyeli teröristlerin eline geçmiş durumda. Suriye istihbarat örgütü El Muhaberat'la dirsek temasnda. Esat sonras için en uzun snr çizgimiz olan Suriye snr boyunca Barzani bölgesi benzeri bir oluşumun hazrlğ içindeler. Başardklar takdirde ülkemizdeki Kürt bölgesinin, kuruluş aşamasnda olan snr dş Kürt oluşumlar tarafndan kuşatldğ bir durumla karş karşya kalacağz.

Suriyeli mülteciler yüzünden snrlarmz yolgeçen hanna dönmüştür. Mülteci akn başladktan sonra Amanos Dağlarndaki terörist eylemler de yoğun bir şekilde başlad. Artk PKK teröristlerinin sarp dağlarla çevrili Kuzey Irak snrmzdan szmalarna gerek kalmad. Suriye snrmzdan motorize ekipler halinde ve istedikleri gibi girip çkmalarn bizzat biz sağlamş durumdayz.

Dikkatten kaçmayan çok önemli bir nokta daha var. Tunus'ta, Libya'da, Msr'da ve diğer Arap ülkelerinde yaşanan Arap baharna taraf olan Avrupa ilkelerinden çt çkmamakta. ABD de ayn durumda sesini ksmş beklemekte. İnsann aklna ister istemez şöyle bir düşünce yerleşmekte; Yllardr PKK ya destek veren, finans sağlayan, gizlice işbirliğinde bulunan AB ile ABD bu oyunu bilinçli olarak hazrlamştr. İsrail de bularn arasndadr. İsrail'in Arz- Mevud paranoyasn unutmamak gerekir. Yani yllardr dost bildiğimiz AB ile ABD Türkiye'yi Suriye batağna itelemiş, ateş çemberiyle kuşatlmasn, yalnz kalmasn sağlamş ve sonra da geri çekilerek seyretmeye başlamştr.

Bindik bir alamete, yolcuyuz kyamete…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.