1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çıksorut'ta yanlıştan dönüldü
Çıksorut'ta yanlıştan dönüldü

Çıksorut'ta yanlıştan dönüldü

Çıksorut Mahallesi Maaş Kuyu Sokaktaki 9 işyeri dün Büyükşehir zabıta ekiplerince mühürlendi. Zabıtalar dükkanları boşaltmaları için esnafa 3 günlük...

A+A-

Çıksorut Mahallesi Maaş Kuyu Sokaktaki 9 işyeri dün Büyükşehir zabıta ekiplerince mühürlendi. Zabıtalar dükkanları boşaltmaları için esnafa 3 günlük süre verince kıyamet koptu. İsyan eden esnaf, kendilerine daha önce hiç uyarı yapılmadığını söyleyerek, mübarek Ramazan ayında ve bayram öncesinde işyerlerinin kapatılmasını haksız bir uygulama olarak değerlendirdiler. Bunun üzerine görüşlerini aldığımız Büyükşehir genel sekreteri Deniz Köken,  buraların yıkılarak yol ve parka katılacağını, ancak dükkanlar için esnafa Bayrama kadar izin verdiklerini söyledi.

ESNAF NELER SÖYLEDİ?

Şahin Küpe (esnaf)

“Belediyeden gelip 3 gün mühlet verdiler”

1972’den beri burada esnafım bana hiç bir uyarı gelmeden  beni dışarıya koydular. Belediyeden gelip 3 gün mühlet verdiler ve dükkanımı mühürlediler. Biz bu dükkanın kirasını Şehit Kamil müftülüğüne ödüyoruz. Belediye gelip mühürlüyor. Müftülük ve belediye arasında bir anlaşma var. Bu ramazan ayında yapılacak iş mi bu üç günde dükkan mı boşaltılır.

 Ramazan Ceyhan (esnaf)

“Bu mübarek günde dükkanımızı kapattılar”

Terziyim burada her ay 360 lira müftülüğe kira ödüyorum. Belediyede çıkıp burası bize aittir diyor. Bu mübarek günde dükkanımızı kapattılar. Büyükşehir kendine yakıştırıyor mu? Bu sabah buradaki dükkanları kapattırdılar. İğne mi ipliği mi aldım sokakta işimi yapacağım. Yazık günah ne bir uyarı geldi ne bir yazı yazıklar olsun.

Adem Kaplan (esnaf)

“Önceden bizi uyarsaydılar”

 Şarküteri ürünleri satıyorum Bize hiç bir uyarı gelmeden dükkanlarımızı kapattırdılar 15 milyar bu dükkana masraf yaptım. Önceden bizi uyarsaydılar bu kadar masraf yapmasaydık. Şimdi bizi sıkıştırıp duruyorlar. Biz mağduruz, her şey göz önünde  Müftülük ve Belediye kendilerine müslümanız diyen insanlar. Bu mudur.  Fatma Şahin’nin buraya gelmesini istiyoruz . Gelip mağduriyetimizi gidersin.

Murat Ağtaş (esnaf)

“Cebimde 10 lira parayla ortada kaldım”

Şarküteri ürünleri satıyorum. Evli barklı insanım cebimde 10 lira parayla ortada kaldım . 40-45  gün müsaade verselerdi şu  ramazan günü yapılacak şey mi. yoksa seçimi mi beklediler . Dükkana bir sürü masraf yaptık. Bu masrafı kim karşılayacak nasıl üstesinden geleceğiz çok mağduruz . Bir çözüm bulsunlar.

Şıhlı Kaplan

“Önceden neden haber vermediler bize”

15 bin lira bu dükkana masraf yaptım . Şimdi gelip yıkacaklarmış önceden neden haber vermediler bize. Gidip zabıta müdürlüğünden 2 gün müsaade aldım . Mağduruz. Kim mağduriyetimizi giderecek belediye mi, müftülük mü. Bu işi çözmeleri gerekir, zor durumdayız.

Kadir Sönmez (esnaf)

“2-3 ay önceden ihbarname gelmedi”

3 Günlük süreçte dükkan mı boşaltılır, kapatılır? Bizi mağdur ettiler. Madem burası yıkılacak  10 bin lira hava parası verdim ben bu dükkana neden 2-3 ay önceden ihbarname gelmedi. Neden bizi önceden uyar mıyorlar.  Kirayı Müftülüğe ödüyoruz, Belediye dükkanı boşaltın diyor. Bu sorunu çözsünler. Müftülük ve belediye aralarında anlaşmışlar. Belediyeye satmış müftülük belediye de yıkacak.

Mehmet Pektaş (esnaf)

“Bize 3 gün süre verdiler. 3 günde dükkan  boşaltıyorlar”

Müftülükle belediye aralarında anlaşma yapmış esnafın haberi yok. Bize 3 gün süre verdiler. 3 günde dükkan  boşaltıyorlar. Dünya tarihinde bu bir ilktir belkide Belediye Müftülüğe bildirmişse Müftülük neden bize bildirmiyor. İkisi de birbirini suçluyor. Bir  Ak partili olarak bu işi hiç yakıştıramadım. Çözümünü arz ediyoruz.  

KÖKEN: ÇIKSORUT'TA NEFES ALACAK YER YOK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, yıkımı bayramdan sonraya bırakacaklarını söyledi. Köken, buradaki dükkanların mülkiyetinin büyükşehire ait olduğunu belirterek, "Yolu genişletip o alanı parka katacağız. Çıksorut'ta genel bir çalışmamız var. Hakikaten nefes alacak, basket potası konulacak yer yok. Burada kentsel dönüşüm çalışması da var. Zaten dükkanlar esnafın işgali altında. İşgaliye parası yatırıyorlar" diye konuştu. Mansur YALVAÇ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.